wybory prezydenckie 2015

Artykuły - Wybory prezydenckie 2015 (104)

 • Ile kosztuje walka o prezydenturę? Porażka droższa niż wygrana

  Ile kosztuje walka o prezydenturę? Porażka droższa niż wygrana

  Zwycięstwo Andrzeja Dudy to ok. 13 mln zł - wynika z informacji DGP. Porażka Bronisława Komorowskiego o pięć więcej. Bardziej kosztowna będzie kampania parlamentarna.
 • "Der Spiegel": Zwycięstwo nad arogancją rządzących

  "Der Spiegel": Zwycięstwo nad arogancją rządzących

  Niemiecki tygodnik "Der Spiegel" nazywa wynik wyborów w Polsce zwycięstwem nad arogancją rządzących. Magazyn ostrzega jednocześnie przed pogorszeniem stosunków polsko-niemieckich.
 • Gmina Jeżowe: 91,83 procent głosów na Andrzeja Dudę

  Gmina Jeżowe: 91,83 procent głosów na Andrzeja Dudę

  W gminie Jeżowe k. Niska (Podkarpackie) kandydat PiS Andrzej Duda w II turze wyborów prezydenckich uzyskał 91,83 proc. głosów. Ponad 90-proc. poparcie w tej gminie pięć lat temu zdobył Jarosław Kaczyński, a w 2005 r. prezydent Lech Kaczyński.
 • Ukraińcy powinni podziękować Komorowskiemu

  Ukraińcy powinni podziękować Komorowskiemu

  Ukraiński minister spraw zagranicznych Pawło Klimkin oświadczył w poniedziałek, że stosunki Ukrainy i Polski nie zależą od wyborów, lecz od wspólnej przeszłości i przyszłości. Wyniki wyborów prezydenckich w Polsce komentują też inni politycy i media, doceniając rolę Bronisława Komorowskiego i z nadzieją patrząc na prezydenturę Andrzeja Dudy.
 • Andrzej Duda oddał hołd rotmistrzowi Pileckiemu

  Andrzej Duda oddał hołd rotmistrzowi Pileckiemu

  W 67. rocznicę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego Andrzej Duda złożył w Warszawie kwiaty przed tablicą upamiętniającą pomordowanych w okresie PRL. Duda zaznaczył, że ma nadzieję, iż doczesne szczątki rotmistrza zostaną odnalezione i Polska będzie mogła pochować go z godnością.
 • "Bardzo bolesny cios dla Platformy Obywatelskiej"

  "Bardzo bolesny cios dla Platformy Obywatelskiej"

  Wynik wyborów prezydenckich to cios dla Platformy Obywatelskiej - ocenił wiceprzewodniczący litewskiego Sejmu Gediminas Kirkilas. Takiego samego zdania jest też czołowy litewski komentator polityczny Rimvydas Valatka.
 • Zwycięstwo Andrzeja Dudy: Polska w ślady Węgier?

  Zwycięstwo Andrzeja Dudy: Polska w ślady Węgier?

  O zaskoczeniu zwycięstwem Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich w Polsce informują w poniedziałek węgierskie media. Podkreślają przy tym, że Duda popierał niektóre rozwiązania premiera Węgier Viktora Orbana.
 • "Wybór Dudy zaniepokoi unijnych przywódców"

  "Wybór Dudy zaniepokoi unijnych przywódców"

  Zwycięstwo Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich sygnalizuje początek transformacji politycznej w będącej wiodącą wschodnią siłą w UE Polsce - pisze wydawany w Brukseli "Politico Europe". Belgijski "Le Soir" ocenia, że wybór Dudy zaniepokoi przywódców UE.
 • "Corriere della Sera": Perfekcyjna kampania Jarosława Kaczyńskiego

  "Corriere della Sera": Perfekcyjna kampania Jarosława Kaczyńskiego

  Polska po wyborach prezydenckich jest jeszcze bardziej podzielona niż dotąd - ocenia w poniedziałek "Corriere della Sera". Według dziennika do porażki Bronisława Komorowskiego i PO przyczyniło się odejście "charyzmatycznego" Donalda Tuska z krajowej sceny. Natomiast Jarosław Kaczyński perfekcyjnie rozegrał kampanię wyborczą, wycofując się do drugiego szeregu.
 • "New York Times": "Fotogeniczny Andrzej Duda oszołomił polityczny establishment"

  "New York Times": "Fotogeniczny Andrzej Duda oszołomił polityczny establishment"

  Wydarta z rąk przeciwnika prezydentura – w ten sposób New York Times pisze o zwycięstwie Andrzeja Dudy w niedzielnych wyborach.

