wszy

Artykuły - Wszy (15)

 • Wszy zamknięte w bursztynie sprzed 100 mln lat

  Wszy zamknięte w bursztynie sprzed 100 mln lat

  Pomimo całego swojego majestatu, dinozaury miały problem z wszami. Udowadnia to nowo odkryta inkluzja owada w bursztynie.
 • Walka z wszami krok po kroku

  Walka z wszami krok po kroku

  Twoje dziecko podejrzanie często drapie się po głowie? Szukasz wszy, czyli maleńkich stawonogów, wielkości 2 do 3,5 mm, oraz gnid - biało-brązowych jaj wielkości ziarnka piasku przytwierdzonych do nasady włosa. Jeśli twoje obawy się potwierdziły, czas na leczenie.
 • Golenie głowy pomaga w walce z wszawicą?

  Golenie głowy pomaga w walce z wszawicą?

  Osoby cierpiące na wszawicę głowową są często stygmatyzowane. Piętno choroby sprawia, że za wszelką cenę i jak najszybciej chcą się jej pozbyć. W akcie desperacji często sięgają więc po niezgodne z aktualną wiedzą medyczną metody walki z chorobą, które mogą dodatkowo pogłębić problem.
 • Wszy: Jak sobie z nimi radzić?

  Wszy: Jak sobie z nimi radzić?

  Wszawica, to jedna z najczęstszych chorób zakaźnych XXI wieku. Jest często spotykana w żłobkach, przedszkolach, szkołach, ale i nie tylko. Wsza, to rodzaj nieproszonego gościa, który pojawia się (pozornie) nie wiadomo skąd, nie wiadomo kiedy, nie wiadomo dlaczego i nie tak łatwo można się go pozbyć.
 • Jak radzić sobie z wszawicą u malca

  Jak radzić sobie z wszawicą u malca

  Wszawica jest ciągle dużym problemem i w przedszkolach i szkołach. Oto 4 sposoby na pozbycie się insektów.
 • Jakie pamiątki dzieci przywożą z wakacji?

  Jakie pamiątki dzieci przywożą z wakacji?

  Z utęsknieniem oczekujemy powrotu do domu naszego dziecka z wakacyjnego obozu. Po przyjeździe z zaciekawieniem słuchamy opowieści o wakacyjnych przygodach i oglądamy przywiezione pamiątkowe rzeczy. Ale zdarza się też tak, że dziecko przywozi ze sobą inne pozostałości po wakacyjnym pobycie.
 • Grzybica i wszy. Niechciane "pamiątki" z kolonii

  Grzybica i wszy. Niechciane "pamiątki" z kolonii

  Trudno zapobiec tym chorobom, bo dziecko może się nimi zarazić także podczas zabawy.
 • Co robić, gdy dziecko ma wszawicę?

  Co robić, gdy dziecko ma wszawicę?

  Coraz częściej dochodzą do nas sygnały o epidemii wszawicy panującej w wielu żłobkach i przedszkolach.
 • Od kiedy ludzie noszą ubrania?

  Od kiedy ludzie noszą ubrania?

  Analiza genów wszy wykazała, że zaczęliśmy ubierać się ok. 70 tys. lat temu. Badania te przeprowadzili Mark Stoneking i jego współpracownicy z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka w niemieckim Lipsku.
 • Naukowcy: Dinozaury mogły mieć wszy

  Dinozaury mogły być pierwszymi zwierzętami na Ziemi, które miały wszy - informują naukowcy na łamach "Biology Letters".

Filmy - Wszy (3)

 • Jak roznoszą się wszy? „Absolutnie nie biorą się z brudu, to jeden z bardzo popularnych mitów”

  W żłobkach, przedszkolach i szkołach zawsze była wszawica. Jak pozbyć się takiego kłopotu i dlaczego warto poinformować rodziców innych dzieci o tym problemie? O tym w studiu „Dzień Dobry TVN” opowiedziała Ewa Kopeć, która zawodowo zajmuje się usuwaniem wszy. – Wszy absolutnie nie biorą się z brudu. Wszy się żywią krwią, a nie brudem – powiedziała specjalistka. – Zarażamy się w kontakcie głowa do głowy, czyli wystarczy zetknięcie z głową osoby zarażonej, aby te wszy przeszły na naszą głowę – dodała. Jakie są objawy wszawicy i jak się jej pozbyć? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Domowy preparat zwalczający wszy - jak go zrobić?

  Wszy to, niestety, ciągła zmora. Najczęściej łapią je dzieci w wieku przedszkolnym, ale tak naprawdę mogą dotknąć każdego. Na szczęście są to intruzy, których dosyć łatwo się pozbyć - również domowymi sposobami! Oto przepis na domowy preparat zwalczające wszy. Jest dziecinnie prosty!
 • "O! Mamo": Cała prawda o wszach i wszawicy

  Wszy to koszmar każdego dziecka, które się z nimi zetknęło i każdego rodzica, który musiał przejść z nimi batalię. Jeśli jednak twoja pociecha chodzi do przedszkola lub szkoły, musisz liczyć się z tym, że może je spotkać ta… nieprzyjemność. Częste mycie włosów nie daje żadnych gwarancji. Ich ścinanie też. Wszy lubią wszystkich. Jakie zatem objawy u dziecka powinny nas zaniepokoić? I co zrobić, gdy wszy już się zadomowią?