wzrost gospodarczy

Artykuły - Wzrost gospodarczy (480)

 • Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w listopadzie wyniósł 50,8 pkt.

  Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w listopadzie wyniósł 50,8 pkt.

  Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w listopadzie wyniósł 50,8 pkt. wobec konsensusu na poziomie 49,8 pkt i wobec 50,8 pkt. w październiku - podała firma badawcza Markit.
 • Agencja S&P zrewidowała prognozę spadku PKB Polski

  Agencja S&P zrewidowała prognozę spadku PKB Polski

  Agencja S&P Global Ratings zrewidowała prognozę spadku PKB Polski w 2020 r. do -3,4 proc. z -4,0 proc. poprzednio - wynika z raportu agencji z 29 września. W 2021 r. agencja spodziewa się odbicia tempa wzrostu w Polsce do 4,5 proc.
 • GUS: Mocny spadek polskiego PKB!

  GUS: Mocny spadek polskiego PKB!

  Poznaliśmy najnowsze dane z polskiej gospodarki. Główny Urząd Statystyczny opublikował szybki szacunek PKB za II kwartał 2020 roku. Według GUS, produkt krajowy brutto (PKB) niewyrównany sezonowo w II kwartale 2020 roku zmniejszył się realnie o 8,2 proc. rok do roku, wobec wzrostu o 4,6 proc. w analogicznym okresie 2019 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) zmniejszył się realnie o 8,9 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był niższy niż przed rokiem o 7,9 proc.
 • Możliwy duży spadek PKB Polski; skala zależna od tempa odmrażania gospodarki

  Możliwy duży spadek PKB Polski; skala zależna od tempa odmrażania gospodarki

  Zestaw marcowych danych GUS pokazał mocny wpływ pandemii na polską gospodarkę, a wyraźne załamanie konsumpcji w sektorze gospodarstw domowych będzie kluczowe dla obecnej recesji - oceniają ekonomiści.
 • Rosja na rozdrożu – wzrost, stabilność czy stagnacja

  Rosja na rozdrożu – wzrost, stabilność czy stagnacja

  Gospodarka rosyjska znalazła się w ślepym zaułku - uważa wielu analityków. Kryzys się pogłębia, a efektywnych pomysłów na zmianę sytuacji brak.
 • Polska przespała swoją szansę, negatywne konsekwencje dopiero nadchodzą

  Polska przespała swoją szansę, negatywne konsekwencje dopiero nadchodzą

  Nową unijną perspektywę finansową przespaliśmy. Trzeba było się obudzić przed dwoma laty. Jednak dopiero teraz inwestorzy negatywnie ocenią tego skutki, osłabiając szanse na nasz wzrost gospodarczy.
 • GUS: PKB wzrósł w 2019 r. o 4,0 proc.

  GUS: PKB wzrósł w 2019 r. o 4,0 proc.

  Polska gospodarka zwalnia! Produkt Krajowy Brutto wzrósł w 2019 roku o 4,0 proc., po wzroście o 5,1 proc. w 2018 roku - podał w szacunku Główny Urząd Statystyczny. Ekonomiści spodziewali się osłabienia wzrostu polskiego PKB.
 • Spowolnienie gospodarcze jest już faktem

  Spowolnienie gospodarcze jest już faktem

  Spowolnienie gospodarcze jest już faktem. Powtórki z wielkiego kryzysu sprzed dekady jednak nie będzie - przewiduje były minister finansów Mateusz Szczurek.
 • BŚ: W Polsce tempo wzrostu PKB w 2020 r. spowolni do 3,6 proc.

  BŚ: W Polsce tempo wzrostu PKB w 2020 r. spowolni do 3,6 proc.

  Tempo wzrostu PKB w 2019 wyniosło w Polsce 4,3 proc., w 2020 roku będzie to 3,6 proc. - prognozują analitycy Banku Światowego w styczniowym raporcie.
 • Europejska gospodarka w odwrocie

  Europejska gospodarka w odwrocie

  Europejska gospodarka nadal będzie spowalniać. Najbliższe miesiące pokażą, w jakim stopniu odbije się to na wzroście polskiego PKB.

