wspólna waluta

Artykuły - Wspólna waluta (415)

 • Jak Niemcy wymyślili euro

  Jak Niemcy wymyślili euro

  Mija 30 lat od momentu, w którym zachodnioniemiecka marka zawitała do dogorywającej NRD. Było to wydarzenie bez precedensu - ta decyzja zaważyła nie tylko na losach Niemiec, ale również - całej jednoczącej się Europy.
 • Z jakim pieniądzem na koronakryzys?

  Z jakim pieniądzem na koronakryzys?

  Czy miliardy na walkę z koronakryzysem skuszą rządy do zamiany forinta, korony, leja lub złotego na euro, czy też górę wezmą zalety posiadania własnej waluty?
 • Wspólne waluty jako projekty polityczne

  Wspólne waluty jako projekty polityczne

  Historia wspólnych walut to w pierwszej kolejności historia polityczna, a nie gospodarcza. Dominującym czynnikiem powołującym wspólne waluty do życia była rywalizacja o zachowanie wpływów i stworzenia z nich narzędzia do uzależnienia politycznego i ekspansji. Odpowiedzi znajdują się częściej w opasłych tomach historii i w analizach przyczyn konfliktów oraz geopolityki niż w innych dyscyplinach naukowych.
 • Fundacja Schumana: Najkorzystniejsze dla Polski wejście do strefy euro

  Fundacja Schumana: Najkorzystniejsze dla Polski wejście do strefy euro

  Wejście do strefy euro będzie najkorzystniejsze dla Polski, mniej korzystne będzie odwlekanie tej decyzji, a najmniej korzystna formalna deklaracja, że euro nie przyjmujemy - to generalne wnioski z zaprezentowanego we wtorek raportu Fundacji Schumana "Co dalej z euro?".
 • Polska nie powinna przyjmować euro - Stefan Kawalec

  Polska nie powinna przyjmować euro - Stefan Kawalec

  - Polska nie powinna przyjmować euro, bo naraziłoby nas to na ryzyko, że przestaniemy doganiać Zachód; bez własnej waluty bardzo trudne jest bowiem odzyskanie konkurencyjności w sytuacji kryzysu - mówi Stefan Kawalec. Uważa on za realne, że w jakiejś perspektywie wspólna waluta zniknie.
 • Morawiecki: Euro w Polsce dopiero, jak będziemy "kompatybilni" z Europą

  Morawiecki: Euro w Polsce dopiero, jak będziemy "kompatybilni" z Europą

  - Czy strefa euro przetrwa w dzisiejszym składzie, w jakim kształcie będzie w przyszłości funkcjonować - to wciąż otwarte kwestie. Polska może być częścią strefy euro, ale dopiero, jak będziemy bardziej "kompatybilni" i na odpowiednim poziomie konwergencji z pozostałymi krajami Unii - mówi podczas otwarcia Europejskiego Kongresu Finansowego Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister rozwoju.
 • Polska zrezygnowała z euro? W rządzie nie ma już pełnomocnika ds. wspólnej waluty

  Polska zrezygnowała z euro? W rządzie nie ma już pełnomocnika ds. wspólnej waluty

  W resorcie finansów nie ma już osoby odpowiedzialnej za integrację Polski z unią walutową. Beata Szydło odwołała w ubiegłym tygodniu na wniosek ministra finansów Pawła Szałamachy pełniącego tę funkcję wiceszefa resortu Artura Radziwiłła. Jego miejsce zajął Leszek Skiba, ale już bez obowiązków związanych z tematyką wejścia Polski do unii walutowej.
 • Kwaśniewski proponuje referendum ws. euro: Politycy musieliby zaakceptować wolę narodu

  Kwaśniewski proponuje referendum ws. euro: Politycy musieliby zaakceptować wolę narodu

  "Mam taką propozycję, byśmy przez najbliższe lata przeprowadzili debatę, wymieniając wszystkie uwagi "za" i "przeciw" w sprawie euro i przeprowadzili referendum. Jeżeli naród polski powiedziałby, że chce euro, to wtedy wszystkie siły polityczne byłyby zobowiązane zaakceptować wolę suwerena, czyli narodu" - stwierdził Aleksander Kwaśniewski.
 • Czy przyjęcie europejskiej waluty musi skutkować drożyzną?

  Czy drożyzna po wprowadzeniu euro to strachy na lachy? Czy ceny naprawdę - jak twierdzi PiS - poszybowałyby drastycznie w górę?
 • Komorowski: Polska nie jest gotowa, by wejść do strefy euro

  Komorowski: Polska nie jest gotowa, by wejść do strefy euro

  Obecnie nie ma możliwości wejścia Polski do strefy euro, konieczne spełnienie kryteriów z Maastricht - podkreślił prezydent Bronisław Komorowski. Dodał, że są one ważne z punktu widzenia jakości polskiej gospodarki.