wyłudzanie VAT

Synonimy:
wyłudzenia VAT, wyłudzenie podatku VAT
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Wyłudzanie VAT (118)

 • Skarb Państwa stracił ponad 40 mln zł. CBŚP rozbiło grupę przestępczą wyłudzającą VAT

  Skarb Państwa stracił ponad 40 mln zł. CBŚP rozbiło grupę przestępczą wyłudzającą VAT

  Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z Podkarpackim Biurem Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów zatrzymali cztery osoby podejrzane o udział w grupie zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT w ramach handlu sprzętem elektronicznym - przekazał mł. asp. Paweł Żukiewicz z zespołu prasowego CBŚP.
 • Tragedia przedsiębiorcy wkręconego w karuzelę VAT

  Tragedia przedsiębiorcy wkręconego w karuzelę VAT

  ​Walka z mafiami VAT-owskimi ma zapewnić wyższe wpływy do budżetu państwa, ale i dać jego obywatelom poczucie sprawiedliwości społecznej. Tylko że w tej wojnie mafie wkręcają w łańcuch dostaw uczciwych przedsiębiorców, nieświadomych uczestnictwa w oszustwie podatkowym. To z nich potem fiskus ściąga uszczuploną w karuzeli VAT należność, podczas gdy prawdziwi jej twórcy pozostają anonimowi. Czasem ten bezkompromisowy topór sprawiedliwości zabiera nie tylko dorobek życia wkręconych podatników.
 • Kończą się żniwa w ściąganiu VAT

  Kończą się żniwa w ściąganiu VAT

  Plan, by w tym roku uzyskać ponad 7 mld zł dzięki ograniczeniu luki w podatku, będzie trudno zrealizować. Dotychczasowe działania już przyniosły plon i więcej nie dadzą.
 • Organ oskarżył przedsiębiorcę o udział w karuzeli VAT, ukrywając przed nim część dokumentów

  Organ oskarżył przedsiębiorcę o udział w karuzeli VAT, ukrywając przed nim część dokumentów

  "Odebranie przez organ podatkowy stronie postępowania podstawowych jej praw w postaci odmowy ujawnienia części dokumentacji musi być wnikliwie, konkretnie i wyczerpująco uzasadnione tak, aby nie naruszać naczelnej zasady budowania zaufania do organów podatkowych" - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 28 listopada 2019 r., w sprawie, w której organy oskarżyły przedsiębiorcę o udział w karuzeli VAT, utajniając przed nim część zgromadzonych w toku kontroli podatkowej dokumentów (sygn. I FSK 1520/19).
 • Witold Modzelewski: Uszczelnienie VAT-u kosztem naiwnych podatników

  Witold Modzelewski: Uszczelnienie VAT-u kosztem naiwnych podatników

  Nowi, nieznani wcześniej obrońcy uczciwości podatkowej piętnują dziś publicznie wszystkich oszustów podatkowych, którzy ich zdaniem świadomie uczestniczyli w karuzelach podatkowych - zwraca uwagę prof. Witold Modzelwski.
 • Czy luka w VAT została skutecznie załatana? Wciąż da się wyłudzić zwrot VAT

  Czy luka w VAT została skutecznie załatana? Wciąż da się wyłudzić zwrot VAT

  Prognoza rządu na roczny dochód z VAT wynosi w tym roku 180 miliardów złotych. Wyniki wykonania budżetu państwa po pierwszym półroczu zwiastują, że ten plan uda się zrealizować.Nie zrobiliśmy do tej pory drugiego kroku, aby wyeliminować bardziej zaawansowaną formę unikania opodatkowania - powiedział serwisowi eNewsroom profesor Witold Modzelewski, prezes Instytutu Studiów Podatkowych.
 • CBŚP: Zatrzymani podejrzani o wyłudzanie podatku VAT

  CBŚP zatrzymała pięć osób, podejrzanych o wyłudzenie prawie 4,8 mln zł nienależnego zwrotu podatku VAT - powiedziała PAP we wtorek kom. Iwona Jurkiewicz z Centralnego Biura Śledczego Policji.
 • Rząd za obowiązkiem stosowania podzielonej płatności

  Rząd za obowiązkiem stosowania podzielonej płatności

  Rząd opowiedział się za obowiązkiem stosowania podzielonej płatności przez przedsiębiorców. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o VAT.
 • Były rajdowy mistrz Polski zatrzymany. Filip N. miał wyłudzać podatek VAT

