wulkany na Islandii

Filmy - Wulkany na Islandii (3)

  • Lawa zniszczyła całe miasto. Czy to się powtórzy?

    Liczbę czynnych wulkanów na świecie naukowcy i sejsmolodzy szacują na około 800. Ponad połowa z nich znajduje się na lądzie. Oprócz tego jest kilka tysięcy nieczynnych wulkanów na lądzie oraz kilkadziesiąt tysięcy pod wodą. Dzisiaj zobaczycie kilka najbardziej niebezpiecznych czynnych wulkanów.
  • Islandia. Turystyka w cieniu wulkanów

    Na Islandii czynnych jest 35 wulkanów. Nie zniechęca to jednak turystów, którzy coraz chętniej obierają wyspę za cel swojego urlopu. W tym roku wyspę odwiedziło ponad dwa miliony przyjezdnych. Czy mogą czuć się zagrożeni? - W obliczu "boom'u" turystycznego stawiamy pytanie, jak możemy ostrzegać ludzi przed niebezpieczeństwem w ich regionie - zastanawia się Rognvaldur Olafsson z obrony cywilnej Islandii. Dzięki specjalnej aplikacji, obrona cywilna ostrzega przed erupcją wszystkie osoby przebywające w pobliżu wulkanu.
  • Europie grozi katastrofa! Zbudził się groźny wulkan

    Kiedy w kwietniu 2010 r. na Islandii wybuchł wulkan Eyjafjallajokul, Europa pogrążyła się w chaosie, którego powodem było wstrzymanie ruchu lotniczego nad kontynentem. Dziś grozi nam powtórka tego scenariusza. Kolejny islandzki wulkan – Bardarbunga – wykazuje zwiększoną aktywność. Bardarbunga znajduje się pod czapą Vatnajokull, drugiego co do wielkości lodowca Europy. Od 16 sierpnia wystąpiło już około 3 tysięcy drgań, co skłoniło służby do ogłoszenia pomarańczowego alarmu – czwartego stopnia zagrożenia w pięciostopniowej skali. Jeśli Bardarbunga wybuchnie, problemem będzie nie tylko konieczność zamknięcia przestrzeni powietrznej. Katastrofalne skutki będzie miało również gwałtowne stopienie się mas lodu okrywających wulkan. Zjawisko to wywoła ogromne fale powodziowe.