wynajem

Artykuły - Wynajem (783)

 • Jak szybko i tanio urządzić domek na wynajem?

  Jak szybko i tanio urządzić domek na wynajem?

  Po czasie izolacji wielu Polaków spragnionych jest mniejszych i większych wypadów za miasto. Osoby zarabiające na wynajmie nieruchomości muszą więc pomyśleć o szybkim i tanim zaaranżowaniu domku lub mieszkania na wynajem. Jak przygotować lokum na sezon letni? Na to pytanie odpowiada Bartłomiej Kuźniar, koordynator projektów inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o.
 • Załamanie na rynku mieszkań? Rośnie ryzyko najmu

  Załamanie na rynku mieszkań? Rośnie ryzyko najmu

  Pandemia koronawirusa spowodowała, że znacząco spadł popyt na wynajem mieszkań. To z kolei odbija się na całym rynku mieszkaniowym i powoduje, że wzrasta ryzyko dla kupujących lokale z myślą o wynajmie - przestrzegają eksperci.
 • Studencki najem dał zarobić 98 proc. w 13 lat

  Studencki najem dał zarobić 98 proc. w 13 lat

  Ktoś kto przygotował mieszkanie na wynajem w okresie wzmożonego popytu studenckiego w 2006 roku może się już dziś cieszyć z podwojenia zainwestowanego kapitału i to po uwzględnieniu dodatkowych kosztów - wynika z szacunków HRE Investments.
 • Rośnie szara strefa w mieszkaniach na wynajem

  Rośnie szara strefa w mieszkaniach na wynajem

  Szara strefa to 17 proc. polskiego PKB. Uszczelnianie systemu podatkowego powoduje, że w ramach szarej strefy kapitał przemieszcza się. Ostatnio na rynek mieszkań na wynajem.
 • Jak mieszkanie na wynajem, to tylko w... marcu

  Jak mieszkanie na wynajem, to tylko w... marcu

  Zdaniem analityków platformy internetowej Rentier.io marzec to najlepszy miesiąc za poszukiwanie mieszkania na wynajem. W przypadku kiedy inwestor nastawiony jest na szybkie zyski warto, aby zaczął interesować się nieruchomościami już teraz. Dlaczego?
 • Inwestowanie w mieszkania coraz mniej opłacalne

  Inwestowanie w mieszkania coraz mniej opłacalne

  W zdecydowanej większości miast rentowność inwestycji w mieszkanie na wynajem spada. Źródeł tego trendu należy szukać w dynamicznym wzroście cen mieszkań w ostatnim roku. Stawki najmu nie nadążają za wzrostem cen mieszkań, rośnie też konkurencja. W efekcie rentowność inwestycji w mieszkanie na wynajem spada. Średnio dla największych miast jest to obecnie 5,02 proc. netto w skali roku, podczas gdy jeszcze pół roku temu wartość ta przekraczała 5,3 proc.
 • Wynajem - jak szybko i bezpiecznie wynająć mieszkanie

  Wynajem - jak szybko i bezpiecznie wynająć mieszkanie

  Rozwój technologii sprawia, że znalezienie mieszkania do wynajęcia staje się coraz łatwiejszym zadaniem. Inteligentne narzędzia ułatwiające przeszukiwanie ofert, chatboty, interaktywne mapy czy elektroniczny dostęp do ksiąg wieczystych eliminują wiele czasochłonnych czynności związanych z poszukiwaniem odpowiedniego lokum. Jak szybko wynająć mieszkanie i na co zwrócić szczególną uwagę - podpowiadają eksperci serwisu domiporta.pl
 • W Polsce wciąż brakuje mieszkań

  W Polsce wciąż brakuje mieszkań

  Choć kolejne rządy wdrażały nowe programy wsparcia budownictwa, mieszkań w naszym kraju brakuje - przekonują analitycy Deloitte. Jak wyliczają eksperci, na 1000 mieszkańców przypada ich jedynie 376, a to stosunkowo niewiele w porównaniu ze standardami wytyczonymi przez bogatsze kraje Europy.
 • Chcesz wynajmować pokoje letnikom? Oto 3 podpowiedzi

