wynajem mieszkania

Artykuły - Wynajem mieszkania (292)

 • Koronawirus a bezpieczny najem

  Koronawirus a bezpieczny najem

  Z powodu epidemii koronawirusa oraz jego gospodarczych skutków wielu właścicieli nieruchomości zastanawia się nad sprzedażą jednego ze swoich mieszkań. Nie boją się przy tym o swoją sytuację materialną, ale o niepłacących najemców. Czy faktycznie trudniej będzie zarabiać na najmie? Na te pytania odpowiada Bartłomiej Kuźniar, koordynator projektów inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o.
 • Studenci nadal będą najmować mieszkania w roku akademickim 2020/2021

  Studenci nadal będą najmować mieszkania w roku akademickim 2020/2021

  Branża nieruchomości na rynku pierwotnym i wtórnym w czasach zagrożenia epidemiologicznego przeżywa chwile niepewności.
 • Koronawirus – co zrobić z niepłacącymi najemcami?

  Koronawirus – co zrobić z niepłacącymi najemcami?

  W dobie epidemii koronawirusa wielu właścicieli nieruchomości spotkało się z problemem niepłacących najemców. Utrata pracy, konieczność zawieszenia wykonywanej działalności gospodarczej - wiele jest powodów utraty płynności finansowej przez najemców - zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorców.
 • Wynajmujesz mieszkanie? Ogranicz koszty eksploatacyjne

  Wynajmujesz mieszkanie? Ogranicz koszty eksploatacyjne

  Według Barometru Metrohouse i Gold Finance aż 31 proc. mieszkań na rynku wtórnym jest nabywanych w celach inwestycyjnych. Wraz z coraz większą konkurencją na rynku najmu właściciele lokali starają się obniżać koszty eksploatacyjne związane z utrzymaniem mieszkania.
 • Jak pozbyć się niechcianego lokatora?

  Jak pozbyć się niechcianego lokatora?

  Wiele osób decyduje się dzisiaj na zarabianie na nieruchomościach. Chętnie kupujemy, a potem wynajmujemy mieszkania lub domy, w różnych częściach kraju. Największą naszą obawą jest jednak to, że nie będziemy w stanie pozbyć się niechcianego lokatora. Jak skutecznie pozbyć się problematycznego najemcy?
 • Jak rozliczyć najem w 2020 roku?

  Jak rozliczyć najem w 2020 roku?

  Najem lokalu przez osoby fizyczne rozliczany jest najczęściej na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W 2020 roku zmianie uległy niektóre zasady, związane z tym podatkiem. Robert Tomaszewski, prezes zarządu w firmie Saveinvest Sp. z o.o. wyjaśnia, jak poprawnie go rozliczyć.
 • Trzy miasta, w których najbardziej opłaca się kupić mieszkania na wynajem

  Trzy miasta, w których najbardziej opłaca się kupić mieszkania na wynajem

  Koszty najmu w ciągu roku wzrosły o 5 proc., czyli w mniejszym stopniu niż ceny mieszkań. W Polsce są trzy miasta, w których wyjątkowo opłaca się kupować mieszkania na wynajem.
 • Podatek od najmu - jak go poprawnie rozliczyć?

  Podatek od najmu - jak go poprawnie rozliczyć?

  Wynajmowanie domu lub mieszkania wiąże się z uzyskiwaniem określonego przychodu. To z kolei rodzi obowiązek podatkowy po stronie właściciela nieruchomości. Jak poprawnie rozliczyć tę należność? Na to pytanie odpowiada Bartłomiej Kuźniar, koordynator projektów inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o.
 • Kupowanie mieszkania stało się bardziej ryzykowne

  Kupowanie mieszkania stało się bardziej ryzykowne

  Od 2013 r. coraz szybciej rosły ceny mieszkań. Kupowanie mieszkania na wynajem staje się coraz trudniejszą decyzją ze względu na zwiększone ryzyko dotyczące stopy zwrotu z takiej inwestycji.
 • Na rynku najmu mieszkań rozpoczął się najgorętszy okres

  Na rynku najmu mieszkań rozpoczął się najgorętszy okres

  Na rynku najmu mieszkań rozpoczął się najgorętszy okres, związany ze zbliżającym się początkiem nowego roku akademickiego. Z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że w tym roku średni koszt najmu jest o 9 proc. wyższy niż przed rokiem.

Filmy - Wynajem mieszkania (7)

 • Dlaczego na wynajmie starych mieszkań można zarobić więcej

  Prawo budowlane znów zabrania budowania bardzo małych mieszkań, choć jest na nie duży popyt wśród wynajmujących. W ten sposób rynek wtórny zyskał przewagę nad ofertą deweloperów, jeżeli chcemy kupić mieszkanie, aby zarabiać na wynajmowaniu. W inne mieszkania powinniśmy inwestować, jeżeli chcemy w nich mieszkać lub je wynajmować. W przypadku mieszkań na wynajem więcej atutów ma rynek wtórny. - W Katowicach ceny za nowe mieszkanie od deweloperów to 5-6 tys. zł za metr kwadratowy, a na rynku wtórnym to 3-4 tys. zł - mówi w rozmowie z MarketNews 24 Jan Dziekoński, dyrektor projektów strategicznych MZURI. - Różnica jest niemal dwukrotna, a wynajmujący mieszkanie nie będzie chciał zapłacić dwa razy więcej.
 • Co zrobić, gdy kończy się umowa o wynajmowaniu mieszkania?

  Wiele umów najmu zawieranych jest tak, że ich ważność kończy się wraz z rokiem kalendarzowym. Czy warto zmieniać umowę zawartą na rok, na umowę na czas nieokreślony?
 • Pułapki, w które wpadają studenci wynajmując mieszkanie

  Przed nami najbardziej gorączkowe dni poszukiwania mieszkań przez studentów. Oszuści wiedzą, że wkrótce rozpocznie się nowy rok akademicki.
 • Wkrótce aby wynająć mieszkanie będzie potrzebny raport z BIK-u, lub zaświadczenie o dochodach

  W opinii ekspertów, właściciele mieszkań na wynajem w większości działają nieprofesjonalnie. Zadają potencjalnym klientom pytania osobiste, ale rzadko wymagają od nich udokumentowania wiarygodności finansowej. Nie wiedzą także, w jaki sposób należy sprawdzać przyszłych lokatorów. Jednak to powoli zaczyna się zmieniać.