yerba mate

Artykuły - Yerba mate (1)

 • Kofeina – nie tylko z kawy

  Kofeina – nie tylko z kawy

  Jak sobie radzić ze spadkami ciśnienia atmosferycznego, gdy ciśnienie krwi jest zbyt niskie? Kawa, kawa i jeszcze raz kawa. A kiedy przestaje być skuteczna? Mamy jeszcze yerba mate – zielony napar z ostrokrzewu paragwajskiego, pijany głównie w Ameryce Południowej, ale także na Bliskim Wschodzie – w Syrii i Libanie.

Filmy - Yerba mate (3)

 • Kawa czy yerba - czym się pobudzić? Dietetyk Jakub Mauricz odpowiada

  Gościem w kawalerce Łukasza Jakóbiaka był dietetyk Jakub Mauricz. Poruszył on m.in. temat uwielbianej przez wiele osób kawy. - Osobiście uważa, że jak ktoś pije, 5, 10, 15 dziennie, to jest trochę za dużo. Natomiast 2-3 kawki dziennie jak najbardziej w porządku - uspokoił wszystkich kawoszy. Napój ten poprawia spalania tłuszczów, więc sprawdza się podczas diet. Ma też m.in. działanie prebiotyczne. A co lepiej sprawdza się w przypadku pobudzenia organizmu - kawa właśnie czy yerba? - Yerba mate, podobnie jak guarana, ma wiele składników balastowych, które ograniczają samo tempo nabicia naszej pobudliwości - zaznaczył dietetyk, dodając, że w przypadku tego naparu trzeba odczekać chwilę na jego działanie i nie przesadzać z nim. Kiedy należy unikać kawy? (20m2 Łukasza/x-news)
 • Nie możesz już jej pić? Kawę można łatwo zastąpić

  Kawa to niezwykły napój - pretekst do spotkania, do przerwy w pracy, poranny rytuał i nocny wspomagacz przed egzaminami. Niestety kofeina i woski z nasion działają drażniąco na układ pokarmowy, a długotrwałe nadużywanie kawy może wywołać nietolerancję na ten napój. W takim przypadku wystarczy zrobić sobie kilka miesięcy przerwy i potem znowu można wrócić do ukochanej „kawusi”. Ale czym ją zastąpić?
 • Jak przyrządzić yerba mate?

  Od jakiegoś czasu yerba mate stała się bardzo modna. Świetnie zastępuje kawę czy tradycyjną herbatę. Na szczęście, jeśli chcesz napić się yerba mate nie musisz biec do najbliższej herbaciarni. Bez większego problemu możesz własnoręcznie przygotować napar we własnym domu!