wspomnienia

Artykuły - Wspomnienia (167)

Filmy - Wspomnienia (6)

 • Zofia Posmysz: Wciąż słyszę orkiestrę obozową

  Zofia Posmysz (ur. 1923), spędziła w obozie koncentracyjnym Auschwitz trzy lata. Te traumatyczne przeżycia nigdy jej nie opuściły.
 • Jaki był papież prywatnie? "Wesoły, pogodny kompan"

  Przyjaciele Karola Wojtyły z tak zwanego "okresu krakowskiego" pamiętają papieża nie tylko jako człowieka, który przyczynił się do upadku komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej i przez ćwierć wieku kierował Kościołem katolickim - ale przede wszystkim wesołego i pogodnego kompana, duchowego przewodnika, doradcę i przyjaciela. Grupa młodych ludzi skupionych wokół biskupa Wojtyły regularnie wyruszała z nim na wycieczki w plener. Podczas wypadów na narty i spływów kajakowych rodziły się wyjątkowe przyjaźnie, które przetrwały lata.
 • Przyjaciele Mandeli: Oby wyzdrowiał

  Wiekowy Nelson Mandela walczy o życie w szpitalu, dokąd trafił z powodu infekcji płuc. Mieszkańcy Republiki Południowej Afryki mają nadzieję, że ich bohater narodowy pokona chorobę. Szczególnie mocno trzymają za Mandelę kciuki jego przyjaciele i znajomi z czasów młodości. Dla nich ikona walki z apartheidem i pierwszy czarnoskóry prezydent RPA jest po prostu "Madibą" - tak brzmi plemienne imię laureata Pokojowej Nagrody Nobla. Czy Nelson Mandela wygra i tę walkę?
 • Ofiary masakry w Newtown we wspomnieniach

  Rodziny i przyjaciele ofiar masakry w Newton wspominają swoich zmarłych bliskich. "Jej miłość i siła, którą nam dawała, były niesamowite" - powiedział Robbie Parker, ojciec sześcioletniej Emilie. Mężczyzna wspomina swoją córkę jako osobę, która samą swoją obecnością rozświetlała pokój. Sarah Carozza, przyjaciółka nauczycielki próbującej własnym ciałem osłonić uczniów od kul, wspomina ją jako osobę uśmiechniętą. "Trafiła prosto do nieba. Nie mam co do tego wątpliwości" - powiedziała. W masakrze w szkole podstawowej w Newton w stanie Connecticut zginęło 20 uczniów, wśród których było 12 dziewczynek i 8 chłopców. Zginęło też 6 osób dorosłych, którymi były same kobiety.