Zabytek

Artykuły - Zabytek (15)

 • Nowa moneta kolekcjonerska NBP: "Odkryj Polskę" - Zabytki Fromborka

  Nowa moneta kolekcjonerska NBP: "Odkryj Polskę" - Zabytki Fromborka

  22 maja 2019 roku Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu monetę okolicznościową o nominale 5 zł "Odkryj Polskę" - Zabytki Fromborka.
 • Co dalej z zabytkowym dworcem Kraków Główny?

  Co dalej z zabytkowym dworcem Kraków Główny?

  Wciąż nie są znane dalsze losy budynku starego dworca kolejowego Kraków Główny. Upadła koncepcja adaptacji pomieszczeń na kino. PKP prowadzi rozmowy m.in. z Urzędem Miasta Krakowa.
 • Śląskie: W kościele w Bestwinie odkryto zabytkową polichromię

  Śląskie: W kościele w Bestwinie odkryto zabytkową polichromię

  Późnorenesansową polichromię z przełomu XVI i XVII w. odkryli pod warstwami przemalowań konserwatorzy w kościele Wniebowzięcia NMP w Bestwinie koło Bielska-Białej - poinformowały służby prasowe diecezji bielsko-żywieckiej.
 • Jak promować polskie zabytki?

  Jak promować polskie zabytki?

  Czy dolnośląski Zamek Czocha będzie siedzibą dla fanów Harry'ego Pottera, którzy zorganizują tam szkołę czarnoksiężników? Niedawno głośno o tej inicjatywie było w mediach. Czy ma jakiekolwiek racje bytu? Wątpliwe, bo Zamek Czocha nie jest na sprzedaż. W każdym razie nawiązanie do kultury popularnej wypromowało rodzimy zabytek na całym świecie...
 • Amerykański bombowiec z II Wojny Światowej wyciągnięty na ląd

  Amerykański bombowiec z II Wojny Światowej wyciągnięty na ląd

  Wrak amerykańskiego bombowca Douglas A-20, pochodzącego z okresu II wojny światowej, został wydobyty z dna Bałtyku i ustawiony w porcie Marynarki Wojennej w Gdyni. Akcja trwała kilkanaście godzin i była utrzymywana w ścisłej tajemnicy.
 • W Polsce jedna nieruchomość mieszkalna na 200 jest zabytkiem

  W Polsce jedna nieruchomość mieszkalna na 200 jest zabytkiem

  Największe skupiska zabytkowych nieruchomości w Polsce znajdują się na ziemi lubuskiej oraz Warmii i Mazurach. W województwie lubuskim jeden budynek mieszkalny na 50 jest zabytkiem. W skali całego kraju jest ich czterokrotnie mniej, a w województwie świętokrzyskim nawet dziesięciokrotnie mniej - wynika z danych zebranych przez Lion's Bank.
 • Za grosze kupił samochód wart fortunę!

  Za grosze kupił samochód wart fortunę!

  O tak szczęśliwym zbiegu okoliczności marzy chyba każdy facet, w którego żyłach płynie choć odrobina benzyny. Pewien brytyjski mechanik za niewiele ponad tysiąc funtów kupił dwa stare samochody. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że jeden z nich okazał się absolutnym rarytasem wartym nawet kilkadziesiąt tysięcy funtów!
 • Zabytkowa XVI-wieczna monstrancja wróci do kraju

  Skradziona 13 lat temu zabytkowa monstrancja, będąca własnością parafii św. Jana Chrzciciela w Sadłowie, zostanie przekazana przez właścicieli niemieckiej galerii sztuki ministrowi kultury Bogdanowi Zdrojewskiemu i biskupowi płockiemu Piotrowi Liberze - poinformowało MKiDN.
 • Kiedy nieruchomość jest zabytkiem?

  Kiedy nieruchomość jest zabytkiem?

  Atrakcyjna lokalizacja nieruchomości to powód do zadowolenia, ale może się wiązać z ograniczeniami w dysponowaniu swoją własnością i dodatkowymi nakładami finansowymi. Budynek lub jego otoczenie mogą być bowiem objęte ochroną konserwatora zabytków.
 • Woził ludzi, teraz kryje w sobie stare okna

  Woził ludzi, teraz kryje w sobie stare okna

  Historyczny wagon kolejki linowej na Kasprowy Wierch - cenny zabytek techniki z początków istnienia pierwszej tego typu konstrukcji w Polsce - przetrwał w Dolinie Popradu. Niszczeje w przydomowym ogródku.

Filmy - Zabytek (1)

 • Słynne skrzypce Stradivariusa. Jak brzmi 20 milionów złotych?

  Janusz Wawrowski uchodzi za najwybitniejszego polskiego skrzypka swojej generacji. I to właśnie do jego rąk trafiły skrzypce słynnego włoskiego lutnika Stradivariusa. Jak to się stało? Co czuł muzyk, kiedy pierwszy raz wziął do rąk ten instrument? Na czym polega fenomen instrumentów, które powstały ponad 300 lat temu? - Trudno to określić, to jest wiele czynników - powiedział Wawrowski. - Lakier psuje brzmienie instrumentu i mistrzostwo polega na tym, żeby stworzyć lakier, który jak najmniej zniszczy dźwięk, a jak najbardziej zakonserwuje - dodał. (Dzień Dobry TVN/x-news)