wydatki

Artykuły - Wydatki (1248)

 • Wydajemy pieniądze chętniej, niż można było się spodziewać

  Wydajemy pieniądze chętniej, niż można było się spodziewać

  Pogorszyły się dane epidemiczne, a jednocześnie poprawiły się nastroje konsumentów. Zarówno w Polsce, jak i w USA. Wydatki gospodarstw domowych są mało przewidywalne, co potwierdza, że obecny kryzys jest wyjątkowy.
 • Koronawirus. O ile spadną wydatki polskich konsumentów?

  Koronawirus. O ile spadną wydatki polskich konsumentów?

  Po zakończeniu okresu izolacji wydatki polskich konsumentów w handlu mogą spaść o niemal 25 proc. - poinformowała firma badawcza GfK.
 • Pierwszy dzwonek najbardziej kosztowny dla rodziców uczniów pierwszych klas podstawówki

  Pierwszy dzwonek najbardziej kosztowny dla rodziców uczniów pierwszych klas podstawówki

  W poniedziałek 4,5 mln uczniów rozpocznie nowy rok szkolny. Jedynie 2 proc. rodziców i opiekunów zostawiło zakupy związane z powakacyjnym powrotem dzieci do szkoły na wrzesień. Jak wynika z pierwszej polskiej edycji raportu "Wyprawka szkolna 2019", przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte, finansowe koszty pierwszego dzwonka są największym obciążeniem dla rodziców dzieci w wieku 6-9 lat, a najmniejszym dla rodziców 14-15-latków. Na ubrania, buty oraz przybory szkolne średnio Polacy wydadzą 1718 zł.
 • Bliźniaczy deficyt zgubi Polskę

  Bliźniaczy deficyt zgubi Polskę

  W ostatnich latach Polska zrobiła ogromny postęp zarówno w kontekście salda obrotów bieżących, jak i sektora finansów publicznych. Teraz jednak, z powodu zbyt szybkiego przejadania owoców wzrostu, możemy popaść w poważne tarapaty - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.
 • Budujesz? Szykuj się na większe wydatki

  Budujesz? Szykuj się na większe wydatki

  Zeszły rok upłynął pod znakiem wyraźnych wzrostów cen w segmencie materiałów budowlanych. Wydaje się, że 2019 rok może być spokojniejszy, ale nie ma co liczyć na spadki. Rynek będzie nakręcał utrzymujący się popyt ze strony budownictwa mieszkaniowego i infrastrukturalnego.
 • Tegoroczny Sylwester będzie raczej oszczędny. Na huczne imprezy i wyjazdy decyduje się niewielu Polaków

  Tegoroczny Sylwester będzie raczej oszczędny. Na huczne imprezy i wyjazdy decyduje się niewielu Polaków

  Na powitanie Nowego Roku Polacy wydadzą 219 zł. Najwięcej na jedzenie i alkohol - wynika z badania Barometr Providenta. Blisko 60 proc. spędzi Sylwestra w domu, z rodziną lub znajomymi. Tylko niewielka część planuje huczne imprezy i zagraniczne wyjazdy. Większość sfinansuje zabawę z bieżących dochodów, a co trzecia osoba sięgnie po oszczędności. Wydatków i pokus w tym okresie jest bardzo wiele. Nie warto wydawać pieniędzy pod wpływem emocji, na nieprzemyślane i niezaplanowane wcześniej wydatki - przypominają eksperci.
 • Święta wpędzają w długi?

  Święta wpędzają w długi?

  Ostatni miesiąc roku to wyjątkowo trudny czas dla finansów Polaków. Święta Bożego Narodzenia, prezenty, przygotowania do Sylwestra czy sezonowe wyprzedaże sprawiają, że części osób trudno jest dopiąć domowy budżet. Mają problemy ze spłatą kredytów, pożyczek czy bieżących rachunków. Co trzecia osoba na prostą wychodzi w styczniu, niektórzy dopiero w marcu - wynika z danych BIG InfoMonitor. Przekładanie płatności rachunków i zapożyczanie się nie rozwiążą problemu, a tylko pogłębią zadłużenie - podkreślają eksperci. To właśnie w lutym i marcu do rejestru trafia zazwyczaj najwięcej dłużników.
 • Ukraińcy w 2017 roku wydali w Polsce prawie 8 mld zł

  Ukraińcy w 2017 roku wydali w Polsce prawie 8 mld zł

  W 2017 roku cudzoziemcy zostawili w Polsce aż 41,5 mld zł, o 6 proc. więcej niż rok wcześniej - wynika z najnowszych danych GUS. Najwięcej wydały osoby przekraczające granicę z Niemcami (16 mld zł) oraz Ukrainą (7,7 mld zł).
 • Święta z umiarem

  Święta z umiarem

  Na najbliższe święta wydamy średnio 719 złotych, niemal tyle samo co w dwóch ostatnich latach - wynika z badania Barometr Providenta. Co drugi ankietowany przyznał jednak, że podczas przedświątecznych zakupów ograniczy się do najtańszych produktów. Zdecydowana większość oświadczyła, że 24 grudnia będzie czekać na przyjście św. Mikołaja.
 • FOR: Polskie państwo wydaje coraz więcej!

