wulkan Etna

Artykuły - Wulkan Etna (3)

 • A jeśli Etna to nie wulkan?

  A jeśli Etna to nie wulkan?

  Etna, najbardziej aktywny wulkan na terytorium Europy może... wcale nie być wulkanem. Taką zaskakującą teorię formułuje w najnowszym numerze czasopisma "Earth-Science Reviews" Carmelo Ferlito, wulkanolog z Università di Catania.
 • Wulkan Etna stał się znowu bardzo aktywny

  Wulkan Etna stał się znowu bardzo aktywny

  Najaktywniejszy wulkan Europy znowu o sobie przypomniał. Etna rozpoczęła właśnie nową fazę aktywności. To pierwszy taki epizod w tym roku.
 • Sycylia: Etna znów aktywna. Wyrzuca kłęby dymu i pyłu

  Sycylia: Etna znów aktywna. Wyrzuca kłęby dymu i pyłu

  Największy w Europie wulkan znowu aktywny. Wyrzuca w niebo kłęby dymu i pyłu. Erupcja nastąpiła 17 maja, jednak dzień później unosząca się nad wulkanem chmura sięgała kilku kilometrów. To największa erupcja wulkanu od grudnia 2015 roku.

Filmy - Wulkan Etna (2)

 • Lawa zniszczyła całe miasto. Czy to się powtórzy?

  Liczbę czynnych wulkanów na świecie naukowcy i sejsmolodzy szacują na około 800. Ponad połowa z nich znajduje się na lądzie. Oprócz tego jest kilka tysięcy nieczynnych wulkanów na lądzie oraz kilkadziesiąt tysięcy pod wodą. Dzisiaj zobaczycie kilka najbardziej niebezpiecznych czynnych wulkanów.
 • Sycylijski wulkach wybucha i wyrzuca lawę

  Sycylijski wulkan Etana znowu aktywny. Ponad ośnieżonymi stokami wulkanu z kraterów zaczęła wydobywać się lawa. Wydobyciu lawy z centralnego krateru znajdującego się na szczycie Etny towarzyszą głośne wybuchy. Etna to najwyższy wulkan w Europie. Jej wysokość sięga około 3340 m n.p.m.