wydatki

Artykuły - Wydatki (1254)

 • Wydatki na gry mobilne wzrosły w I kw. o 25 proc. rok do roku do 22,2 mld dolarów

  Wydatki na gry mobilne wzrosły w I kw. o 25 proc. rok do roku do 22,2 mld dolarów

  Płatności w grach mobilnych wzrosły globalnie w pierwszym kwartale 2021 roku o 25 proc. rok do roku, do 22,2 mld dolarów - wynika z danych Sensor Tower. Serwis szacuje liczbę pobrań gier w okresie styczeń-marzec na 14,1 mld. To wzrost o 5 proc. wobec analogicznego okresu 2020 roku.
 • Mniej Polaków zaplanowało w grudniu wydatki na nadchodzący rok

  Mniej Polaków zaplanowało w grudniu wydatki na nadchodzący rok

  Jedynie 38 proc. Polaków poczyniło pod koniec grudnia założenia dotyczące najważniejszych wydatków w najbliższych miesiącach. W ubiegłym roku było to ok. 70 proc. Polaków - wynika z badania Barometr Providenta. Pandemia zmieniła nasze podejście do planowania.
 • Sylwester 2020: Rodacy wydadzą średnio 212 zł

  Sylwester 2020: Rodacy wydadzą średnio 212 zł

  Jak wynika z badania dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, na tegorocznego sylwestra rodacy wydadzą średnio 212 zł. To prawie o jedną trzecią mniej niż w 2019 r.
 • Najszybciej rezygnujemy z rozrywki, najtrudniej tniemy wydatki na żywność

  Najszybciej rezygnujemy z rozrywki, najtrudniej tniemy wydatki na żywność

  Szczepionka przeciwdziałająca COVID-19 będzie mieć wpływ nie tylko na zdrowie, ale także na sytuację finansową Polaków w przyszłym roku - przyznają ekonomiści. Jeśli uda się zatrzymać pandemię, sytuacja poszczególnych firm będzie lepsza, pracownicy będą mogli liczyć na stabilne zatrudnienie i wynagrodzenie. Ale nawet w tym optymistycznym scenariuszu część osób może stracić pracę lub utrzymywać się z wynagrodzenia za część etatu. To ci, zawodowo związani z branżami, których dotyczą obecne obostrzenia: usługami, turystyką, rozrywką, ale też budownictwem. Już w tym roku część konsumentów zaczęła żyć oszczędniej.
 • Badanie KPMG. Polacy wstrzymują wydatki, bo pandemia może potrwać dłużej

  Badanie KPMG. Polacy wstrzymują wydatki, bo pandemia może potrwać dłużej

  Blisko połowa Polaków mówi, że pandemia pogorszyła ich sytuację finansową. Ponad połowa z nas przyznaje, że wstrzymuje się z wydatkami innymi niż tylko niezbędne. A na dodatek uważamy, że taka sytuacja potrwa jeszcze przynajmniej z rok, a może będzie trzeba nauczyć się w niej żyć znacznie dłużej.
 • Polacy kontrolują wydatki. Co trzeci stara się oszczędzać

  Polacy kontrolują wydatki. Co trzeci stara się oszczędzać

  Jak wynika z przekazanego raportu i badania Santander Consumer Bank, prawie połowa Polaków nie odczuwa większych życiowych zmian z powodu koronawirusa, ale 30 proc. bardziej niż dotychczas kontroluje swoje wydatki.
 • Wydajemy pieniądze chętniej, niż można było się spodziewać

  Wydajemy pieniądze chętniej, niż można było się spodziewać

  Pogorszyły się dane epidemiczne, a jednocześnie poprawiły się nastroje konsumentów. Zarówno w Polsce, jak i w USA. Wydatki gospodarstw domowych są mało przewidywalne, co potwierdza, że obecny kryzys jest wyjątkowy.
 • Koronawirus. O ile spadną wydatki polskich konsumentów?

  Koronawirus. O ile spadną wydatki polskich konsumentów?

