wzrost cen

Artykuły - Wzrost cen (890)

 • Cenowy rajd na budowach

  Cenowy rajd na budowach

  Materiały drożeją tak szybko, że ekonomiści nie nadążają z aktualizacją danych. Budowlańcy chcą urealnić wskaźnik waloryzacji - czytamy we wtorkowym "Pulsie Biznesu".
 • Galopująca inflacja to efekt wzrostu cen paliw, usług i żywności

  Galopująca inflacja to efekt wzrostu cen paliw, usług i żywności

  Wiadomo już, że inflacja w Polsce wzrosła. Najnowsze dane dotyczące kwietnia 2021 roku podają, że z marcowej stopy na poziomie 3,2 proc. inflacja skoczyła w okolice 4,2 proc.
 • 15 rzeczy, które w Polsce drożeją najszybciej w UE

  15 rzeczy, które w Polsce drożeją najszybciej w UE

  Strzyżenie, malowanie ścian i wywóz śmieci to usługi, o których jest ostatnio głośno. Wszystko dlatego, że ich ceny rosną jak na drożdżach - czasem nawet najszybciej w Europie. Niestety nie tylko w tych obszarach jesteśmy niechlubnymi liderami.
 • Ekonomiści nie mają złudzeń. Czeka nas życie z wyższą inflacją

  Ekonomiści nie mają złudzeń. Czeka nas życie z wyższą inflacją

  W styczniu inflacja wyniosła 2,6 proc. W lutym spadła nieznacznie do 2,4 proc., by w marcu wrosnąć o 3,2 proc. Kwiecień - wynika z szybkiego szacunku GUS - to już 4,3 proc. w ujęciu rocznym. Co dalej? Ekonomiści nie mają już złudzeń: Żegnamy się w tym roku z dopuszczalnym przedziałem odchyleń inflacji od celu NBP (2,5 proc. +/- 1 pkt proc.). Średniorocznie wskaźnik cen wzrośnie do 4 proc. w 2021 r.
 • Nouriel Roubini przestrzega przed wysoką inflacją na lata

  Nouriel Roubini przestrzega przed wysoką inflacją na lata

  Mogą nas czekać całe lata inflacji i recesji, czyli stagflacji - przestrzega słynny ekonomista Nouriel Roubini. Wojny handlowe, odwrót od globalizacji, przerwane łańcuchy dostaw, starzejące się społeczeństwa i nierówności, którymi karmi się populizm, wciąż mogą spowodować szoki, które przyniosą i inflację, i recesję równocześnie.
 • Duży wzrost cen. Inflacja przyspiesza nie tylko w Polsce

  Duży wzrost cen. Inflacja przyspiesza nie tylko w Polsce

  Polska nie jest jedynym krajem, który notuje coraz wyższą inflację, ale nasz skok cen z 2,4 proc. w lutym do 3,2 proc. w marcu jest wyjątkowy w grupie dużych i dobrze rozwiniętych gospodarek. Możemy się pocieszać, że szybko od deflacji do inflacji przechodzą kraje strefy euro i że coraz większe tempo wzrostu cen mają Amerykanie.
 • Surowcowy zawrót głowy, ceny biją nas po kieszeni

  Surowcowy zawrót głowy, ceny biją nas po kieszeni

  Rok pandemii okazał się czasem gigantycznych spekulacji na globalnych rynkach towarowych, których skutki coraz bardziej odczuwamy w naszych portfelach, np. tankując na stacjach czy kupując żywność. To efekt masowego dodruku pieniądza przez największe banki centralne, który nie idzie na kredyty, tylko jest paliwem dla giełd. U nas dodatkowo ceny podbija rosnący w siłę dolar, bo surowcami handluje się w tej walucie.
 • Podatek cukrowy wywołał zawieruchę na rynku napojów. Wolumen sprzedaży spada, ceny rosną

  Podatek cukrowy wywołał zawieruchę na rynku napojów. Wolumen sprzedaży spada, ceny rosną

