wydobycie

Artykuły - Wydobycie (267)

Filmy - Wydobycie (6)

 • Wydobycie gazu łupkowego w Polsce może być nawet o jedną trzecią droższe niż w USA

  Wydobycie gazu łupkowego w Polsce może być o 20–30 procent droższe niż w Stanach Zjednoczonych. Obecnie polskie firmy nie są w stanie tego dokonać samodzielnie i dlatego niezbędne są do tego odpowiednie zachęty. Konieczna jest także stabilna i przemyślana polityka państwa, a także prowadzenie wierceń poszukiwawczych. – Polska i polskie firmy nie mają wystarczających środków na to, żeby projekt gaz z łupków prowadzić samodzielnie, szczególnie w przypadku rozwiniętego projektu – mówi prezes zarządu Instytutu Studiów Energetycznych.
 • Mamy 30 mld m3 gazu, którego nie wydobywamy

  Polska ma 30 mld m3 gazu, który nie jest wydobywany. Traci na tym budżet, ale państwo nic nie może zrobić, bo decyzja o eksploatacji należy do właściciela złoża, którym w większości przypadków jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Komentuje wiceminister środowiska Piotr Woźniak.
 • Rewolucyjny patent polskich naukowców

  Zamiast wtłaczania pod ziemię dużych ilości wody z chemikaliami, można użyć dwutlenku węgla. Dzięki temu nie ma problemu z zanieczyszczeniem wód gruntowych przy wydobywaniu gazu łupkowego, a dodatkowo magazynowany jest dwutlenek węgla. Naukowcy z warszawskiej Wojskowej Akademii Technicznej właśnie patentują nową metodę szczelinowania. Zainteresowany jest nią Polimex i Jastrzębska Spółka Węglowa. Komentuje prof. dr. hab. inż. Tadeusz Niezgoda, Kierownik Katedry Mechaniki i Informatyki Stosowanej Wydziału Mechanicznego WAT.
 • J. Steinhoff o podatku od wydobycia gazu łupkowego

  Należy wprowadzić podatek od węglowodorów, ale nie w tak arogancki sposób, jak to zrobił rząd w przypadku podatku "miedziowego" - przestrzega Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki (źródło: Newseria).