wzrost cen energii

Artykuły - Wzrost cen energii (46)

 • Branża odlewnicza zaniepokojona wzrostem cen energii - liczy na ulgi

  Branża odlewnicza zaniepokojona wzrostem cen energii - liczy na ulgi

  Zatrudniająca w Polsce ponad 25 tys. pracowników branża odlewnicza jest zaniepokojona znaczącym wzrostem cen energii elektrycznej, która - wraz z gazem - stanowi nawet 15 proc. kosztów odlewni. Spółki z tego sektora liczą na objęcie ulgami, przygotowywanymi dla przemysłu energochłonnego.
 • Gdy drożeje prąd, oni zacierają ręce

  Gdy drożeje prąd, oni zacierają ręce

  Eksperci wskazują, że wzrost cen energii elektrycznej wespół ze spadkiem kosztów technologii OZE podnosi atrakcyjność inwestycji w energetykę odnawialną. - Uważam, że powstały fundamentalne warunki do tego, że inwestując rozsądnie w energetykę odnawialną, przede wszystkim w zakresie energii elektrycznej, można domykać modele biznesowe bez systemów wsparcia - ocenia Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.
 • KUPS: Wzrost cen energii podnosi koszty produkcji przemysłu przetwórczego

  KUPS: Wzrost cen energii podnosi koszty produkcji przemysłu przetwórczego

  Rosnące koszty energii, pracy i transportu podnoszą koszty produkcji przemysłu przetwórczego, co może spowodować, że polskie przetwory warzywno-owocowe mogą stać się mniej atrakcyjne cenowo niż u konkurentów - ostrzega Krajowa Unia Producentów Soków.
 • Dolar i spór handlowy kształtują ceny surowców

  Dolar i spór handlowy kształtują ceny surowców

  Co do zasady ceny surowców pozostały w ubiegłym tygodniu na niemal niezmienionym poziomie w ujęciu tygodniowym; wzrost cen energii i metali zrównoważyły niższe ceny zbóż. Słabszy dolar, który znalazł się pod presją w odniesieniu do umacniających się walut rynków wschodzących, umożliwił co najmniej chwilowy wzrost ogólnego apetytu na ryzyko. Unijny kontrakt terminowy na emisję CO2 stracił na wartości 30% po apelu naszego ministra energii.
 • Prezes Energomix: Będą duże podwyżki detalicznych cen prądu na 2019 rok

  Prezes Energomix: Będą duże podwyżki detalicznych cen prądu na 2019 rok

  - Z naszych informacji wynika, że ceny ofertowe sprzedaży energii detalicznej na 2019 rok dla odbiorców biznesowych na rynku konkurencyjnym są na poziomie 320-350 zł/MWh w zależności m.in. od wolumenu dostaw. Oznacza to, że skala podwyżek cen detalicznych na 2019 rok jest bardzo duża, bo w tym roku odbiorcy biznesowi kupują jeszcze energię nawet po 210-215 zł/MWh, czyli przynajmniej części z nich 2019 rok przyniesie nawet ok. 50-proc. wzrost cen energii - mówi Michał Suska, prezes zarządu Energomixu, firmy zajmującej się doradztwem energetycznym.
 • Wzrost cen energii nie zaszkodzi konkurencyjności gospodarki - Morawiecki

  Wzrost cen energii nie zaszkodzi konkurencyjności gospodarki - Morawiecki

  - Energia elektryczna z węgla jest poddana presji na podwyżki, to wynik polityki klimatycznej UE - ocenił premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że wpływ cen energii na gospodarkę nie jest na tyle krytyczny, by zagroził jej konkurencyjności.
 • Wzrost kosztów CO2 główną przyczyną zwyżki cen energii

  Wzrost kosztów CO2 główną przyczyną zwyżki cen energii

  Obserwowany na giełdzie wzrost cen energii elektrycznej jest spowodowany przede wszystkim wyższymi cenami uprawnień do emisji CO2 - ocenia prezes Tauronu Filip Grzegorczyk. Jego zdaniem, droższy węgiel nie ma na ceny prądu większego wpływu. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Maciej Bando nie wykluczył zbadania wzrostu cen energii elektrycznej w giełdowych kontraktach na drugą połowę tego roku. W jego ocenie za skok indeksów w górę nie odpowiadają wyłącznie wzrosty cen emisji CO2 i węgla.
 • Wzrost cen energii spowoduje rozwój przydomowych instalacji

  Wzrost cen energii spowoduje rozwój przydomowych instalacji

  Polityka energetyczna rządu oparta na węglu spowoduje nieuchronny wzrost kosztów dla konsumentów, prognozowany na poziomie 4 proc. rocznie - szacują eksperci. To z kolei skłoni gospodarstwa domowe do inwestycji we własne źródła energii.
 • URE: O ile wzrosły ceny energii?

  URE: O ile wzrosły ceny energii?

  Prezes URE zatwierdził taryfy dla energii elektrycznej w obrocie dla gospodarstw domowych. Średni wzrost cen energii w obrocie w nowej taryfie G czterech największych sprzedawców: Enei, PGE Obrót, Energi Obrót i Tauronu Sprzedaż wynosi ok. 0,5 proc. i niewiele różni się między poszczególnymi przedsiębiorstwami - poinformowało PAP Biznes biuro prasowe URE w komunikacie.
 • Resort energii zaniepokojony opłatami wodnymi, ostrzega przed wzrostem cen energii

  Resort energii zaniepokojony opłatami wodnymi, ostrzega przed wzrostem cen energii

  Ministerstwo Energii jest zaniepokojone stawkami opłat wodnych, ostrzega przed wzrostem cen energii i pogorszeniem rentowności elektroenergetyki i górnictwa - napisał resort w opinii do projektu rozporządzenia rządu w sprawie jednostkowych stawek opłat za usługi wodne.

Filmy - Wzrost cen energii (1)