Filmy - Wybory prezydenckie 2015 (21)

 • Aleksander Smolar: Milczenie Kaczyńskiego nie było przypadkiem. Widzi w Dudzie zagrożenie

  „Duda wygrał dzięki świetnej kampanii wyborczej, talentom osobistym: uśmiech, spokój, kontakt. Komorowski przegrał przez charakter kampanii i przez 8 lat dziedzictwa PO” – mówi gość RMF FM szef fundacji im. Batorego Aleksander Smolar. „Kluczem do sukcesu Andrzeja Dudy była potrzeba zmiany plus jego uspokajający wygląd. Ludzie, którzy nawet pamiętali rządy PiS-u, mieli dosyć propagandy 'antypisowskiej', nie bali się Dudy” – dodaje. „Po I turze milczenie Kaczyńskiego na temat sukcesu nie było przypadkiem. On widzi w tym zagrożenie” – ocenia Smolar. Pytany o to, czy prezes PiS wykopał sobie polityczny grób odpowiada: „Myślę, że tak”. Zdaniem gościa RMF FM Bronisław Komorowski przegrał przez charakter kampanii i „ przez 8 lat dziedzictwa PO”. Dodaje, że podziwia Komorowskiego za końcówkę kampanii. „Wykazał męstwo i charakter. Żal mi tej spokojnej prezydentury” – ocenia. Smolar dodaje, że Duda, Ogórek, Jarubas „symbolizują zmianę pokolenia”. „Wybór Dudy zwiększa prawdopodobieństwo zwycięstwa PiS-u na jesieni. Obawiam się tego” – komentuje gość Konrada Piaseckiego. „PiS to jest partia nieprzewidywalna. Partie antysystemowe wchodzą w system i też go destabilizują” – mówi. „Wybory parlamentarne to będzie starcie wielogłowej PO z Jarosławem Kaczyńskim, który być może będzie się chował do ostatniego momentu” – dodaje gość RMF FM.
 • Jacek Protasiewicz: Wynik przyjmujemy z pokorą, nie obrażamy się

  „Werdykt Polaków przyjmujemy z poczuciem przegranej i z pokorą. Należymy do tej części, która nie obraża się na wynik” – mówi w Kontrwywiadzie RMF FM Jacek Protasiewicz z PO. Błędy w kampanii? „Widzę dwie słabości: brak odpowiedzi na zarzuty płynące z ust Dudy o tym, że Polska jest krajem, który trzeba podnosić ze zgliszcz i ewidentna przegrana w młodym pokoleniu, w internecie” – ocenia Protasiewicz. „Prezydentura Komorowskiego została zdefiniowana jako kompromitacja Polski. Duda kiedyś będzie się za to wstydził” – dodaje gość RMF FM. Zdaniem Jacka Protasiewicza „zawsze powinniśmy rozliczać tych, którzy stoją za organizacją kampanii”. „Może postawiono na złą koncepcję” – komentuje. Co zmieniło pojawienie się Michała Kamińskiego? „Nadało większej dynamiki kampanii. Zaczęła mieć prawdziwy wymiar walki” – odpowiada członek PO. Dodaje, że przed pojawieniem się Kamińskiego „mieliśmy wrażenie, że kampania to działania usypiające”. „PO nadal cieszy się sporym zaufaniem, co nie znaczy, że nie wyciągniemy wniosków z tej porażki. Na pewno pani premier wyciągnie wnioski z tych wyborów” – mówi Protasiewicz. Pytany o to, co dalej z Bronisławem Komorowskim, odpowiada: „Chciałbym go widzieć aktywnego, promującego Polskę”. „Nie sądzę, żeby ktoś, kto był prezydentem chciał wracać do działalności czysto partyjnej, ale jeśli taka będzie wola, to my się z tego tylko możemy cieszyć” – komentuje gość RMF FM. Zdaniem Protasiewicza wynik wyborów prezydenckich nie wróży klęski PO w wyborach parlamentarnych.
 • Beata Szydło: Nie dochodzi do mnie ten sukces. Jak startowaliśmy, to nikt nam nie dawał szans

  „Do końca nie dochodzi do mnie ten sukces, ale cieszę się. Jak startowaliśmy, to nikt nam nie dawał szans” – mówi gość RMF FM szefowa sztabu Andrzeja Dudy Beata Szydło. „Andrzej jest szczęśliwy, ale też bardzo zmęczony. Widziałam wczoraj w nim radość połączoną z zaskoczeniem. Wszyscy byliśmy zaskoczeni” – dodaje. Zdaniem Szydło „było wiadomo, że przeciwnik nie jest łatwy”, ale jak się zaczyna brać udział w jakiś zawodach, to po to, żeby je zwyciężyć. „Startowaliśmy z bardzo niskiego poziomu rozpoznawalności Dudy. Nikt nie wierzył, Komorowski kpił sobie z przeciwnika” – komentuje Szydło. Pytana o BOR dla Dudy odpowiada: „Z tego co wiem, to jeszcze nie ma ochrony”. „Jarosław Kaczyński jest bardzo wzruszony i szczęśliwy. To jest ważne wydarzenie dla PiS-u” – ocenia gość RMF FM. „To geniusz polityczny Jarosława Kaczyńskiego spowodował, że dziś prezydentem jest Duda” – mówi Beata Szydło. Prezes dzwonił z gratulacjami? „Byli w kontakcie” – odpowiada wiceprzewodnicząca PiS. „Dziś otwiera się droga do zwycięstwa w wyborach jesiennych. Trzeba walczyć o pełną pulę. Szansa jest bardzo, bardzo duża” – ocenia. „Przez 8 lat PO prowadziła agresywną walkę z nami. Dzisiaj poniosła za to karę. Kandydatem na premiera i premierem jesienią będzie Jarosław Kaczyński. Póki co jego doświadczenie się sprawdza” – mówi Szydło.
 • Felieton Tomasza Olbratowskiego: Miłe dla ucha

  O specyfice obietnic wyborczych opowiada Tomasz Olbratowski. Zobacz felieton!