Filmy - Wzrost gospodarczy (38)

 • Mniejszy wzrost gospodarczy w 2020 roku - jakie prognozy dla Polski?

  Po szczytowym roku 2018 gospodarka światowa w ciągu ostatnich 12 miesięcy weszła już w fazę spowolnienia. Kolejny, 2020 rok przyniesie kontynuację spadku światowego wzrostu gospodarczego. Według ekspertów istnieje wiele przyczyn, które wpływają na mało optymistyczne prognozy. W obliczu pojawiających się czynników spowolnienia pojawia się pytanie o jego wpływ na Polską gospodarkę. – Głównym powodem spowolnienia jest niepewność związana z Brexitem oraz wojnami handlowymi między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Sytuacja Polski na tym tle kształtuje się średnio – powiedział serwisowi eNewsroom Jakub Sawulski, kierownik zespołu makroekonomii w Polskim Instytucie Ekonomicznym. – W 2020 roku rozwój gospodarczy w naszym kraju, z dużym prawdopodobieństwem, będzie wyraźniej wolniejszy niż w 2019 roku. Można jednak spodziewać się wyniku na poziomie powyżej 3 proc. Chociaż będzie to wynik gorszy niż w 2019 roku, nadal pozwoli uplasować się Polsce w czołówce państw europejskich. Należy więc zakładać pewne spowolnienie w gospodarce, jednak zdecydowanie 2020 rok nie okaże się rokiem kryzysowym – ocenił Sawulski.
 • PKB wzrasta, ale gospodarka będzie powoli wyhamowywać

  Produkt krajowy brutto wzrośnie – tymi słowami można podsumować ścieżkę projekcji Narodowego Banku Polskiego, która towarzyszyła publikacji „Raportu o inflacji”. W tym roku nasza gospodarka może liczyć na 4% wzrost PKB. O prognozach na kolejne lata i największych zagrożeniach dla polskiej gospodarki rozmawiamy z Jackiem Kotłowskim, zastępcą dyrektora Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP.
 • Jak obiecane zwiększenie wydatków rządowych wpłynie na wzrost gospodarczy

  Nowe propozycje programowe PiS oznaczają zwiększenie wydatków rządowych w tym roku o 17-18 mld zł. Deficyt finansów publicznych będzie przez to większy, a jednocześnie wzrost gospodarczy spowodowany taką ekspansją fiskalną będzie niewielki, bo wyniesie 0,
 • Szczyt koniunktury gospodarczej Polska już ma za sobą. Nadchodzi recesja?

  Nie wpadniemy nagle w recesją, ale szczyt koniunktury gospodarczej Polska ma już za sobą. Rok 2019 nie będzie tak dobry, jak poprzednie dwa lata. Wyprzedzający indeks koniunktury, czyli PMI, spadł poniżej 50 proc. Wśród menedżerów przeważa pesymizm. - Tak źle nie było od początku dekady, PMI dla polskiego przemysłu obniżył się do poziomu z jesieni 2010 r. - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. Grudniowy odczyt indeksu oznacza, że mamy za sobą siódmy kolejny miesiąc, gdy PMI spada. Jeszcze rok temu optymizm przeważał. PMI wynosił 55 proc., a na koniec minionego roku był jednak o 7 pkt. proc. niższy. Spadki indeksu PMI dotyczą wielu gospodarek. Bardzo ważne są negatywne dane z Chin. Podobne sygnały napływają z krajów wschodzących. - Na polską gospodarkę będą miały coraz większy wpływ negatywne czynniki zewnętrzne, rok 2019 nie będzie tak dobry, jak dwa poprzednie lata, ale nie grozi nam, że popadniemy nagle w recesję - ocenia ekspert.