ząb

Synonimy:
zęby,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Ząb (220)

 • Ząb, którego nie ma, też może boleć

  Ząb, którego nie ma, też może boleć

  Nie ma nic gorszego niż ból zęba - tak twierdzi wielu z nas. Z drugiej strony, jest on tylko objawem, który sygnalizuje, że problem tkwi głębiej i powinniśmy szukać pomocy. Choć najczęstszą przyczyną dolegliwości jest próchnica, to nie jedyną. Poznaj inne tajemnicze przyczyny, które mogą dawać taki objaw.
 • Słabe zęby mamy w genach?

  Słabe zęby mamy w genach?

  ​Jeśli znów lądujesz na fotelu dentystycznym z bolącym zębem i myślisz, że kiepski stan uzębienia odziedziczyłeś po rodzicach, to pora spojrzeć prawdzie w oczy. Badania udowadniają, że to nie kod genetyczny, a przede wszystkim złe nawyki pogrążają nasze zęby.
 • Odnaleziono zęby najwcześniejszych przodków ssaków

  Odnaleziono zęby najwcześniejszych przodków ssaków

  Ludzie wywodzą się z długiej linii organizmów, która została zapoczątkowana przez niewielkie zwierzę przypominające współczesną ryjówkę. Te stworzenia przemierzały świat ok. 145 mln lat temu.
 • Dentyści z Gliwic będą blokować ból prądem. Jako pierwsi w Polsce

  Dentyści z Gliwic będą blokować ból prądem. Jako pierwsi w Polsce

  Ukłucie igłą i podanie znieczulenia to często najboleśniejsza część wizyty u dentysty. Amerykańscy naukowcy znaleźli jednak sposób na to, aby ból podczas wstrzykiwania znieczulenia zniknął. Od niedawna za oceanem wykorzystuje się do tego impuls elektryczny o wysokiej częstotliwości, który skierowany na dziąsło znieczula je, a przy okazji pobudza produkcję hormonów szczęścia i naturalnych substancji przeciwbólowych. Teraz z tego innowacyjnego rozwiązania będą korzystać także dentyści w Polsce.
 • Oral-B Genius teraz także w kolorze Rose Gold

  Oral-B Genius teraz także w kolorze Rose Gold

  Oral-B Genius, inteligenta szczoteczka elektryczna, którą można zintegrować z aplikacją mobilną, jest teraz dostępna w kolorze Rose Gold.
 • Przypadkiem odkryto... lek na próchnicę

  Przypadkiem odkryto... lek na próchnicę

  Odkryto, że lek stosowany w leczeniu alzheimera pomaga w naprawie ubytków w zębach w zaledwie 6 tygodni.
 • Co jeść, by mieć zdrowe zęby?

  Co jeść, by mieć zdrowe zęby?

  Fluor jest czynnym składnikiem pasty do zębów, który chroni nasze zęby przed próchnicą i erozją szkliwa. Niegdyś w szkołach stosowano fluoryzację, dziś myje się zęby pastą z fluorem. Prof. Ewa Iwanicka-Grzegorek w trosce o zęby radzi zwrócić uwagę na to, co jemy.
 • Komórki macierzyste z zębów mogą uratować nasze życie

  Komórki macierzyste z zębów mogą uratować nasze życie

  Komórki macierzyste to niedojrzałe i niewyspecjalizowane komórki organizmu ludzkiego. Na całym świecie trwają badania w kierunku wykorzystania ich potencjału w medycynie, już teraz mówi się, że mają być rewolucją w leczeniu nowotworów, chorób krwi, choroby Parkinsona czy schorzeń autoimmunologicznych. Jak je pozyskać? Źródeł jest kilka, jednym z nich są... zęby. W bliskiej przyszłości stomatologia może więc wspierać ratowanie ludzkiego życia.
 • Odkryto najstarszy ząb należący do tajemniczego gatunku człowieka

  Odkryto najstarszy ząb należący do tajemniczego gatunku człowieka

  Naukowcy odkryli kolejny ząb z Denisowej Jaskini należący do tajemniczego gatunku człowieka. To zaledwie czwarta taka skamieniałość.
 • Dentysta nie taki straszny

  Dentysta nie taki straszny

  Promienny uśmiech dziecka cieszy każdego rodzica, trudno go jednak sobie wyobrazić bez zdrowych i zadbanych zębów. A o te, u naszych pociech, coraz trudniej. Próchnica niszczy i psuje zęby, powodując ból, brzydki zapach z ust i nieestetyczny wygląd.

Filmy - Ząb (14)

 • Masz czarne plomby? Oto, co musisz wiedzieć

  Warto zasięgnąć rady dentysty!
 • Jak wyrwać zęba przy pomocy drona

  Ojciec wpadł na "genialny" sposób wyrwania zębów. Odradzamy takich metod.
 • Przebranie za wampira - jak zrobić kły?

  Halloweenowe przyjęcia z roku na rok cieszą się w naszym krajem coraz większą popularnością. Dzieci uwielbiają przebierać się - wtedy zabawa jest jeszcze większa! Na każdym Halloween nie może zabraknąć wampira - charakterystyczny płaszczyk zawsze się znajdzie, wybielić cerę można zwykłym pudrem, ale co z najważniejszym: ostrymi, wystającymi z ust kłami? Zobaczcie, jak zrobić je w parę chwil w domu - to dziecinnie proste!
 • Twoje plomby mogą zawierać rtęć. Jak je bezpiecznie usunąć?

  Przez lata dość powszechnym sposobem wypełniania ubytków próchnicowych było stosowanie plomb amalgamatowych. Problem w tym, że wypełnienia te zawierają rtęć i są szkodliwe dla zdrowia. Na szczęście Parlament Europejski przyjął rezolucję, na mocy której od 2030 r. amalgamaty przestaną być przez stomatologów używane. A co z osobami, które już mają takie wypełnienia? Amalgamaty można rozpoznać bardzo prosto, po kolorze – są one czarne. Zaletami tych wypełnień jest trwałość i łatwość założenia. Niestety, mają także wielką wadę – zawarta w nich rtęć przedostaje się do organizmu, co jest szkodliwe dla zdrowia. W przypadku osób o słabym systemie odpornościowym negatywne skutki noszenia plomb amalgamatowych uwidaczniają się bardzo szybko, u pozostałych – zwykle dopiero po latach.