wzrost cen

Artykuły - Wzrost cen (870)

 • W tym roku inflacja w Polsce będzie najwyższa wśród krajów UE?

  W tym roku inflacja w Polsce będzie najwyższa wśród krajów UE?

  Polski konsument poczuł się bezpiecznie chroniony tarczami antykryzysowymi. Nie oszczędzamy, przeciwnie - bardzo chętnie kupujemy, powodując rekordowy wzrost cen.
 • Tarcza antykryzysowa: Minister ustali maksymalne ceny, żeby zwalczać spekulację

  Tarcza antykryzysowa: Minister ustali maksymalne ceny, żeby zwalczać spekulację

  Projekt tarczy antykryzysowej pomoże zwalczać spekulacje strategicznymi towarami w czasie epidemii. Za sprzedawanie ich drożej grozić będą surowe kary.
 • Ukraina. Rosną ceny artykułów żywnościowych

  Ukraina. Rosną ceny artykułów żywnościowych

  W niektórych regionach Ukrainy w ostatnich dniach wzrosły ceny artykułów żywnościowych - informuje we wtorek ukraiński Komitet Antymonopolowy. W pewnych sklepach podwoiły się ceny cebuli i marchwi, a ziemniaki zdrożały o 60 proc. Może to mieć związek z pandemią.
 • GUS opublikował dane o inflacji w lutym. Ceny najwyższe od ośmiu lat

  GUS opublikował dane o inflacji w lutym. Ceny najwyższe od ośmiu lat

  Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym 2020 r. wzrosły rok do roku o 4,7 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. To najwyższy poziom od listopada 2011 r. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,7 proc. Ankietowani przez PAP Biznes analitycy oczekiwali wzrostu cen w lutym o 4,4 proc. rdr i 0,3 proc. mdm. Wcześniej GUS podawał, że w styczniu ceny rdr wzrosły o 4,4 proc., a mdm wzrosły o 0,9 proc.
 • Niebezpiecznie wysoka inflacja? Prognozy na 2020 rok

  Niebezpiecznie wysoka inflacja? Prognozy na 2020 rok

  Większość prognoz określających skalę inflacji na ten rok wspomina wartości dla dynamiki rocznej między 3,5 a 4 proc. To dosyć prawdopodobne zapowiedzi i mogą być przyjmowane jako niepokojące.
 • Polacy powinni zacząć oszczędzać. Spodziewany jest dalszy wzrost cen

  Polacy powinni zacząć oszczędzać. Spodziewany jest dalszy wzrost cen

  Według wstępnych danych w styczniu ceny towarów i usług wzrosły rok do roku o 4,4 proc., najmocniej od grudnia 2011 roku. Po raz pierwszy od września 2012 roku inflacja przebiła górną granicę pasma dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego. Zdaniem ekonomistów w kolejnych miesiącach odczyty mogą być jeszcze wyższe, dlatego należałoby zachęcić konsumentów do oszczędzania, a nie wydawania pieniędzy.
 • Konsumenci mniej optymistyczni

  Konsumenci mniej optymistyczni

  Konsumenci mówią: jest coraz gorzej. Nastroje Polaków pogorszyły się po raz kolejny w lutym. Z większym pesymizmem patrzymy i na aktualną sytuację, i w przyszłość. Badany przez GUS bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej, który opisuje nasze nastroje spadł do 1,3 - piąty kolejny raz z rzędu. Był o 2,4 punktu proc. niższy niż w styczniu. W porównaniu z lutym 2019 roku obecna wartość nastrojów konsumenckich jest niższa o 4,2 punktu proc.
 • GUS opublikował ważne dane o inflacji

  GUS opublikował ważne dane o inflacji

  Ceny rosną dużo szybciej, niż oczekiwano - wynika z danych GUS o inflacji w styczniu. Inflacja w porównaniu ze styczniem zeszłego roku podskoczyła do 4,4 proc., a więc bardziej niż spodziewali się analitycy. W porównaniu z grudniem ceny wzrosły aż o 0,9 proc.
 • Wzrost cen w Polsce jednym z najszybszych w UE

  Wzrost cen w Polsce jednym z najszybszych w UE

  Eurostat opublikował dane na temat zmian cen mieszkań. Wynika z nich, że od III kw. 2018 r. do III kw. 2019 r. wzrost cen w naszym kraju (9 proc.) był jednym z najszybszych w UE.
 • Inflacja to niewidzialny podatek, na którym korzysta państwo

  Inflacja to niewidzialny podatek, na którym korzysta państwo

  ​Kilka lat temu na polskim rynku mogliśmy zaobserwować umocnienie się waluty i spadek cen produktów. Deflacja, którą straszono polskich pracowników, zamroziła wzrost wynagrodzeń. W konsekwencji jednak zaowocowała spadkiem kosztów życia.

Filmy - Wzrost cen (31)

 • Wzrost cen wywołuje największe obawy o przyszłość

  Po dziesięciu latach ekspansji gospodarczej ryzyko spowolnienia jest bardzo aktualne, ale to inflacja może być największym zagrożeniem dla rynku, bo z ryzykiem spowolnienia inwestorzy są już oswojeni. Świat przyzwyczaił się do niskiej inflacji. W USA inflacja wynosiła 1,5-2,0 proc., czyli była poniżej średniej historycznej. Z powodu polityki wielu banków centralnych wyceny akcji na giełdach wzrosły. Amerykańska giełda bije rekordy, pomimo narastających od wielu miesięcy obaw o globalną gospodarkę. - Wzrost globalnej inflacji tylko o 0,5-1,0 pkt. proc. mógłby bardzo ograniczyć możliwości dalszego luzowania lub choćby utrzymania obecnej polityki przez banki centralne, co byłoby ciosem w koniunkturę rynkową – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. Jeżeli ktoś obawia się skutków inflacji powinien rozróżnić wzrost cen w Polsce od tego co dzieje się w globalnej gospodarce.
 • Jak poradzić sobie ze wzrostem cen i zaoszczędzić?

  Z roku na rok produkty spożywcze drożeją nawet o kilkanaście procent. Dlaczego tak się dzieje? O tym w studiu „Dzień Dobry TVN” mówiła Dominika Nawrocka. Jak poradzić sobie ze wzrostem cen i zaoszczędzić? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Czy ceny rosną szybciej niż podaje GUS?

  Inflacja we wrześniu nie wzrosła w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Jednak odczucia społeczne dotyczące zmian cen są inne niż dane podawane przez GUS. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2019 r. utrzymały się przeciętnie na poziomie zbliżonym do zanotowanego przed miesiącem (przy spadku cen usług – o 0,2% i utrzymujących się na tym samym poziomie cenach towarów). W porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 2,6% (w tym usług – o 4,8% i towarów – o 1,8%).
 • Powinniśmy przyzwyczajać się do coraz szybszego wzrostu cen

  Nie powrócą czasy sprzed ponad 3 lat, gdy przez wiele miesięcy ceny spadały. Inflacja w czerwcu wzrosła do 2,6 proc. i jest to przekroczenie celu inflacyjnego wyznaczonego przez NBP. Bardzo szybko rosną ceny żywności, w czerwcu był to skok o 5,7 proc. I jest to powód do obaw, którego RPP nie podziela.