  Były rajdowy mistrz Polski zatrzymany. Filip N. miał wyłudzać podatek VAT

  Rajdowy mistrz Polski sprzed dwóch lat Filip N. został zatrzymany przez Centralne Biuro Śledcze Policji w związku z gigantycznymi wyłudzeniami podatku VAT - dowiedział się reporter RMF FM. Według łódzkiego wydziału zamiejscowego Prokuratury Krajowej, rajdowiec był członkiem zorganizowanej grupy, która spowodowała stratę Skarbu Państwa w wysokości 65 milionów złotych. Mężczyźnie grozi 15 lat więzienia.
 • Witold Modzelewski: Wspólnotowy "VAT w najlepszym wydaniu" utuczył oszustów i biznes optymalizacyjny

  Witold Modzelewski: Wspólnotowy "VAT w najlepszym wydaniu" utuczył oszustów i biznes optymalizacyjny

  - Przypomnę już dziś wstydliwie zapomnianą oprawę propagandową wprowadzenia w naszym kraju drugiej, zharmonizowanej wersji podatku VAT, która zastąpiła jego pierwsze "polskie wydanie", stosowane w latach 1993-2004 r. Obowiązująca do dziś "europejska" ustawa o tym podatku miała być o niebo lepsza, cywilizowana, eliminująca wszelkie nadużycia, bardziej wydajna fiskalnie i w dodatku przyjazna dla podatników - nie bez ironii zwraca uwagę prof. Witold Modzelewski.

Filmy - Wyłudzanie VAT (5)

 • Czy luka w podatku VAT została skutecznie załatana? Wciąż da się wyłudzić zwrot VATu

  Prognoza rządu na roczny dochód z podatku VAT wynosi w tym roku 180 miliardów złotych. Wyniki wykonania budżetu państwa po pierwszym półroczu zwiastują, że ten plan uda się zrealizować. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, jak mało ambitny jest plan rządu. Wykonanie tylko założonej prognozy sprawi, że tempo wzrostu dochodu z podatku VAT spadnie w stosunku do wyników z 2017 i 2018 roku. Mimo tego, że zamierzenia budżetowe się spełnią – z podatku VAT zarobimy mniej, niż moglibyśmy.
 • Kolejny mechanizm przeciwdziałający wyłudzeniom podatku VAT. Czy się sprawdzi?

  1 kwietnia 2018 r. powinien zacząć obowiązywać w Polsce mechanizm podzielonej płatności (split payment) przeciwdziałający wyłudzeniom podatku VAT. Rozwiązanie to będzie korzystne dla nabywców towarów i usług, a ponieważ to oni będą decydowali o jego zastosowaniu, ma ono szanse się szybko rozpowszechnić. Sprzedawcy będą mogli bronić się przed mechanizmem dzięki zawieraniu specjalnych klauzul umownych. Pytanie tylko, czy będą one skuteczne.
 • Podatek VAT do zmiany z powodu dużych wyłudzeń

  Rząd podaje informacje, że wyłudzenia z tytułu podatku VAT sięgają ok. 300 mld złotych w ostatnich latach. Jednym z obszarów, gdzie miało to miejsce, była produkcja przemytu paliw do Polski. Należy pamiętać, że podatek VAT jest jednak w Polsce niezwykle skomplikowany. Dotyczące go przepisy i interpretacje liczą 1,5 mld stron. W takim systemie łatwo przestępcom poruszać się i dokonywać wyłudzeń z tego tytułu. Nie byłoby to możliwe na dużą skalę, gdyby nie mieli wsparcia w części administracji publicznej.
 • Firmy coraz częściej wpadają w karuzelę podatkową

  Każdy przedsiębiorca może zostać posądzony przez urząd skarbowy o wyłudzenie VAT. Brakuje procedur, które chroniłyby przed tym uczciwego podatnika. Nowe przepisy dotyczące jednolitego pliku kontroli, jakie wejdą w życie w lipcu 2016 roku, także nie rozwiązują tego problemu. W Polsce łatwo jest wpaść uczciwym przedsiębiorcom w tak zwaną karuzelę podatkową i zjawisko to przybiera na sile. Bardzo często odpowiadają oni za błędy dostawców swoich kontrahentów, których nie są w stanie zweryfikować. Zdaniem Jacka Matarewicza, adwokata i doradcy podatkowego z Kancelarii Ożóg Tomczykowski, powyższy problem wynika z kilku powodów.