wzrost cen

Artykuły - Wzrost cen (50)

Filmy - Wzrost cen (23)

 • Światowy rekord wzrostu cen, jak do tego doszło

  Ceny w Wenezueli rosną w tak szalonym tempie, że inflacji nie sposób policzyć stosując statystyczne metody. Zastąpiono je porównaniem ile kosztuje filiżanka kawy. Jej cena wzrosła w ciągu dwóch lat o 41 tys. proc. To efekt niszczenia mechanizmów wolnego rynku. Przed dwoma laty kubek kawy kosztował 400 boliwarów, teraz kosztuje 1 mln boliwarów. W ciągu zaledwie miesiąca cena wzrosła z 800 tys. właśnie do miliona. Jest to efekt zmian, które w gospodarce od 1998 r. wprowadzał Hugo Chavez, gdy został wybrany prezydentem Wenezueli. Zmiany te przez kilka lat były wychwalane przez lewicowych intelektualistów. Wenezuela teoretycznie mogłaby należeć do państw zamożnych, ze względu na złoża ropy naftowej. Cóż więc się stało?
 • Dlaczego hurtowe ceny prądu wzrosły o prawie 100 proc.?

  Ceny energii w kontraktach terminowych na przyszły rok biją kolejne rekordy. Ledwo" pękło" 300 zł za MWh, a już pojawiły się kontrakty po 350 zł. Tymczasem w zeszłym roku megawatogodzinę można było kupić po 160 zł. Skąd bierze się tak olbrzymi wzrost?
 • Z budowlaną hossą przyszły wzrosty cen

  Rośnie sprzedaż mieszkań, a nowych deweloperzy budują coraz więcej. Wzrastają też ceny nowych mieszkań.
 • Kawa będzie drożeć w tym roku

  Kawa była tania w 2017 r. W tym roku będzie drożeć, ze względu na ograniczanie jej produkcji. Na początku tego tygodnia kawa Arabica kosztowała 120 centów za funta. I już zaczęła drożeć.