wychowanie

Artykuły - Wychowanie (613)

 • Udajemy, że jesteśmy dla dzieci. Rodzice - perfekcyjni kłamcy

  Udajemy, że jesteśmy dla dzieci. Rodzice - perfekcyjni kłamcy

  Ludzie kłamią z różnych powodów. Jedni chcą coś ukryć, drudzy coś zyskać. Wśród nich jest jedna bardzo specyficzna kategoria kłamców. Rodzice.
 • Łagodna dyscyplina

  Łagodna dyscyplina

  W jaki sposób dzieci się uczą? Dlaczego czasami źle się zachowują? Czy rodzic może przyczyniać się do tego, że dziecko kłamie lub przeklina? Na te i inne pytania odpowiada Sarah Ockwell-Smith, która w swojej nowej książce „Łagodna dyscyplina” wyjaśnia, dlaczego stosowanie kar i nagród nie działa. W zamian proponuje łagodną dyscyplinę – nowy model wychowania, który dzięki empatii i mądremu wyznaczaniu granic pomaga kształtować samodzielne, empatyczne i szczęśliwe dzieci.
 • Jak zaakceptować dziecko?

  Jak zaakceptować dziecko?

  Książka "Przepis na zdrowie" Julity Bator jest zbiorem rozmów ze specjalistami w wielu dziedzinach. Bo o zdrowiu trzeba mówić całościowo, a do człowieka podchodzić holistycznie.
 • Nie gnębcie kolegów i koleżanek

  Nie gnębcie kolegów i koleżanek

  „Ogromna prośba do wszystkich uczniów wracających do szkoły. Zapewne zobaczycie kogoś, kto ma problemy ze znalezieniem przyjaciół. Kogoś, kto jest gnębiony tylko dlatego, że nie ubiera się jak inni, nie wygląda jak reszta uczniów, nie zachowuje się jak inni i lub nie ma najnowszych gadżetów” – pisze na swoim profilu stand-uperka Ola Petrus.
 • Nie mów tak do dziecka

  Nie mów tak do dziecka

  W pośpiechu, gniewie, czy bez zastanowienia, rodzice mówią dzieciom różne przykre rzeczy. Czasem z pozoru nieszkodliwe słowa i reakcje, potrafią głęboko zapaść w pamięć pociechom, a niekiedy zostają z nimi na całe życie. Niedojrzała psychika, często nie potrafi sobie z tym poradzić, przez co dzieci reagują nadpobudliwością, agresją, lub innymi zaburzeniami emocjonalnymi.
 • Dzieciństwo to klucz do szczęścia lub... kłopotów

  Dzieciństwo to klucz do szczęścia lub... kłopotów

  Współcześnie, w obliczu osobistych problemów i kryzysów, coraz więcej osób korzysta z pomocy psychologa lub psychoterapeuty. W Europie najlepiej opłacani w swojej branży są szwajcarscy psychologowie, choć używają podobnych metod, jak specjaliści z innych krajów, zarabiający mniej.
 • Jak wychować szczęśliwe dziecko

  Jak wychować szczęśliwe dziecko

  Kiedy pada pytanie, czego rodzice najbardziej pragną dla swojego dziecka, najczęstszą odpowiedzią jest – szczęścia. Szczęście potomstwa jawi się jako dobro najwyższe, wyższe niż ich własne zdrowie, zdrowie dziadków, domowy budżet czy sukces zawodowy. I nie ma tu znaczenia wykształcenie rodziców, pozycja finansowa, ich przekonania religijne bądź polityczne.
 • Nie myj się i lecz kokainą

  Nie myj się i lecz kokainą

  Każde pokolenie ma swoje słabości, mody i szaleństwa. Czasem trudno uwierzyć, że ludzie decydowali się na rzeczy, które rujnowały zdrowie ich i ich najbliższych. Niekiedy wynikało to z braku wiedzy, a niekiedy z braku serca.
 • Szorstkie rodzicielstwo może powodować zmiany w mózgach dzieci

  Szorstkie rodzicielstwo może powodować zmiany w mózgach dzieci

  Dzieci dyscyplinowane przez rodziców poprzez krzyk, klapsy i potrząsanie przetwarzają lęk inaczej niż rówieśnicy, których rodzice stosują łagodniejsze metody wpływania na zachowanie swoich pociech - wynika z badań naukowców z Uniwersytetu Montrealskiego, o których informuje pismo "Biological Psychology".
 • Daj dziecku spokój

  Daj dziecku spokój

  Wakacje to dni wspólnego odpoczynku z rodziną, ale też czas, kiedy pociechy przebywają daleko od nas. Dobrze byłoby nie zakłócić im tego odpoczynku. A nawet – nie zniszczyć.

Filmy - Wychowanie (9)

 • Co zrobić, gdy dziecko zaczyna używać przekleństw?

  W życiu każdego rodzica zdarzają się incydenty, kiedy maluch mówi brzydkie słowo, usłyszane od rówieśników w przedszkolu. Co zrobić, gdy dziecko zaczyna używać przekleństw? W studiu „Dzień Dobry TVN” psycholog dziecięcy Marta Bąkowska opowiedziała z czego wynika takie zachowanie i jak sobie z nim radzić. Katarzyna Bosacka, Dorota Naruszewicz i Daria Ładocha zdradziły, jak rozwiązywały takie sytuacje z własnymi dziećmi. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Jak postępować, aby dziecko nie traciło wiary w swoje możliwości?

  Co zrobić, aby dziecko się nie poddawało? Jakie błędy popełniają rodzice? Wyjaśnił to pisarz i mówca motywacyjny Michał Zawadka. Jak zareagować na pierwszą porażkę dziecka? - Nie oceniać, a doceniać pracę jaką dziecko wykonało - zaznaczył. Jak nagradzać dziecko? (Źródło: DD TVN/x-news).
 • Niezależna Daria Widawska

  Popularnej aktorce nie jest obca ciężka praca i konieczność trzymania w ryzach swojej rodziny. Zresztą, pracowitość i zaradność Widawska wyssała z mlekiem matki... PREMIERA W INTERII W KAŻDĄ SOBOTĘ OD 17:00.
 • Jak zrobić samolot ze spinacza?

  Drewniane spinacze świetnie nadają się nie tylko do przypinania prania! W kilka minut możecie zrobić z niego piękną, drobną zabawkę dla dzieci - oto, jak zrobić samolot ze spinacza i patyczków!