wywłaszczenie

Artykuły - Wywłaszczenie (24)

 • Zwrot nieruchomości wywłaszczonych – czy to ostatni dzwonek?

  Zwrot nieruchomości wywłaszczonych – czy to ostatni dzwonek?

  Temat wywłaszczeń dokonanych przed laty coraz częściej pojawia się w dyskusjach specjalistów od nieruchomości. Okazuje się bowiem, że dla wielu byłych właścicieli jest to ostatni dzwonek na zgłoszenie roszczenia. Dlaczego? Wszystko za sprawą nowelizacji u.g.n. - komentuje Robert Tomaszewski, prezes zarządu w firmie Saveinvest Sp. z o.o.
 • Jak odzyskać wywłaszczoną nieruchomość?

  Jak odzyskać wywłaszczoną nieruchomość?

  W okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wiele osób utraciło prawo do swojej nieruchomości. W taki sposób realizowano bowiem większość ówczesnych, dużych inwestycji. Polski system prawny przewiduje jednak dla nich furtkę, dzięki której dzisiaj mogliby odzyskać wywłaszczoną nieruchomość - mówi Bartosz Antos, dyrektor ds. nieruchomości w firmie Saveinvest Sp. z o.o.
 • By nie płacić wyższego odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość, organy konsekwentnie pomijały przedkładane przez właścicielkę dowody

  By nie płacić wyższego odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość, organy konsekwentnie pomijały przedkładane przez właścicielkę dowody

  Przez ponad 12 lat organy administracji publicznej ustalały kwotę należnego właścicielce gruntu odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość. Gdy już to uczyniły, to w sposób dla niej krzywdzący, zaniżający jego wysokość, bo jak stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w wyroku z 9 lipca 2019 r., konsekwentnie pomijały przedstawione przez właścicielkę dowody, naruszając przepisy Konstytucji, które, dopuszczając wywłaszczenie, nakazują czynić to pod warunkiem zapłaty słusznego odszkodowania (sygn. akt II SA/Op 25/19).
 • Senat za poprawkami do ustawy zmieniającej zasady zwrotu wywłaszczonych nieruchomości

  Senat za poprawkami do ustawy zmieniającej zasady zwrotu wywłaszczonych nieruchomości

  Senat zgłosił w czwartek poprawki do nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami, która - dostosowując przepisy do wyroków Trybunału Konstytucyjnego - zmienia zasady zwrotu wywłaszczonych nieruchomości.
 • "Rz": Bomba z roszczeniami tyka w wywłaszczonych gruntach

  "Rz": Bomba z roszczeniami tyka w wywłaszczonych gruntach

  Sądy mogą zasypać sprawy o zwrot działek zabranych np. przez gminy na cele publiczne - pisze w piątek "Rzeczpospolita".
 • Szansa na odszkodowania za wywłaszczone nieruchomości

  Szansa na odszkodowania za wywłaszczone nieruchomości

  Odszkodowanie za wywłaszczoną nieruchomość przysługuje zarówno wywłaszczonym, jak i ich następcom prawnym. Ustawa o gospodarce nieruchomościami daje możliwość dochodzenia odszkodowań także za nieruchomości wywłaszczone przed datą 1 stycznia 1998 r. Odmawiając ich wypłat, organy muszą mieć dowód, że zrobiono to wcześniej (wyrok WSA w Gdańsku z 04.07.2018 r., II SA/Gd 277/18).
 • Przy wywłaszczeniu czasem trzeba zapłacić podatek. Jak będzie w przypadku przejmowania ziemi rolnej przez państwo?

  Odszkodowanie, wypłacane za grunty podlegające wywłaszczeniu, jest z podatku dochodowego zwolnione. Jednak od tej zasady są wyjątki. Te odstępstwa mogą zyskać na znaczeniu, jeśli w życie wejdzie ustawa, ograniczająca możliwość handlu oraz dziedziczenia ziemi.
 • Szybsza droga dla wywłaszczonego do ubiegania się o zwrot gruntu

