wymieranie

Artykuły - Wymieranie (12)

 • Aż 41 proc. owadów zagrożonych wyginięciem

  Aż 41 proc. owadów zagrożonych wyginięciem

  Owady są kluczową częścią świata przyrody, a nasze życie jest uzależnione od ich kondycji. Nowy raport sugeruje, że aż 41 proc. gatunków owadów jest zagrożonych wyginięciem.
 • Masowe wymieranie roślin odbije się na ludziach

  Masowe wymieranie roślin odbije się na ludziach

  W ciągu ostatnich 250 lat wyginęło dwa razy więcej gatunków roślin niż płazów, ssaków i ptaków. Nie są to dla nas dobre wiadomości.
 • Ponad 100 martwych delfinów na brazylijskich plażach

  Ponad 100 martwych delfinów na brazylijskich plażach

  Od połowy grudnia na brazylisjkie plaże ocean wyrzuca 4-5 martwych delfinów dziennie. Eksperci nie wiedzą, co kryje się za tym nagłym masowym wymieraniem.
 • Śmierć dinozaurów tchnęła życie w żaby

  Śmierć dinozaurów tchnęła życie w żaby

  Ogromna różnorodność żab na naszej planecie jest konsekwencją kolizji asteroidy, która doprowadziła do zagłady dinozaurów.
 • Masowe wymierania powiązane są z rozwojem życia

  Masowe wymierania powiązane są z rozwojem życia

  Masowe wymieranie gatunków przez większość osób kojarzone jest z katastrofami naturalnymi, takimi jak wybuchy superwulkanów czy uderzenia meteorytów. Jednakże w świetle ostatnich dowodów wydaje się, że pierwszy znany okres wymierania na dużą skalę spowodowany był nie przez tragiczne w skutkach jednostkowe wydarzenie, a coś o wiele bardziej subtelnego – ewolucję.
 • Na Ziemi trwa masowe wymieranie gatunków

  Na Ziemi trwa masowe wymieranie gatunków

  Naukowcy w końcu przyznali, że możemy być u progu kolejnego, szóstego już wielkiego wymierania gatunków na naszej planecie. Naukowcy zwracają uwagę, że może być ono spowodowane przez zmiany klimatu, niszczenie siedlisk i niezdolność gatunków do migracji w nowe miejsca.
 • Czy rozbłysk gamma zabije życie na Ziemi?

  Czy rozbłysk gamma zabije życie na Ziemi?

  450 milionów lat temu z powierzchni Ziemi zniknęło aż 60 proc. gatunków zwierząt. Teraz naukowcy potwierdzili, że odpowiedzialny za to był potężny rozbłysk gamma. W przyszłości podobne zjawisko może zdarzyć się ponownie.
 • Wymieranie permskie - największa zagłada w dziejach świata

  Wymieranie permskie - największa zagłada w dziejach świata

  Wyginięcie dinozaurów wcale nie była największą katastrofą w historii. 200 mln lat wcześniej, pod koniec permu, doszło do tajemniczego zdarzenia, które zmiotło z powierzchni Ziemi niemal wszystkie żyjące wówczas organizmy.
 • Wielkie wymieranie dziełem jednej bakterii

  Wielkie wymieranie dziełem jednej bakterii

  250 milionów lat temu doszło do największego kataklizmu ekologicznego w historii Ziemi - 90 proc. gatunków zniknęło z powierzchni planety. Do dziś nie wiadomo, co go spowodowało. Teraz uczeni znaleźli nowego podejrzanego - proste mikroorganizmy.
 • Wigilijny karp nam wymiera

  Wigilijny karp nam wymiera

  Hodowcy karpi biją na alarm: na tegoroczną wigilię będzie 30-40 proc. tych ryb mniej niż rok temu, a za ich kilogram będziemy musieli płacić nawet do 13 zł - informuje "Metro".

Filmy - Wymieranie (3)

 • Inwazja obrzydliwych larw! Zagrażają całej przyrodzie

  O masowym ginięciu pszczół mówi się od dawna. Za wymieranie tych pożytecznych owadów odpowiedzialna jest przede wszystkim wszechobecna chemia. Naukowcy odkryli jednak jeszcze jedną, przerażającą przyczynę tego zjawiska... Tak zwane „muchy zombie” – przedstawiciele gatunku Apocephalus borealis - od kilku lat atakują pszczoły miodne. Wyrok śmierci na pszczołę zapada w ciągu kilku sekund. Jest ona zjadana żywcem przez małe pasożyty, które wykluły się w jej ciele. Nowe niebezpieczeństwo zagrażające pszczołom spędza sen z powiek zarówno pszczelarzom, jak i naukowcom, którzy doskonale wiedzą, jaki czarny scenariusz czeka ludzkość, gdy zabraknie owadów zapylających. Oprócz strat gospodarczych, dotkliwie odczujemy skutki zahamowania reprodukcji roślin. A to zachwieje równowagą biologiczną całej naszej planety!
 • "Syndrom białego nosa" doprowadzi do globalnej katastrofy?!

  Tajemnicza choroba zabija nietoperze w Ameryce Północnej. Jej ofiarą padło już ponad 6 milionów tych pożytecznych zwierząt. "Syndrom białego nosa" to cichy zabójca - atakuje nietoperze, kiedy te śpią snem zimowym w jaskiniach. Zdychają we śnie, a wokół ich nosa, na uszach i błonie skrzydeł pojawia się biały, grzybiczy nalot. Biolodzy biją na alarm: masowe wymieranie nietoperzy może doprowadzić do globalnej katastrofy. Nietoperze żywią się szkodnikami, więc zmniejszenie się ich populacji będzie miało fatalne skutki dla rolnictwa – a w dalszej perspektywie dla całej amerykańskiej i światowej gospodarki. Specjaliści już szacują, że straty będą liczone w miliardach dolarów.
 • Grozi nam kolejna ekologiczna katastrofa!

  Ekolodzy biją na alarm: z europejskich łąk znikają motyle! Zabija je intensywne rolnictwo, urbanizacja i pestycydy. Kurczenie się populacji motyli to problem poważniejszy niż można by sądzić - wraz z pszczołami biorą one przecież udział w zapylaniu roślin. Bez roślin nie ma zwierząt, a bez zwierząt - ludzi. A co z uprawami warzyw i owoców? Słowem: gdy zabraknie motyli, ludzkość może znaleźć się w poważnych tarapatach...