wykroczenia

Artykuły - Wykroczenia (75)

 • Kary za przestępstwa i wykroczenia skarbowe: W 2018 roku stawki wzrosły

  Kary za przestępstwa i wykroczenia skarbowe: W 2018 roku stawki wzrosły

  Wzrosły kwoty grzywien i kar pieniężnych przewidzianych w kodeksie karnym skarbowym. Powodem jest podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które wynosi obecnie 2100 zł (zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 12 września 2017 r., Dz.U. z 2017 r. poz. 1747).
 • Za jakie wykroczenia można stracić prawo jazdy?

  Za jakie wykroczenia można stracić prawo jazdy?

  Jedziesz do pracy, na weekend, albo do znajomych. Po drodze spotykasz patrol policji, a wyciągnięty lizak nakazuje zatrzymać się do kontroli. Kilka minut później zamiast prawa jazdy masz.... pokwitowanie.
 • Stawki mandatów nadają się do kosza

  Stawki mandatów nadają się do kosza

  Prokurator generalny podważa przepisy, na podstawie których określa się wysokość kar.
 • Niebezpiecznie w pracy

  Niebezpiecznie w pracy

  Polacy nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa pracy. Tylko w minionym roku inspektorzy odnotowali 52 tysiące wykroczeń. Najczęściej dotyczyły one niesprawdzania stanu maszyn i urządzeń technicznych - mówi IAR rzeczniczka Państwowej Inspekcji Pracy Danuta Rutkowska.
 • Polska Izba Handlu obawia się lawinowego wzrostu kradzieży

  Polska Izba Handlu obawia się lawinowego wzrostu kradzieży

  W Sejmie trwają prace nad nowelizacją Kodeksu wykroczeń, które przewidują, że wykroczeniem będzie kradzież rzeczy o wartości do 1 tys. zł. Obecnie już kradzież 250 zł jest traktowana jako przestępstwo. Polska Izba Handlu obawia się, że wejście w życie tych zmian spowoduje większą bezkarność złodziei i może przełożyć się na trzykrotny wzrost strat z tytułu kradzieży w sklepach.
 • W 2012 roku wzrosną kary za przestępstwa i wykroczenia skarbowe

  W 2012 roku wzrosną kary za przestępstwa i wykroczenia skarbowe

  14 milionów 400 tysięcy złotych kary grzywny będzie mógł wymierzyć w 2012 roku sąd za przestępstwo skarbowe. Najwyższy mandat karny nakładany przez urzędników wyniesie 3 tysiące złotych.
 • Najzabawniejsze wykroczenia Polaków

  Najzabawniejsze wykroczenia Polaków

  Narwany recydywista, miłośnik darmowego dania o wdzięcznej nazwie "odlotowe skrzydełka" i człowiek, który przetrzymywał w cinquecento przemarzniętą... kozę. Zobacz, kogo jeszcze spotykają w codziennej pracy polscy sędziowie.
 • Gronkiewicz-Waltz: Przyszli z krzyżem, ale go zabrali

  Gronkiewicz-Waltz: Przyszli z krzyżem, ale go zabrali

  Przyszli z krzyżem, ale go zabrali. Zostali uprzedzeni przez straż miejską, przez policję, która tam była, że będą normalne postępowania o wykroczenia, mandaty - tak o obrońcach krzyża i wczorajszych wydarzeniach przed Pałacem Prezydenckim mówiła w Kontrwywiadzie RMF FM Hanna Gronkiewicz-Waltz.
 • W 2011 r. wzrosną kary za przestępstwa i wykroczenia skarbowe

  W 2011 r. wzrosną kary za przestępstwa i wykroczenia skarbowe

  Przyszłoroczne minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wyższe od obecnego o 69 złotych. Podwyżka płacy minimalnej oznacza nie tylko, że wzrosną pensje osób zarabiających najniższe stawki. Minimalna płaca to też wskaźnik wykorzystywany m.in. przy obliczaniu kar grzywny za wykroczenia i przestępstwa skarbowe. Im jest ona wyższa, tym wyższe kary grożą nieuczciwym podatnikom.
 • Darował kierowcom punkty

  159 zarzutów, głównie poświadczenia nieprawdy i przekroczenia uprawnień, usłyszał były strażnik gminny z jednej z miejscowości w powiecie nowosolskim (Lubuskie).

Filmy - Wykroczenia (4)

 • Ryszard Petru o antylichwiarskim projekcie PiS

  Kredytobiorca powinien znać prawdziwy koszt kredytu, ale jego ustawowe ograniczenia nigdy nie będą skuteczne - tak Ryszard Petru, przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich komentuje PiS-owski projekt nowelizacji ustawy o kredycie konsumenckim i kodeksie wykroczeń. Jego zdaniem proponowane regulacje nie pomogłyby ludziom potrzebującym, a nawet jeszcze bardziej by im zaszkodziły. Nadal pożyczaliby pieniądze na wysoki procent, tyle że w szarej strefie.
 • Straż gminna i policja przekroczyły uprawnienia?

  Członek stowarzyszenia "Prawo na drodze" postanowił zobrazować jak dochodzi do nadużyć w województwie zachodniopomorskim. Materiał przestawia Straż Gminną z Wałcza podczas rzekomego przekraczania uprawnień. Na miejsce wezwana zostaje Policja, która próbuje wytłumaczyć całe zdarzenie na miejscu. Kto stoi po stronie prawa?
 • Toruń. O krok od tragedii...

  Toruń, egzamin na prawo jazdy. Przyjrzyjcie się uważnie zapisom z każdej kamer. Było o krok od tragedii. Samochód z premedytacją postanowił wyprzedzić "elkę", która zatrzymała się przed przejściem, na które wchodzili piesi. Czy takie zachowanie jest uzasadnione? Jaki jest wasz stosunek do "elek"?
 • Hit! Prowokował policjantów, a oni "dali ciała"

  Młody mieszkaniec Warszawy postanowił zrobić mały eksperyment. Prowokował stołecznych policjantów, przechodząc obok nich z butelka po piwie, z której co jakiś czas popijał bliżej nieokreślony napój. Jaka była reakcja policji w większości zbadanych przypadków? Żadna! Zobaczcie sami...