wynajem mieszkań

Artykuły - Wynajem mieszkań (79)

 • Przyszłość rynku mieszkań na wynajem to budownictwo modułowe

  Przyszłość rynku mieszkań na wynajem to budownictwo modułowe

  Wyhamowuje spadek cen na rynku mieszkań na wynajem. Zmienia się też popyt, bo inne są oczekiwania z powodu doświadczeń z pandemią. Przyszłość rynku to budownictwo modułowe, skracające czas budowy nawet o połowę.
 • Rozwierają się nożyce cen na rynku nieruchomości

  Rozwierają się nożyce cen na rynku nieruchomości

  Na największych rynkach nieruchomości w Polsce możemy obserwować zjawisko rozwierania się nożyc cenowych - wynika z analizy serwisu Domiporta. Zdaniem analityków, ceny na rynku nieruchomości idą w górę a najem jest coraz tańszy. Taka sytuacja nie będzie trwać wiecznie.
 • Punkt zwrotny na rynku mieszkaniowym. Ryzykowna gra

  Punkt zwrotny na rynku mieszkaniowym. Ryzykowna gra

  Inwestycje w mieszkania na wynajem nie muszą być takim złotym interesem, jak się jeszcze niedawno wydawało. W czasie pandemii najem mocno potaniał, a w ostatnich miesiącach drastycznie spadł odsetek Polaków, którzy uważają, że ceny nieruchomości będą rosły. To może być punkt zwrotny dla cen na tym rynku.
 • W ciągu roku z Airbnb zniknęło 6 tysięcy mieszkań

  W ciągu roku z Airbnb zniknęło 6 tysięcy mieszkań

  Kraków to miasto, w którym przez epidemię właściciele mieszkań wynajmowanych na doby mocno dostali po kieszeni. Problemy były już jednak wcześniej i dotyczyły nie tylko Krakowa, ale też innych dużych miast, gdzie ostra konkurencja dawała się we znaki.
 • Najem krótkoterminowy podnosi ceny mieszkań

  Najem krótkoterminowy podnosi ceny mieszkań

  Wyższe ceny mieszkań, ale też podwyżki czynszów, nocne awantury czy wyludnianie się rejonów miast, które lubią turyści, to tylko część skutków, o które oskarża się najem krótkoterminowy. Dane zebrane przez HRE Investments sugerują, że w tych zarzutach jest ziarno prawdy. Trudno się dziwić, że włodarze wielu miast chcą wprowadzić ograniczenia na działalność prowadzoną za pośrednictwem takich portali jak Airbnb.
 • Czynsze najmu z pozoru maleją, bo brakuje chętnych na wielką płytę

  Czynsze najmu z pozoru maleją, bo brakuje chętnych na wielką płytę

  Rok akademicki rozpoczyna się tym razem później niż zwykle, powodując niemałe zamieszanie na rynku nieruchomości. Oliwy do ognia dodają doniesienia o spadku stawek za wynajem o 10-20 proc. Problem w tym, że nie są one do końca wiarygodne. Średnie ceny zaniża bardzo pokaźna liczba tanich lokali, które w normalnych warunkach zajmowaliby już żacy lub emigranci zarobkowi.
 • Hiszpania: Bardziej elastyczne zasady wynajmu

  Hiszpania: Bardziej elastyczne zasady wynajmu

  Możliwość szybkiego opuszczenia mieszkania bez płacenia kary, czasowe zmniejszenie albo zawieszenie czynszu - to nowe klauzule, które coraz częściej włączane są w Hiszpanii do umów o wynajem mieszkań i lokali komercyjnych. Mają one ochronić właściciela i lokatora przed ewentualnymi skutkami kolejnego lockdownu.
 • ​Nauka zdalna w semestrze zimowym. Jak brak studentów wpłynie na rynek mieszkań?

  ​Nauka zdalna w semestrze zimowym. Jak brak studentów wpłynie na rynek mieszkań?

  Największa polska uczelnia - Uniwersytet Warszawski - wprowadza naukę zdalną. Rektor UW, profesor Alojzy Nowak, podpisał w tej sprawie zarządzenie. Nauka w trzech trybach, w większości jednak zajęcia zdalne - takie plany ma Uniwersytet Jagielloński. Takie decyzje na pewno wpłyną na ceny wynajmu mieszkań w największych miastach.
 • ​Załamanie nie grozi mieszkaniom do wynajęcia

  ​Załamanie nie grozi mieszkaniom do wynajęcia

  "Puls Biznesu" napisał dzisiaj, że w Polsce rośnie rynek mieszkań na wynajem - głównie detaliczny. Nawet pandemia nie zahamuje tego trendu.
 • Powolny powrót do wynajmów

  Powolny powrót do wynajmów

  Rynek wynajmu mieszkań nie będzie już taki sam. Kolejne uczelnie donoszą o zajęciach prowadzonych w systemie hybrydowym, a to przecież studenci zasilają grupę najemców mieszkań. Jakie są możliwe następstwa obecnej sytuacji?

Filmy - Wynajem mieszkań (19)

 • Ceny za wynajmowane mieszkania spadną nawet o 25 proc.

  Skutki koronawirusa na rynku nieruchomości najbardziej dotkliwie uderzyły w mieszkania na wynajem. Ceny najmu mogą spaść nawet o 20-25 proc. Wzrosła nie tylko liczba pustostanów, ale spadły już także ceny najmu. I ceny te nadal systematycznie spadają. Zmalała turystyka indywidualna, bardzo spadł popyt na krótkoterminowy wynajem mieszkań. Teraz mieszkania te trafiły na rynek wynajmu długoterminowego. Nie mniej dotkliwe są konsekwencje tego, że studenci przestali wynajmować mieszkania, a nowy rok akademicki wiele uczelni rozpocznie w systemie online bądź hybrydowym. - Już obecnie ceny najmu zmalały o 10-15 proc., a ten spadek będzie się pogłębiał – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Jacek Furga, prezes AMRON. – Ceny mogą spaść nawet o 20-25 proc.
 • Jakie mieszkania najchętniej będziemy wynajmować i kupować

  Pandemia powoduje, że szukamy innych mieszkań. Te na parterze w blokach stały się atrakcyjne. Apartamenty też nie tracą na cenie. Czy koronawirus wywoła istotne zmiany długoterminowe na rynku nieruchomości? O zmianach cen wiemy, że w II kw. wzrosły o 11,7 proc. r/r. Pandemia nie doprowadziła do załamania cen, jedynie do niewielkiego osłabienia ich wzrostowej dynamiki.
 • Jak w czasach epidemii zmieniło się wypowiadanie umów najmu mieszkań

  Zgodnie z Tarczą Antykryzysową, nie można podnosić czynszu lokatorom ani wypowiedzieć im umowy, nawet gdy zalegają z czynszem. Tarcza Antykryzysowa wprowadziła również możliwość przedłużenia umowy najmu na warunkach dotychczasowych do 30 czerwca 2020 r., na wniosek najemcy. Takie przedłużenie dotyczy umów zawartych przed dniem wejścia ustawy, czyli przed 1 kwietnia br., których okres obowiązywania upływa przed dniem 30 czerwca 2020 r.
 • Trzy miasta, w których najbardziej opłaca się kupić mieszkania na wynajem

  Koszty najmu w ciągu roku wzrosły o 5 proc., czyli w mniejszym stopniu niż ceny mieszkań. W Polsce są trzy miasta, w których wyjątkowo opłaca się kupować mieszkania na wynajem. Są jednak miasta, w których stawki najmu wzrosły bardziej niż ceny nowych mieszkań.