wycięte drzewa

Artykuły - Wycięte drzewa (8)

 • Kiedy rolnik wytnie drzewo bez zezwolenia

  Kiedy rolnik wytnie drzewo bez zezwolenia

  Wycinanie drzew w celu prowadzenia działalności rolniczej - czyli gospodarczej - wciąż wymaga zezwolenia. Bez zezwolenia jednak wolno rolnikowi wyciąć drzewa i krzewy w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego i w celach prywatnych.
 • Od stycznia można legalnie wyciąć drzewo na własnej posesji

  Od stycznia można legalnie wyciąć drzewo na własnej posesji

  Wycinka drzew i krzewów na własnej posesji do tej pory wiązała się z koniecznością uzyskania stosownego zezwolenia. Karczowanie posesji bez dopełnienia owej formalności mogło być bardzo kosztowne (kary dochodziły do kilkudziesięciu tysięcy złotych).
 • Chcesz wyciąć drzewo? Załatw pozwolenie

  Chcesz wyciąć drzewo? Załatw pozwolenie

  Nawet kilka milionów złotych mogą zapłacić osoby, które wycięły drzewo na swojej posesji bez odpowiedniego zezwolenia. Takie kary mogą nałożyć burmistrz, wójt czy prezydent miasta. Skąd urząd będzie wiedział o wycince? Od życzliwych sąsiadów.
 • Wytniesz drzewo na działce, zapłacisz mniej

  Wytniesz drzewo na działce, zapłacisz mniej

  To, ile posiadacz nieruchomości zapłaci za wycięcie drzewa, będzie zależeć m.in. od tego, gdzie ono rośnie. Tak wynika z projektu rozporządzenia ministra środowiska w sprawie stawek opłat za usunięcie drzew i krzewów.
 • Kary za wycięcie drzewa: Zarabiasz mało? Zapłacisz mniej

  Kary za wycięcie drzewa: Zarabiasz mało? Zapłacisz mniej

  Już tylko podpis prezydenta i nowe, niższe stawki za wyrąb rośliny bez zezwolenia staną się faktem. Na zmianach skorzystają też ci, którzy wycięli drzewo przed wejściem w życie nowych przepisów.
 • Jak legalnie wyciąć drzewa na swojej posesji, w lesie i na polu

  Jak legalnie wyciąć drzewa na swojej posesji, w lesie i na polu

  Właściciele gruntu nie potrzebują urzędowej zgody na usunięcie drzew owocowych i tych, których wiek nie przekracza 10 lat. Ostrzejsze rygory obowiązują w lasach, gdzie o każdej wycince trzeba powiadomić leśników.
 • Za nielegalne wycięcie drzewa można zapłacić kilkaset tysięcy złotych

  Za nielegalne wycięcie drzewa można zapłacić kilkaset tysięcy złotych

  Za usunięcie drzew stojących na działce, na której ma powstać sklep, magazyn czy fabryka, przedsiębiorca musi zapłacić. Uzyskanie pozwolenia na wycięcie jednego drzewa może kosztować go nawet ponad 4 tys. zł za 1 cm obwodu pnia. Na szczęście poniesione wydatki przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów podatkowych i rozliczać je w okresie amortyzacji inwestycji.
 • Zezwolenie i opłaty za wycięcie drzew

  Zezwolenie i opłaty za wycięcie drzew

  Realizując inwestycję wymagającą wycięcia drzew lub krzewów, należy pamiętać o dopełnieniu formalności związanych z uzyskaniem zezwolenia. Za ich samowolne usunięcie grożą wysokie kary. Od tego roku zezwolenie na usunięcie drzew lub krzewów bez zgody właściciela nieruchomości może uzyskać właściciel sieci przesyłowych (np. linii energetycznych), jeśli drzewa lub krzewy zagrażają jego urządzeniom.