  FOR: Polskie państwo wydaje coraz więcej!

  Emerytury i renty, edukacja oraz służba zdrowia łącznie odpowiadają za ponad połowę wydatków państwa. Wydatki państwa to nie tylko wydatki budżetu państwa, ale także samorządów, NFZ, FUS oraz KRUS i wielu innych podmiotów. Zdaniem ekspertów z FOR, w 2017 roku "Rachunek od Państwa" na jednego mieszkańca wyniósł 21 491 zł i był o 1338 zł wyższy niż rok wcześniej lat temu.

Filmy - Wydatki (15)

 • Coraz większe wydatki z budżetu państwa. Na kolejne obietnice polityków może nie starczyć pieniędzy

  Wydatki państwa z roku na rok rosną. Forum Obywatelskiego Rozwoju co roku oblicza wydatki z budżetu publicznego w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W 2018 roku wyniosły one 23 135 złotych – o wiele więcej, niż 18 018 złotych w 2011 roku, kiedy FOR przygotował pierwszy raport. Taki wzrost wydatków państwowych w dużej mierze wynika z polityki rządów. Duża liczba programów społecznych, większe wydatki na zasiłki rodzinne, emerytury i renty sprawiają, że suma realnych wydatków państwa rośnie. Budżet krajowy nie jest jednak studnią bez dna. Wzrost wydatków ma swoje konsekwencje w podwyższeniu podatków i opłat. Niestety zanosi się na to, że nadchodzące wybory parlamentarne nie przyniosą wyczekiwanego przez ekonomistów okrojenia wydatków państwowych. – Obecnie mamy w przestrzeni publicznej bardzo wiele obietnic złożonych przez polityków – tych rządzących i tych, którzy chcieliby przejąć władzę po jesiennych wyborach. Mam nadzieję, że nie pojawi się zbyt wiele dodatkowych propozycji. One w naszej sytuacji gospodarczej mogłyby być kłopotliwe do sfinansowania – powiedział serwisowi eNewsroom Piotr Soroczyński, główny ekonomista KIG. – I tak czeka nas wzrost podatków i różnego rodzaju opłat – żeby to, co w tej chwili jest przyobiecane i w części zrealizowane, można było sfinansować. Mam nadzieję, że nie pojawią się dodatkowe, bardzo kosztowne propozycje. Budżet mógłby ich nie udźwignąć – wskazuje Soroczyński.
 • Jak przeżyć grudzień i nie zbankrutować?

  Czas przedświątecznych przygotowań, to także moment intensywniejszych zakupów. Kupujemy nie tylko jedzenie, ale także prezenty dla bliskich. Często konsekwencje przedświątecznej gorączki zakupów odczuwamy przez wiele miesięcy po świętach. Jak kupować, żeby nie być na minusie? Ekonomista Marcin Iwuć opowiedział o rozkładaniu domowych finansów, tak żeby na wszystkie wydatki wystarczyło. Czy warto wziąć pożyczkę? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Ile pieniędzy potrzeba Polakowi, żeby czuł się bezpiecznie?

  49% Polaków ma oszczędności – wynika z badania Barometr Providenta. To o 9 p.p. więcej niż według zeszłorocznego badania. Niestety dla 40% respondentów zgromadzenie środków, które zapewniałyby im minimum bezpieczeństwa finansowego, wciąż stanowi problem.
 • Jak planować wydatki, by pieniędzy starczyło do kolejnej wypłaty?

  Życie od wypłaty do wypłaty nie jest ani dobre, ani przyjemne. Jeszcze gorzej jest wydawać więcej pieniędzy niż się zarabia. Jak zaplanować miesięczne wydatki, by wystarczyło nam do kolejnej wypłaty? Psycholog biznesu Paweł Svinarski opowiedział o najlepszych sposobach na zaplanowanie wydatków. Co zrobić, by zaoszczędzić, a nawet zainwestować pieniądze? (Dzień Dobry TVN/x-news)