  Po zakończeniu okresu izolacji wydatki polskich konsumentów w handlu mogą spaść o niemal 25 proc. - poinformowała firma badawcza GfK.
 • Pierwszy dzwonek najbardziej kosztowny dla rodziców uczniów pierwszych klas podstawówki

  Pierwszy dzwonek najbardziej kosztowny dla rodziców uczniów pierwszych klas podstawówki

  W poniedziałek 4,5 mln uczniów rozpocznie nowy rok szkolny. Jedynie 2 proc. rodziców i opiekunów zostawiło zakupy związane z powakacyjnym powrotem dzieci do szkoły na wrzesień. Jak wynika z pierwszej polskiej edycji raportu "Wyprawka szkolna 2019", przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte, finansowe koszty pierwszego dzwonka są największym obciążeniem dla rodziców dzieci w wieku 6-9 lat, a najmniejszym dla rodziców 14-15-latków. Na ubrania, buty oraz przybory szkolne średnio Polacy wydadzą 1718 zł.
 • Bliźniaczy deficyt zgubi Polskę

  Bliźniaczy deficyt zgubi Polskę

  W ostatnich latach Polska zrobiła ogromny postęp zarówno w kontekście salda obrotów bieżących, jak i sektora finansów publicznych. Teraz jednak, z powodu zbyt szybkiego przejadania owoców wzrostu, możemy popaść w poważne tarapaty - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.

Filmy - Wydatki (13)

 • Coraz większe wydatki z budżetu państwa. Na kolejne obietnice polityków może nie starczyć pieniędzy

  Wydatki państwa z roku na rok rosną. Forum Obywatelskiego Rozwoju co roku oblicza wydatki z budżetu publicznego w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W 2018 roku wyniosły one 23 135 złotych – o wiele więcej, niż 18 018 złotych w 2011 roku, kiedy FOR przygotował pierwszy raport. Taki wzrost wydatków państwowych w dużej mierze wynika z polityki rządów. Duża liczba programów społecznych, większe wydatki na zasiłki rodzinne, emerytury i renty sprawiają, że suma realnych wydatków państwa rośnie. Budżet krajowy nie jest jednak studnią bez dna. Wzrost wydatków ma swoje konsekwencje w podwyższeniu podatków i opłat. Niestety zanosi się na to, że nadchodzące wybory parlamentarne nie przyniosą wyczekiwanego przez ekonomistów okrojenia wydatków państwowych. – Obecnie mamy w przestrzeni publicznej bardzo wiele obietnic złożonych przez polityków – tych rządzących i tych, którzy chcieliby przejąć władzę po jesiennych wyborach. Mam nadzieję, że nie pojawi się zbyt wiele dodatkowych propozycji. One w naszej sytuacji gospodarczej mogłyby być kłopotliwe do sfinansowania – powiedział serwisowi eNewsroom Piotr Soroczyński, główny ekonomista KIG. – I tak czeka nas wzrost podatków i różnego rodzaju opłat – żeby to, co w tej chwili jest przyobiecane i w części zrealizowane, można było sfinansować. Mam nadzieję, że nie pojawią się dodatkowe, bardzo kosztowne propozycje. Budżet mógłby ich nie udźwignąć – wskazuje Soroczyński.
 • Ile pieniędzy potrzeba Polakowi, żeby czuł się bezpiecznie?

  49% Polaków ma oszczędności – wynika z badania Barometr Providenta. To o 9 p.p. więcej niż według zeszłorocznego badania. Niestety dla 40% respondentów zgromadzenie środków, które zapewniałyby im minimum bezpieczeństwa finansowego, wciąż stanowi problem.
 • Jak rodzice wydają pieniądze z programu 500+

  Spłata zaległych długów rodziców na szczęście nie pochłania większości pieniędzy z 500+. W zdecydowanej większości przypadków z pomocy państwa korzystają dzieci. Troje na czworo dzieci wykorzystuje swoje 500 zł. Na co przede wszystkim przeznaczane są pieniądze z rządowego programu?
 • Im niższe będą emerytury, tym większa będzie presja na pracujących

  Na tle państw naszego regionu, to co wyróżnia polskie wydatki publiczne, to wysokie wydatki związane z emeryturami. Jest to bardzo niepokojące, ponieważ nasze społeczeństwo się starzeje. Problemy zatem mogą pojawić się z czasem. Gdy bowiem emerytury będą coraz mniejsze, będzie rosła presja na pracujących. O tym w rozmowie z MarketNews24 mówił dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR.