wymieranie

Artykuły - Wymieranie (12)

Filmy - Wymieranie (3)

  • Inwazja obrzydliwych larw! Zagrażają całej przyrodzie

    O masowym ginięciu pszczół mówi się od dawna. Za wymieranie tych pożytecznych owadów odpowiedzialna jest przede wszystkim wszechobecna chemia. Naukowcy odkryli jednak jeszcze jedną, przerażającą przyczynę tego zjawiska... Tak zwane „muchy zombie” – przedstawiciele gatunku Apocephalus borealis - od kilku lat atakują pszczoły miodne. Wyrok śmierci na pszczołę zapada w ciągu kilku sekund. Jest ona zjadana żywcem przez małe pasożyty, które wykluły się w jej ciele. Nowe niebezpieczeństwo zagrażające pszczołom spędza sen z powiek zarówno pszczelarzom, jak i naukowcom, którzy doskonale wiedzą, jaki czarny scenariusz czeka ludzkość, gdy zabraknie owadów zapylających. Oprócz strat gospodarczych, dotkliwie odczujemy skutki zahamowania reprodukcji roślin. A to zachwieje równowagą biologiczną całej naszej planety!
  • "Syndrom białego nosa" doprowadzi do globalnej katastrofy?!

    Tajemnicza choroba zabija nietoperze w Ameryce Północnej. Jej ofiarą padło już ponad 6 milionów tych pożytecznych zwierząt. "Syndrom białego nosa" to cichy zabójca - atakuje nietoperze, kiedy te śpią snem zimowym w jaskiniach. Zdychają we śnie, a wokół ich nosa, na uszach i błonie skrzydeł pojawia się biały, grzybiczy nalot. Biolodzy biją na alarm: masowe wymieranie nietoperzy może doprowadzić do globalnej katastrofy. Nietoperze żywią się szkodnikami, więc zmniejszenie się ich populacji będzie miało fatalne skutki dla rolnictwa – a w dalszej perspektywie dla całej amerykańskiej i światowej gospodarki. Specjaliści już szacują, że straty będą liczone w miliardach dolarów.
  • Grozi nam kolejna ekologiczna katastrofa!

    Ekolodzy biją na alarm: z europejskich łąk znikają motyle! Zabija je intensywne rolnictwo, urbanizacja i pestycydy. Kurczenie się populacji motyli to problem poważniejszy niż można by sądzić - wraz z pszczołami biorą one przecież udział w zapylaniu roślin. Bez roślin nie ma zwierząt, a bez zwierząt - ludzi. A co z uprawami warzyw i owoców? Słowem: gdy zabraknie motyli, ludzkość może znaleźć się w poważnych tarapatach...