wyzwolenie

Artykuły - Wyzwolenie (10)

 • Prezydent: Auschwitz jest najbardziej przejmującą przestrogą

  Prezydent: Auschwitz jest najbardziej przejmującą przestrogą

  Auschwitz jest przestrogą najbardziej przejmującą z tych, jakie dała nam historia. Przestrogą przed nienawiścią w prywatnym i publicznym wymiarze, przed rasizmem, antysemityzmem i ksenofobią - napisał prezydent Bronisław Komorowski z okazji rocznicy wyzwolenia obozu.
 • Uroczystości 67. rocznicy wyzwolenia Auschwitz

  Uroczystości 67. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz rozpoczęły się w piątek w Oświęcimiu. W kościele św. Maksymiliana Kolbego odprawiona została msza święta w intencji ofiar, hołd ofiarom oddali przedstawiciele Muzeum Auschwitz-Birkenau. Główna część obchodów rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz rozpoczęła się w Oświęcimskim Centrum Kultury. W 2012 roku mija 70 lat od rozpoczęcia mordów w komorach gazowych Birkenau.
 • NRL: W sobotę ogłosimy wyzwolenie Libii

  NRL: W sobotę ogłosimy wyzwolenie Libii

  Narodowa Rada Libijska (NRL) poinformowała na konferencji prasowej w czwartek wieczorem, że w sobotę w Bengazi, na wschodzie kraju, ogłoszone zostanie wyzwolenie Libii. Będzie to sygnał dla tworzenia nowego rządu i rozpoczęcia procesu transformacji.
 • Papież: Wyzwolenie Auschwitz ukazało grozę nazizmu

  Papież: Wyzwolenie Auschwitz ukazało grozę nazizmu

  Benedykt XVI powiedział podczas audiencji generalnej, że wyzwolenie hitlerowskiego obozu zagłady Auschwitz, 27 stycznia 1945 roku przez wojska sowieckie, i otwarcie jego bram "ukazało światu grozę zbrodni o niewypowiedzianym okrucieństwie, popełnionych w obozach zagłady, stworzonych przez nazistowskie Niemcy".
 • 65. rocznica "wyzwolenia Warszawy"

  17 stycznia 1945 r. do zniszczonej niemal doszczętnie Warszawy wkroczyli żołnierze 1 Armii Wojska Polskiego. Walki o opanowanie miasta trwały zaledwie kilka godzin, gdyż dowództwo niemieckie, obawiając się okrążenia, wycofało większość swoich sił ze stolicy.
 • 65 lat temu: Dyskusyjne "wyzwolenie Warszawy"

  65 lat temu: Dyskusyjne "wyzwolenie Warszawy"

  17 stycznia 1945 r. do zniszczonej niemal doszczętnie Warszawy wkroczyli żołnierze 1 Armii Wojska Polskiego. Walki o opanowanie miasta trwały zaledwie kilka godzin, gdyż dowództwo niemieckie, obawiając się okrążenia, wycofało większość swoich sił ze stolicy.

Filmy - Wyzwolenie (1)

 • Przeżyła Auschwitz. "Nikt nie ma pojęcia, jak potrafi krzyczeć człowiek..."

  Zbliża się 70. rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Uroczyste obchody tego wydarzenia odbędą się 27 stycznia. Dla tych, którzy przeżyli to piekło na ziemi, wspomnienia sprzed kilkudziesięciu lat są wciąż tak samo wyraziste. Czas zabliźnił rany na ciele, ale nie na duszy. Zofia Posmysz, była więźniarka Auschwitz-Birkenau i Ravensbrück, po wojnie pisarka i scenarzystka, składa przejmujące świadectwo o tamtych dniach gehenny. – Kiedy dowiedziałam się, że wywożą nas do obozu, nawet tak bardzo się nie zmartwiłam. Pomyślałam, że wreszcie skończy się to, co najgorsze, czyli przesłuchania, związane z bólem i upokorzeniem. W takim nastroju przekraczałam bramę z napisem „Arbeit macht frei”. Naiwnie pomyślałam, że skoro praca czyni wolnym, to pewnie po kilku miesiącach zostanę zwolniona… - Widziałam ciała wiszące na drutach. Nocą dziewczyny opuszczały baraki i rzucały się na druty ogrodzenia pod napięciem. Nikt nie ma pojęcia, jaki głos wydaje człowiek rażony prądem. Te krzyki budziły nas w nocy – wspomina pani Zofia, która z czasem nauczyła się zachowywać w obozie tak, by w jak najmniejszym stopniu zwracać na siebie uwagę oprawców.