wrzesień 1939

Artykuły - Wrzesień 1939 (19)

 • Wojna nie jest decyzją zwykłych ludzi

  Wojna nie jest decyzją zwykłych ludzi

  Liczono na to, że konflikt będzie krótki, niegroźny, front zatrzyma się na Wiśle, nie będzie nas bezpośrednio dotyczył. Ten mechanizm działa także dziś - mówi Marcin Wilk, autor książki "Pokój z widokiem. Lato 1939" opowiadającej o ostatnich wakacjach przed II wojną światową.
 • 22 września 1939 r. Sowieci o ukraińskich zbrodniach na Polakach

  22 września 1939 r. Sowieci o ukraińskich zbrodniach na Polakach

  We wrześniu 1939 roku Sowieci, podobnie jak Niemcy, bez skrupułów rozgrywali konflikt polsko-ukraiński dla własnych interesów.
 • 12 września 1939 r. Niemcy o antypolskich akcjach Ukraińców

  12 września 1939 r. Niemcy o antypolskich akcjach Ukraińców

  W związku z ociąganiem się Sowietów z przystąpieniem do agresji na II Rzeczpospolitą, Niemcy do walki z Polakami postanowili wykorzystać ukraińskich nacjonalistów.
 • 4 września 1939 r. Pożar Synagogi Wielkiej w Katowicach

  4 września 1939 r. Pożar Synagogi Wielkiej w Katowicach

  Choć wina Niemców była bezsporna, okupanci próbowali zrzucić winę za podpalenie Synagogi Wielkiej w Katowicach na Polaków.
 • Archeologia w służbie pamięci kresowych ofiar

  Archeologia w służbie pamięci kresowych ofiar

  Od września 1939 roku mija właśnie 76 lat. Mimo to, ta jedna z najtragiczniejszych kart historii Polski wciąż skrywa wiele zapomnianych wydarzeń. Należą do nich bez wątpienia szczegóły licznych zbrodni, jakie zostały popełnione na Kresach Wschodnich po agresji Związku Radzieckiego. Przez długi czas temat ten skrzętnie omijany, obecnie stanowi jeden z głównych kierunków badań. Badań, w które zaangażowani są również archeolodzy, przywracający pamięć o najczęściej bezimiennych bohaterach i anonimowych ofiarach tego czasu spoczywających w zarośniętych mogiłach Polesia i Wołynia.
 • 28 września 1939 r. Niemiecko-sowiecki układ "O granicach i przyjaźni"

  28 września 1939 r. Niemiecko-sowiecki układ "O granicach i przyjaźni"

  Gdy polscy żołnierze wciąż walczyli z niemieckim i sowieckim agresorem, 28 września 1939 roku Joachim von Ribbentrop i Wiaczesław Mołotow ustalili w Moskwie granice rozbioru II Rzeczpospolitej.
 • "Sowiety wkroczyły". IV rozbiór Polski

  "Sowiety wkroczyły". IV rozbiór Polski

  17 września 1939 roku Armia Czerwona napadła na Polskę, realizując pakt Ribbentrop-Mołotow. Do niewoli sowieckiej dostało się ok. 250 tys. żołnierzy, w tym ok. 10 tys. oficerów. Konsekwencją sowieckiej agresji stała się Zbrodnia Katyńska i masowe deportacje setek tysięcy obywateli polskich w głąb ZSRS.
 • Niemcy podbili Polskę zażywając amfetaminę?

  Niemcy podbili Polskę zażywając amfetaminę?

  W czasie inwazji na Polskę we wrześniu 1939 roku, niemieccy żołnierze byli pod wpływem dodającego odwagi i wywołującego euforię leku o nazwie pervitin – twierdzi historyk Norman Ohler.
 • 3 września 1939 r. Niemiecka "V kolumna" w Bydgoszczy

  3 września 1939 r. Niemiecka "V kolumna" w Bydgoszczy

  Wycofujące przez Bydgoszcz się na południe oddziały Armii Pomorze zostały zaatakowane przez zorganizowane niemiecki bojówki dywersyjne. Członkowie nazistowskiej "V kolumny" w większości zostali zlikwidowani.
 • "Zniszczenie Polski jest naszym pierwszym zadaniem"

  "Zniszczenie Polski jest naszym pierwszym zadaniem"

  1 września 1939 r. wojska niemieckie przekroczyły granice Polski, rozpoczynając II wojnę światową. Osamotnione Wojsko Polskie nie mogło skutecznie przeciwstawić się agresji Niemiec i sowieckiej inwazji rozpoczętej 17 września. W konsekwencji Hitler i Stalin dokonali IV rozbioru Polski.