wyłudzenia

Artykuły - Wyłudzenia (122)

 • Afera mieszkaniowa! Wyłudzono blisko 45 mln zł

  Afera mieszkaniowa! Wyłudzono blisko 45 mln zł

  Poznańska notariusz została skazana na 14 lat, a były piłkarz Warty Poznań na 12 i pół roku więzienia w procesie dotyczącym wyłudzeń w tzw. poznańskiej aferze mieszkaniowej.
 • "Rzeczpospolita": Nowy pomysł na ściganie oszustów internetowych

  "Rzeczpospolita": Nowy pomysł na ściganie oszustów internetowych

  Stołeczny prokurator w ciągu kilkunastu godzin dostanie z serwisów aukcyjnych i ogłoszeniowych dane, które pomogą mu zidentyfikować sprawcę wyłudzeń w sieci - ujawnia piątkowa "Rzeczpospolita".
 • Banki bronią się przed wyłudzeniami

  Banki bronią się przed wyłudzeniami

  ​Specjalny system antyfraudowy Biura Informacji Kredytowej, który funkcjonuje od niedawna w polskim systemie bankowym, wyłapał i zablokował próby wyłudzeń na kwotę ponad 170 mln zł. Problem polega na tym, że banki coraz mocniej zabezpieczają swoje systemy, ale hakerzy celują coraz częściej w klientów.
 • Co robić, gdy padniemy ofiarą wyłudzenia?

  Co robić, gdy padniemy ofiarą wyłudzenia?

  Padłeś ofiarą kradzieży tożsamości? Ktoś kupił na twoje dane jakiś produkt lub usługę, a teraz od ciebie wymaga się zapłaty? Co robić w takiej sytuacji?
 • Nieistniejące długi. Co to takiego?

  Nieistniejące długi. Co to takiego?

  Każdego dnia banki i instytucje pożyczkowe otrzymują wnioski o kredyt. Część z nich jest składana z użyciem skradzionych danych osobowych. Takie wyłudzenia są możliwe nie tylko wtedy, gdy dojdzie do kradzieży lub zgubienia dokumentów. W erze cyfryzacji do zaciągnięcia takiego zobowiązania wystarczy kradzież tożsamości w internecie. Warto pamiętać, że próby wyłudzeń dotykają nie tylko samych konsumentów, którzy muszą borykać się z unieważnieniem "nieswojego długu". Ten problem dotyczy również instytucji finansowych, czy firm zarządzających wierzytelnościami, do których często trafiają takie niespłacone zobowiązania.
 • Każdego dnia próbowano na cudze nazwiska ukraść milion złotych

  Każdego dnia próbowano na cudze nazwiska ukraść milion złotych

  W II kwartale 2019 r. do systemu dodano informacje o 40 543 szt. skradzionych dokumentów tożsamości. Statystycznie do bazy trafiało codziennie 445 dokumentów. Co 3 minuty nowy dokument. To drugi najlepszy kwartał w całej historii raportu infoDOK.
 • Nowe przepisy o dowodach ukrócą wyłudzenia

  Nowe przepisy o dowodach ukrócą wyłudzenia

  Wchodząca w życie ustawa o dokumentach publicznych zakazuje wykonywania i handlu replikami np. dowodów osobistych lub praw jazdy. Ksero dowodu to nie replika, ale tu obowiązują ograniczenia związane z przetwarzaniem nadmiarowych danych.
 • Zatrzymano 11 osób zamieszanych w wyłudzanie kredytów hipotecznych

  Zatrzymano 11 osób zamieszanych w wyłudzanie kredytów hipotecznych

  Małopolscy policjanci zatrzymali 11 osób związanych z wyłudzeniem kredytów hipotecznych na 3 mln zł. Wśród zatrzymanych jest 39-letni pomysłodawca i organizator procederu. Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Tarnowie (Małopolskie).
 • Skrzynka mailowa jak pole minowe

  Skrzynka mailowa jak pole minowe

  W październiku Polacy są zasypywani mailami i SMS-ami od przestępców. Niektóre z nich próbują zainfekować komputer czy smartfona wirusem wykradającym hasła do bankowości. Często też oszuści podszywają się pod różnego rodzaju firmy czy instytucje i próbują wyłudzić dane osobowe, hasła lub numery kart płatniczych. Expander podpowiada, jak rozpoznawać podejrzane wiadomości oraz co zrobić, jeśli daliśmy się podejść.
 • Dolnośląskie. Areszt dla księgowej podejrzanej o wyłudzenie ponad 1,6 mln zł

  Dolnośląskie. Areszt dla księgowej podejrzanej o wyłudzenie ponad 1,6 mln zł

  Sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu księgowej z Centrum Obsługi Jednostek Miasta Wałbrzycha podejrzanej o wyłudzenie ponad 1,6 mln zł na szkodę Gminy Wałbrzych. Marzanna A. miała podrabiać faktury wpisując na nich numery należących do niej rachunków bankowych.

Filmy - Wyłudzenia (4)

 • Proste zabezpieczenie przed oszustami wyłudzającymi kredyty

  Polacy gubią dokumenty bardzo często. Co więcej, w IV kwartale ubiegłego roku odnotowano aż 1920 prób wyłudzeń kredytów na kwotę blisko 86 mln zł. Przed wyłudzeniem kredytu na nasze dane można się jednak zabezpiecza. Oprócz zgłoszenia zagubienia dokumentów na policji warto pomyśleć nad uruchomieniem funkcji alertu w BIK. Dzięki tej funkcji dostajemy powiadomienia za każdym razem, gdy nasza historia kredytowa jest weryfikowana. Dzięki temu możemy mieć wiedzę o tym, czy ktoś właśnie nie próbuje zaciągnąć zobowiązania na nasz koszt.
 • Ojciec obrońcą syna. "To niezwykle rzadkie"

  Ojciec Marcina Dubienieckiego jest prawnikiem. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że jest obrońcą swojego syna. Jak wyjaśnia Tomasz Patora, w świecie prawniczym taka sytuacja zdarza się niezwykle rzadko. – To sytuacja, w której profesjonalizm miesza się z emocjami – dodaje reporter „Superwizjera”. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • "Nie ma w tym Dubienieckiego"

  Wciąż nie wiadomo, na jakiej podstawie podejrzewa się Marcina Dubienieckiego o kierowanie grupą przestępczą, zajmującą się wyłudzaniem pieniędzy z PFRON-u. Znany mechanizm zatrudniania przez spółki osoby niewidome, którym przysługuje dotacja. Część pieniędzy niepełnosprawni oddają firmom zatrudniającym. W ten sposób następuje wyłudzenie. Problem jest to, że nie uczestniczy w tym Marcin Dubieniecki. Pojawia się więc pytanie, dlaczego sąd nie wypuścić Dubienieckigo z aresztu, mimo wpłacenia 600 tys. złotych kaucji? (Dzień Dobry TVN/x-news) Zobacz więcej: Ojciec obrońcą syna. "To niezwykle rzadkie" Proces dopiero za dwa lata? Komu zależy na usunięciu Dubienieckiego?
 • Polacy wyłudzają pieniądze z banków, ale...

  Rośnie poziom zabezpieczeń polskich banków. Jednocześnie systematycznie spada liczba podejmowanych prób wyłudzeń kredytów. - Z każdym rokiem system jest szczelniejszy - zapewnia prezes Związku Banków Polskich, Krzysztof Pietraszkiewicz (Newseria).