  Chcesz wynajmować pokoje letnikom? Oto 3 podpowiedzi

  Tylko w ubiegłym roku turyści wykupili w naszym kraju 84 miliony noclegów. To o 4,5 miliona więcej, niż w roku ubiegłym , a prognozy na 2018 są jeszcze bardziej optymistyczne. Nic dziwnego, że jak na drożdżach rośnie prywatna baza noclegowa - w ubiegłym roku tylko 47 proc. turystów nocowało w hotelach. Ministerstwo Sportu i Turystyki pracuje nad nowymi przepisami, które zrównają "mieszkania czy pokoje na doby" z obiektami hotelowymi by zarabiać w ten sposób.
 • Szykują się zmiany w przepisach dotyczących wynajmowania mieszkań turystom

  Szykują się zmiany w przepisach dotyczących wynajmowania mieszkań turystom

  Rząd chce ograniczyć wynajmowanie mieszkań turystom na kilka dni. Nastąpi to jednak najwcześniej od 2020 roku. O ograniczenia apelują samorządowcy z powodów bezpieczeństwa i podatkowych. Projekt ustawy szykuje Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Filmy - Wynajem (4)

 • Rozpoczął się nowy sezon wynajmowania mieszkań. Co z cenami?

  Rozpoczął się sezon wynajmowania mieszkań. Ceny wzrosły o 4-5 proc. Po Warszawie najdroższe są mieszkania w Trójmieście. Przy ich wynajmowaniu popularne stają się umowy okazjonalne, zmniejszające ryzyko dla właścicieli.
 • Polacy zaczną masowo kupować garaże? Można zarobić lepiej niż wynajmie mieszkania

  Opinie ekspertów na temat tego, czy garaż jest dobrą inwestycją, są dość mocno podzielone. Niektórzy wskazują na niepewny popyt i nierozbudowany rynek w Polsce. Inni przewidują, że duże zapotrzebowanie na miejsca parkingowe nie obniży się w ciągu 3-5 lat. Szacują też, że stopa zwrotu może wynosić od 5% do 10% rocznie. To zwykle więcej, niż w przypadku inwestycji w rynek mieszkań, gdzie ta wartość jest na poziomie 3-5%. Ale to i tak niewielki zysk w porównaniu z USA czy Europą Zachodnią, gdzie wynajmem garaży zajmują się wyspecjalizowane firmy. Zarabiają one nawet 2 razy więcej od właścicieli lokali mieszkaniowych.
 • Nastał dobry czas dla najemców powierzchni biurowych

  Dobre wskaźniki gospodarcze, dostępność wykwalifikowanych pracowników, niskie w porównaniu z wieloma miastami Europy Zachodniej koszty prowadzenia działalności gospodarczej, coraz lepsza infrastruktura i poprawiająca się jakość życia – to wszystko sprawia, że firmy tak chętnie otwierają swoje biura w Warszawie.
 • Więcej wad niż zalet wynajmu mieszkania?

  Posiadanie na własność mieszkania czy domu z ogródkiem marzy się niejednej osobie. Jednak często budżet nie pozwala nam na zakup wymarzonego lokalu. Wówczas pozostaje nam wzięcie kredytu - i zakup mieszkania - lub wynajem. Marcin Krasoń z Home Broker wziął pod lupę tę drugą opcję i przeanalizował jej wady i zalety. Bez wątpienia do podstawowych zalet wynajmu należą mobilność, dzięki której łatwiej zmienić mieszkanie, oraz brak kosztów transakcyjnych i okołokredytowych. Głównymi wadami są natomiast ryzyko pojawienia się konfliktów z właścicielem, ryzyko wzrostu czynszu oraz brak możliwości wprowadzania dużych zmian w wyglądzie lokalu.