Fakty - wybory

Synonimy:
brak
Inne znaczenia:
Wybory (Film (1999)[Election] Reż.Alexander Payne) ,

Artykuły - Wybory (1622)

 • Wybory samorządowe 2018 – obietnice wyborcze w krzywym zwierciadle

  Wybory samorządowe 2018 – obietnice wyborcze w krzywym zwierciadle

  Wybory samorządowe, parlamentarne, prezydenckie. Łączy je jedno – kampanie mające na celu zdobycie poparcia wyborców. Wśród programów kandydatów najczęściej królują nieco sztampowe postulaty, które najlepiej wpisują się w potencjalne oczekiwania wyborców. Niektórzy kandydaci idą jednak o krok dalej i wysilają się na większą oryginalność.
 • ​Włochy po wyborach. Co wiadomo, czego nie wiadomo

  ​Włochy po wyborach. Co wiadomo, czego nie wiadomo

  Po Polsce, Wielkiej Brytanii i USA przyszedł czas na antyestablishmentowy wstrząs we Włoszech. O ile kryzys gospodarczy został (chwilowo?) zażegnany, o tyle kryzys zaufania do dotychczasowych elit trwa w najlepsze.
 • Niemcy: Ogłoszono oficjalne wyniki wyborów do Bundestagu

  Niemcy: Ogłoszono oficjalne wyniki wyborów do Bundestagu

  Blok partii chadeckich CDU/CSU uzyskał 33 proc. głosów w niedzielnych wyborach parlamentarnych w Niemczech - poinformowała w poniedziałek Federalna Komisja Wyborcza w Wiesbaden. Drugie miejsce zajęła SPD z wynikiem 20, 5 proc.
 • ​Francja: Ruch Emmanuela Macrona wyraźnym faworytem

  ​Francja: Ruch Emmanuela Macrona wyraźnym faworytem

  Ruch En Marche! może zdobyć grubo ponad 300 miejsc w 577-osobowym Zgromadzeniu Narodowym we Francji.
 • Po wyborach w Rosji: "Jedna Rosja może przyjmować wszelkie ustawy"

  Po wyborach w Rosji: "Jedna Rosja może przyjmować wszelkie ustawy"

  Niedzielne wybory w Rosji wygrała rządząca partia Jedna Rosja. Proputinowskie ugrupowanie zdobyło blisko 54 procent głosów. "Jedna Rosja przywraca sobie pełną dominację w Dumie, może przyjmować wszelkie ustawy" - ocenia Aleksiej Makarkin z Centrum Technologii Politycznych.
 • Na Białorusi zmuszają do wzięcia udziału w wyborach?

  Na Białorusi zmuszają do wzięcia udziału w wyborach?

  Na Białorusi odbędą się w niedzielę wybory do niższej izby parlamentu, Izby Reprezentantów. Startuje w nich sporo kandydatów opozycji, choć mnożą się doniesienia o nieprawidłowościach. Środowiska demokratyczne wskazują na brak realnej konkurencji politycznej, a władzom tak zależy na podniesieniu frekwencji, że Białorusi są czasem przymuszani do głosowania.
 • Drugie wybory w ciągu pół roku. Kogo wybiorą Hiszpanie?

  Drugie wybory w ciągu pół roku. Kogo wybiorą Hiszpanie?

  Hiszpanie w niedzielę drugi raz w ciągu pół roku będą wybierać parlament, a sondaże znów dają zwycięstwo centroprawicy. Tym razem na drugim miejscu plasuje się lewicowa koalicja wyborcza partii Podemos i radykalnej Zjednoczonej Lewicy (IU), a nie socjaliści.
 • Wybory w Kazachstanie: Partia rządząca z 82 proc. poparcia

  Wybory w Kazachstanie: Partia rządząca z 82 proc. poparcia

  Przedterminowe wybory do niższej izby kazachskiego parlamentu, Mażylisu, wygrała w niedzielę zgodnie z oczekiwaniami partia Nur Otan (Promień Światła Ojczyzny) prezydenta Nursułtana Nazarbajewa - wynika z sondażu powyborczego (exit-poll).
 • Wybory regionalne w Niemczech: CDU traci głosy, sukces przeciwników imigracji

  Wybory regionalne w Niemczech: CDU traci głosy, sukces przeciwników imigracji

  W niedzielnych wyborach do parlamentów Badenii-Wirtembergii, Nadrenii-Palatynatu i Saksonii-Anhaltu partia CDU kanclerz Angeli Merkel - według pierwszych szacunkowych danych powyborczych - poniosła znaczne straty; sukces odnieśli przeciwnicy imigracji z AfD.
 • ​Bułgaria: Parlament wprowadził obowiązek uczestniczenia w wyborach

  ​Bułgaria: Parlament wprowadził obowiązek uczestniczenia w wyborach

  Bułgarski parlament wprowadził w kraju obowiązek udziału w wyborach. Za nowelizacją ordynacji wyborczej, której autorem jest nacjonalistyczny Front Patriotyczny, głosowało w czwartek 121 deputowanych na ogólną liczbę 240.

Filmy - Wybory (16)

 • Nietypowa kandydatka w wyborach. Zagłosowalibyście?