  Szybsza droga dla wywłaszczonego do ubiegania się o zwrot gruntu

  Właściciel lub spadkobierca gruntu przejętego przez samorząd lub Skarb Państwa ma prawo domagać się jego zwrotu, jeśli nie został przeznaczony na cel określony w decyzji wywłaszczeniowej. Zainteresowany nie będzie musiał czekać w nieskończoność, aż takie wnioski złożą wszyscy pozostali współwłaściciele lub spadkobiercy. To efekt uznania przez Trybunał Konstytucyjny (TK), że pierwsze zdanie zawarte w art. 136 ust. 3 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 782) jest niezgodne z ustawą zasadniczą.
 • NIK negatywnie o nabywaniu nieruchomości pod drogi

  NIK negatywnie o nabywaniu nieruchomości pod drogi

  Jak wynika z opublikowanego ostatnio raportu NIK, osoby wywłaszczone na podstawie drogowej specustawy miesiącami czekają na odszkodowania za nieruchomości. Zdaniem analityków, przyznawane kwoty są często zaniżane lub zawyżane ze względu na błędy w wycenie, które popełniają zarówno rzeczoznawcy, jak i urzędnicy - stwierdzają analitycy w raporcie NIK.
 • 52 sprawiedliwych pozwało polskie państwo

  52 sprawiedliwych pozwało polskie państwo

  Reforma OFE doprowadziła do wywłaszczenia obywateli - tak uważają ludzie, którzy złożyli do sądu w stolicy pozew zbiorowy.

Filmy - Wywłaszczenie (3)

 • Grecja. Strach przed komornikiem

  Według aktualnych danych około trzystu tysiącom gospodarstw domowych w Grecji w najbliższych miesiącach grozi postępowanie komornicze. Obywatele nie mają pieniędzy na podstawowe opłaty, takie jak prąd czy gaz. Z pomocą w trudnej sytuacji przychodzi grupa ”Nie płacę” – to popularna w Grecji społeczna inicjatywa. Jak radzą sobie z takim problemem jak odłączony prąd? Po prostu podłączają odłączone przewody. Uważają, że takie działania są legalne – chodzi głównie o polityczną manifestację. Urzędy i banki mogą bardzo rygorystycznie rozprawiać się z dłużnikami, bo prawo stoi po ich stronie. A przecież lewicowy rząd chciał właśnie tych najbiedniejszych chronić przed wywłaszczeniem.
 • Biznesmen, który wypowiedział wojnę Rosji

  Niemiecki biznesmen Franz Sedelmayer podjął walkę z silnym i niebezpiecznym przeciwnikiem – z rosyjskim państwem. Wszystko zaczęło się w 1991 r., kiedy mężczyzna założył w Sankt Petersburgu niemiecko-rosyjską spółkę joint-venture. Prosperowała ona świetnie - Franz nie przewidział jednak, że w 1994 r. po nieruchomość, w której znajdowała się siedziba spółki, sięgnie Kreml. Firma została wywłaszczona, a Sedelmayer i jego pracownicy wyrzuceni z budynku siłą. Międzynarodowy sąd arbitrażowy w Sztokholmie przyznał Franzowi odszkodowanie w wysokości blisko 2,5 miliona dolarów, kierując się ustawą o ochronie inwestycji zagranicznych. Reakcja Rosji była… żadna. Sedelmayer postanowił jednak nie odpuszczać. Niczym Dawid walczący z Goliatem, zaczął wyszukiwać rosyjskie nieruchomości za granicą i wnosić o ich przymusową licytację. Udało mu się znaleźć już kilka takich budynków i częściowo pokryć swoje straty. – Chodziło o moją godność osobistą. Nie mogłem pogodzić się z tym, że zostałem tak oszukany przez państwo, w którym zainwestowałem swój kapitał – mówi Sedelmeyer.
 • Zostali wywłaszczeni. Dziś walczą o odszkodowania

  Właściciele gruntów wywłaszczonych pod budowę dróg często mają problem z uzyskaniem odszkodowania z tego tytułu. Bywa, że gminy zwlekają z wypłatami tłumacząc się brakiem środków. – To nie może być powód – mówi Jakub Ruiz, adwokat z Kancelarii Bird & Bird. Przedłużanie takiego postępowania jest poza tym niezgodne z prawem. Gmina ma obowiązek przeprowadzić negocjacje z właścicielami w ciągu miesiąca lub dwóch, jeśli sprawa jest skomplikowana. W innym przypadku właściciel może domagać się odszkodowania od Skarbu Państwa.