  Od wprowadzenia podatku cukrowego średnie ceny dotkniętych nim kategorii napojowych w zależności od miejsca sprzedaży wzrosły od 4 do ponad 25 proc. - napisały wiadomoscihandlowe.pl. Jednocześnie ich wolumen spadł o 14 proc. - wynika z danych NielsenIQ za styczeń i luty 2021.
 • Inflacja straszy rynki finansowe, niepokoją zwłaszcza rosnące ceny najmu mieszkań

  Inflacja straszy rynki finansowe, niepokoją zwłaszcza rosnące ceny najmu mieszkań

  Dochody gospodarstw domowych będą wyższe niż przed pandemią. To powinno przyspieszyć wzrost cen, które i tak już rosną. Dotyczy to także mieszkań. Czy inflacja wywróci globalne rynki finansowe?
 • Ukraina. Za jajka i cukier trzeba zapłacić ponad połowę więcej niż rok temu

  Ukraina. Za jajka i cukier trzeba zapłacić ponad połowę więcej niż rok temu

  Na Ukrainie gwałtownie rosną ceny produktów spożywczych - alarmuje w poniedziałek portal Ekonomiczna Prawda. Za cukier i jajka trzeba zapłacić ponad 50 proc. więcej niż roku temu. Tylko przez styczeń ceny niektórych warzyw wzrosły o 8-25 proc.

Filmy - Wzrost cen (43)

 • Będziemy zmieniać mieszkania co 5-10 lat, wzrost cen to wymusi

  W okresie styczeń-luty 2021 r. deweloperzy rozpoczęli budowę 33,5 tys. mieszkań. To o 7 proc. mniej niż rok wcześniej. Inflacja powoduje, że o wiele częściej będziemy kupować i sprzedawać kolejne mieszkanie.
 • Inflacja przekroczy 5 proc., wtedy sytuacja stanie się niebezpieczna

  Inflacja w Polsce przekroczy 5 proc. Może to utwierdzić firmy w przekonaniu, że kolejne podwyżki cen to norma, do której trzeba się dostosować. Wtedy wpadniemy w pułapkę nazywaną spiralą inflacyjną.
 • Inflacja przekroczy 5 proc., wtedy sytuacja stanie się niebezpieczna

  Inflacja w Polsce przekroczy 5 proc. Może to utwierdzić firmy w przekonaniu, że kolejne podwyżki cen to norma, do której trzeba się dostosować. Wtedy wpadniemy w pułapkę nazywaną spiralą inflacyjną.
 • Galopująca inflacja to efekt wzrostu cen paliw, usług i żywności

  Wiadomo już, że inflacja w Polsce wzrosła. Najnowsze dane dotyczące kwietnia 2021 roku podają, że z marcowej stopy na poziomie 3,2% inflacja skoczyła w okolice 4,2%. Nie są to jeszcze dane ostateczne – ale nawet jeśli przy publikacji oficjalnych raportów ta liczba różnić się będzie o dwie dziesiąte, będzie to i tak bardzo duży skok. Dużo większy od tego, na który przygotowywał się rynek. Co kryje się za tak wysoką inflacją? Na pewno wzrost ceny paliw. Te drożeją mocno – zarówno z miesiąca na miesiąc, jak i w skali roku. Jednak tak duży skok inflacji w ciągu jednego miesiąca nie mógł zależeć tylko od ceny ropy. Ekonomiści domyślają się, że do wzrostu inflacji przyczyniły się głównie rosnące ceny usług. Dla najbliższych miesięcy istnieje także kilka ryzyk dodatkowych. To między innymi bardzo słaby złoty, wyraźnie słabszy niż powinien. Niska wartość naszej waluty powoduje, że całe zaopatrzenie z importu jest droższe niż powinno. To kłopot nie tylko dla tych, którzy wprost importują – jako gospodarka jesteśmy gospodarką otwartą, chlubimy się wysokim procentem eksportu do PKB, ale mamy też wysoki procent importu do PKB. Gdy import drożeje ze względu na kurs złotego, ceny na polskim rynku pędzą do góry.