  Choć mogłoby się wydawać, że bycie urzędnikiem miejskim może być dla niej za trudne, ta perspektywa wcale nie przeraża młodej bohaterki naszego materiału. Eleonora Laloux, 34 letnia Francuzka z zespołem downa startuje w najbliższych francuskich wyborach samorządowych. Stara się o urząd w mieście Arras.
 • Patryk Jaki rezygnuje z członkostwa w Solidarnej Polsce. "Nie dziwię się, że wstydzi się swojej partii"

  Dotychczasowy kandydat Solidarnej Polski na prezydenta Warszawy Patryk Jaki zrezygnował z członkostwa w partii. - Chcę pokazać, że prezydentura pragmatyczna i nieideologiczna jest w Warszawie możliwa - podkreślił Jaki. (TVN24/x-news)
 • "Może działaczom PiS nie uchodzi prosić o poparcie". Fałszywe podpisy na listach PiS na Podkarpaciu

  Prawo i Sprawiedliwość ma problem z rejestracją komitetów wyborczych na Podkarpaciu. W Przemyślu i Jaśle komisje wyborcze zakwestionowały część podpisów na listach poparcia komitetów PiS. (TVN24/x-news)
 • "Może w naszych strukturach byli ludzie, którzy chcieli nam zaszkodzić". K. Morawiecki o podpisach pod listą jego partii

  - Nie jesteśmy w stanie ocenić, kto tutaj zawinił – powiedział Kornel Morawiecki komentując decyzję stołecznej komisji wyborczej, która zakwestionowała ważność 198 z 200 podpisów złożonych na liście wyborczej Wolnych i Solidarnych. Kilkanaście z nich należało do osób, które już nie żyją. (TVN24/x-news)
 • Socjaldemokraci wygrywają wybory w Szwecji ale rządzić mogą tylko w koalicji. Wynik nacjonalistów gorszy od sondaży

  Po przeliczeniu 99 proc. głosów oddanych przez Szwedów w wyborach parlamentarnych wiadomo, że zwycięstwo należy do rządzących socjaldemokratów. Na drugim miejscu plasuje się centroprawica, na trzecim antyimigranckie ugrupowanie Szwedzcy Demokraci. Sukces tej ostatniej sprawia, że większości nie osiągnął żaden z bloków rządzących krajem w ostatnich latach. Decydujące w utworzeniu rządu mogą okazać się negocjacje z Szwedzkimi Demokratami. (SE TV4/x-news)
 • Kandydat na prezydenta Brazylii zaatakowany nożem

  Ubiegający się o urząd prezydenta Brazylii Jair Bolsonaro w czwartek został zaatakowany nożem podczas wiecu wyborczego. Po dwugodzinnej operacji jest w stanie stabilnym. Jest silny jak nigdy dotąd, jest przytomny, rozmawia z humorem jak zwykle - powiedział po operacji syn Jaira Bolsonaro.
 • "To nie jest dobra zmiana". Prezydent zawetował zmiany w ordynacji do Parlamentu Europejskiego

  Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację kodeksu wyborczego dotyczącą ordynacji do Parlamentu Europejskiego. W jego ocenie "w absolutnie zbyt daleko idący sposób odbiega ona od zasady proporcjonalności w wyborach". Jak wskazał, zmiana zapisana w nowelizacji przyjętej przez parlament "powoduje, że efektywny próg wyborczy będzie co najmniej kilkunastoprocentowy". - To by oznaczało, że w praktyce dzisiaj w Polsce szanse na uzyskanie poważnej reprezentacji w Parlamencie Europejskim mają tylko dwa ugrupowania - podkreślił prezydent. Jako powód odmowy podpisania ustawy wymienił także ryzyko obniżenia frekwencji wyborczej. Odniósł się też do kwestii ewentualnego powstawania koalicji dla zwiększenia wyborczych szans kandydatów. - Chcę, żeby zawieranie porozumień i koalicji było decyzją podejmowaną w sposób wolny i dobrowolny przez każde ugrupowanie, a nie pod przymusem. Jeśli zgodzimy się na takie rozwiązanie, porozumienie będzie zawsze dyktatem silnego - dodał. (TVN24/x-news)
 • Wybory samorządowe odbędą się 21 października. "To, co jest teraz najpilniejsze, to podział gmin na okręgi"

  Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się 21 października, a druga 4 listopada. - Pan premier podpisał rozporządzenie wyznaczające termin wyborów, ono ukazało się dzisiaj w Dzienniku Ustaw – poinformował na briefingu prasowym szef PKW Wojciech Hermeliński. - To co jest najpilniejsze teraz, to podział gmin na okręgi. Ten problem jeszcze się nie zakończył. Zgodnie z nowelą styczniową do Kodeksu Wyborczego, rady gmin mogły zmieniać granice okręgów, jeśli były spełnione przesłanki kodeksowe – przypomniał szef Państwowej Komisji Wyborczej. (TVN24/x-news)
 • "Kolumbijczycy oczekują rozwiązań, nie konfliktów". Ivan Duque zaprzysiężony na prezydenta Kolumbii

  Bogota, Kolumbia. Ivan Duque został zaprzysiężony na prezydenta Kolumbii. 42-letni konserwatysta z prawicowego Centrum Demokratycznego objął władzę po Juanie Manuelu Santosie, który piastował tę funkcję przez dwie kadencje. - Wzywam was wszystkich do zawarcia wielkiego paktu dla Kolumbii. Wzywam do działania na rzecz przyszłości i przedłożenia wszystkiego, co nas jednoczy, ponad wszystko, co nas dzieli - powiedział po zaprzysiężeniu Daque. (RUPTLY/x-news)
 • Platforma rezygnuje z K. Ujazdowskiego

  Kazimierz Ujazdowski nie będzie kandydatem Platformy Obywatelskiej na prezydenta Wrocławia – ogłosił przewodniczący tej partii Grzegorz Schetyna. Nowego kandydata Koalicji Obywatelskiej wskaże Nowoczesna. (TVN24/x-news)