Fakty - Wszystkich Świętych

Synonimy:
Świętych,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Wszystkich Świętych (98)

 • Warszawa: Tłumy na Starych Powązkach

  Warszawa: Tłumy na Starych Powązkach

  Cmentarz na Starych Powązkach to dobro narodowe - przekonuje Maja Komorowska, która w Dniu Wszystkich Świętych rozpoczęła kwestę na rzecz zabytkowych kaplic i grobów. Na warszawskiej nekropolii od rana są tłumy warszawiaków; składają kwiaty i zapalają znicze.
 • Płoną znicze na polskich grobach za granicą

  Płoną znicze na polskich grobach za granicą

  Polacy obchodzą dzień Wszystkich Świętych na całym świecie. Znicze zapłonęły na polskich grobach m.in. w Wilnie, Paryżu, we Lwowie i na Białorusi.
 • Wszystkich Świętych - święto skierowane ku przeszłości

  Wszystkich Świętych - święto skierowane ku przeszłości

  Dzień Wszystkich Świętych jest jednym z tych świąt w kalendarzu, a może jedynym, w którym zwracamy naszą uwagę nie tylko do pamięci indywidualnej, ale do przeszłości w ogóle, do wydarzeń historycznych - uważa dr Barbara Lewicka z Uniwersytetu Śląskiego.
 • Poruszające kazanie papieża Franciszka na cmentarzu

  Poruszające kazanie papieża Franciszka na cmentarzu

  Cierpienia, zniszczenia, wojny i ubóstwo - taki obraz świata przedstawił papież Franciszek w kazaniu podczas mszy na cmentarzu Verano w Rzymie w dniu Wszystkich Świętych. Mówił, że miliony głodujących dzieci i ubogich traktuje się jak "inny gatunek" ludzi.
 • "Każdego może opętać szatan"

  "Każdego może opętać szatan"

  Przed cerkwią Wszystkich Krymskich Świętych w mieście Ałuszta na Krymie wielkie poruszenie. Zakutane w czarne chusty babiny nabierają święconej wody do pustych, plastykowych butelek po gazowanych napojach. Wody może natoczyć sobie każdy - stoi przed cerkwią w wielkich, blaszanych cysternach. Kurek ma kształt prawosławnego krzyża. Z pełnymi butelkami w dłoniach kobiety przechodzą przez cerkiewne drzwi i znikają w ciemnym wnętrzu. Ze środka dobywa się przeraźliwy krzyk.
 • Kościół katolicki obchodzi Dzień Zaduszny

  Kościół katolicki obchodzi Dzień Zaduszny

  2 listopada Kościół katolicki obchodzi Dzień Zaduszny, czyli Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Zaduszkom towarzyszy zwyczaj odwiedzania grobów bliskich i składania kwiatów.
 • Papież o uroczystości Wszystkich Świętych i Dniu Zadusznym

  Papież o uroczystości Wszystkich Świętych i Dniu Zadusznym

  W uroczystość Wszystkich Świętych Benedykt XVI przypomniał, że w ten dzień Kościół czci wszystkich tych, którzy "różnym przebiegiem życia wskazują rozmaite drogi świętości". Papież mówił również o znaczeniu odwiedzania cmentarzy.
 • USA: Zakaz palenia zniczy i stawiania kwiatów na grobach

  USA: Zakaz palenia zniczy i stawiania kwiatów na grobach

  Dzień wszystkich świętych uroczyście celebruje również amerykańska Polonia.. Ze względu jednak na prawo jakie obowiązuje w USA nasze tradycje nie mogą być za oceanem zachowane. O szczegółach z Chicago Jan Pachlowski.
 • Nowak: Wybory 30 października - problematyczny termin

  Prezydencki minister Sławomir Nowak podkreślił, że Bronisław Komorowski wybierze optymalny z punktu widzenia interesów polskiej prezydencji oraz frekwencji termin wyborów parlamentarnych. Jak dodał, wybory 30 października byłyby kłopotliwe z uwagi na Wszystkich Świętych i wyjazdy Polaków na groby bliskich.
 • Gwałt na świętych

  Gwałt na świętych

  W ostatnich chwilach życia ludzi zamordowanych w ostatnim roku przez terrorystów islamskich w sufickich świątyniach w Pakistanie jest pewna poetyckość.