Wybory do parlamentu

Artykuły - Wybory do parlamentu (9)

 • Ile politycy płacą za pranie nam mózgów. Jak wygląda kampania wyborcza w sieci

  Ile politycy płacą za pranie nam mózgów. Jak wygląda kampania wyborcza w sieci

  Partyjni marketingowcy przekazy na Facebooku albo w serwisach Google'a kroją pod konkretnych odbiorców i dla wywołania konkretnego efektu. Badania pokazały, na jak wielką skalę.
 • Witold Modzelewski: Dwa wyborcze plebiscyty zadecydują o najbliższej przyszłości

  Witold Modzelewski: Dwa wyborcze plebiscyty zadecydują o najbliższej przyszłości

  Na jesieni odbędzie się drugi tegoroczny plebiscyt w sprawie przyszłości Polski: zupełnie świadomie używam pojęcia "plebiscyt" w dosłownym tego słowa znaczeniu. Alternatywnym określeniem jest polityczne "referendum". Formalnie były to wybory do Parlamentu Europejskiego, a jesienią będą wybory do Sejmu i Senatu.
 • Jak najlepiej rozegrać brexit?

  Jak najlepiej rozegrać brexit?

  Wybory do Parlamentu Europejskiego pod koniec maja dla wyborców brytyjskich stanowiły swego rodzaju "miękkie referendum" w sprawie UE - okazję do wyjścia z domu i oddania głosu na najbardziej probrexitowskie ugrupowanie lub na najbardziej prounijne partie, takie jak Liberalni Demokraci. Jeżeli sondaż może stanowić jakąkolwiek wskazówkę co do powszechnych odczuć na temat wyjścia z Unii, wynik okazał się zdecydowanie probrexitowski, a Brexit Party, najnowsze ugrupowanie Nigela Farage'a, uzyskało najwięcej głosów i zwolennicy pozostania w Unii nie przeważyli.
 • Jaki jest obecny stan włoskiej gospodarki?

  Jaki jest obecny stan włoskiej gospodarki?

  Po powstaniu eurosceptycznego rządu we Włoszech komentatorzy we Francji niepokoją się losem Unii Europejskiej. Przewidują, że przyszłoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego całkowicie rozchwieją obecne układy polityczne w UE.
 • Populiści miażdżą we Włoszech

  Populiści miażdżą we Włoszech

  Ubiegły rok był poniekąd tryumfem partii proeuropejskich - udało im się obronić status quo w Holandii, Franci i w Niemczech, choć nie bez strat. We Włoszech jednak nie było o tym mowy - wybory do parlamentu wygrywa Ruch Pięciu Gwiazd i to prawdopodobnie ta partia będzie rządzić.
 • FOMC, wybory w Holandii, BoE, Norges Bank, SNB, BoJ

  W tym tygodniu najważniejsza jest decyzja Fed w środę. Podwyżka o 25 pb jest niemal pewna, a dla dolara kluczowe będzie, czy komunikat pozwoli na spekulacje o czterech podwyżkach w całym 2017 r. Poza tym w środę odbędą się wybory do parlamentu w Holandii, które posłużą do zbadania poparcia dla eurosceptyków przed kwietniowymi wyborami prezydenckimi we Francji. Czwartek to seria decyzji banków centralnych z Japonii, Szwajcarii, Norwegii i Wielkiej Brytanii.
 • Najlepszy tydzień od miesięcy

  Piątkowa sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych odbywała się w niebezpiecznym dla rynku kontekście. W weekend odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego, które wedle wielu prognoz przyniosą sygnał, iż w Europie rośnie rola sił dystansujących się do europejskiego projektu.
 • Wybory do Parlamentu Europejskiego - dlaczego strzelamy sobie w kolano?

  Wybory do Parlamentu Europejskiego - dlaczego strzelamy sobie w kolano?

  Jakieś kilkanaście miesięcy temu miałem okazję wysłuchać w pewnej stacji radiowej rozmowy dziennikarza z osobą tytułowaną słowem "profesor". Nazwisk dziennikarza i profesora nie pamiętam, natomiast rzecz traktowała o Parlamencie Europejskim. Dlaczego Parlament Europejski zdominowany i sterowany jest przede wszystkim przez niemieckich przedstawicieli?
 • Czy w przyszłym tygodniu będziemy świadkami osłabienia naszej waluty względem dolara?

  W tym tygodniu, pomimo wielu odczytów makro, najważniejszym wydarzeniem kreującym nastroje na rynkach były wybory do parlamentu włoskiego. Cofnijmy się do poniedziałku i zobaczmy, jak kształtowały się kursy walut w tym tygodniu.