wyginięcie

Artykuły - Wyginięcie (12)

Filmy - Wyginięcie (5)

 • Żółwie rzeczne zagrożone wyginięciem?

  Żółw rzeczny w peruwiańskim regionie Madre de Dios jest zagrożony wyginięciem. Konserwatyści walczą teraz o uratowanie rzadkich gadów.
 • Nauka BEZ fikcji: Odkrycia i wyginięcia

  Musimy przyznać, że homo sapiens jest gatunkiem potwornie wręcz inwazyjnym - to znaczy takim, który przyczynił się do wyginięcia innych gatunków - albo poprzez polowania, albo przez nieodwracalne zmiany w środowisku. Wilkowór tasmański, dodo czy gołębie wędrowne... Niedawno do grona tych wyniszczonych gatunków dołączyły dwa blisko spokrewnione gatunki żaby, która żyła wyłącznie w Australii, a wyginęła dlatego, że ludzie sprowadzili na ten kontynent grzyba, który doskonale poradził sobie z wyniszczeniem wszystkich okazów, żyjących dziko. Rheobatrachus - zapamiętajcie tę nazwę. Program Nauka bez fikcji prowadzi dla Was Dawid Myśliwiec. Pozostałe odcinki serii znajdziecie też TUTAJ PREMIERA W INTERII W KAŻDĄ ŚRODĘ O 9:00.
 • Sensacja! Nikt nie miał pojęcia, że to zwierzę żyje!

  To prawdziwa przyrodnicza sensacja! Ekologiczna organizacja WWF (Światowy Fundusz na rzecz Przyrody) poinformowała, że w indonezyjskiej części wyspy Borneo ukryte kamery zarejestrowały obecność nosorożca sumatrzańskiego. Naukowcy byli pewni, że gatunek ten – od wielu lat krytycznie zagrożony wyginięciem – już dawno temu zniknął zupełnie z tej części świata. Populacja nosorożca sumatrzańskiego – najmniejszego i jedynego owłosionego gatunku nosorożca – liczy obecnie około 300 sztuk. Tylko 50 osobników żyje w naturalnym środowisku. Pozostałe bytują w rezerwatach. Krytyczna sytuacja tego gatunku wynika przede wszystkim z trzebienia dżungli będącej naturalnym środowiskiem tych zwierząt i kłusownictwa. Ceny rogów nosorożca sumatrzańskiego są tym wyższe, im trudniej je zdobyć.
 • Smutny los lemurów. Skazane na zagładę?

  Lemury to niemal symbol Madagaskaru. Wyspę tę zamieszkuje 105 gatunków tych małpiatek. Niestety, większość z nich zagrożona jest wyginięciem. Wycinka lasów i kłusownictwo to główne przyczyny drastycznego spadku populacji tych przyjaznych ssaków. Według niektórych ekspertów, lemury mogą całkowicie wymrzeć już za 20 lat...