Wołyń

Artykuły - Wołyń (70)

 • Wołyń odcisnął na ocalałych głębokie piętno

  Wołyń odcisnął na ocalałych głębokie piętno

  Mają po osiemdziesiąt kilka, dziewięćdziesiąt lat. Pochowały mężów, wykształciły dzieci, cieszą się wnukami i prawnukami. Łączy je głęboka, towarzysząca im przez całe dorosłe życie, trauma. Przeżyły rzeź na Wołyniu, podczas której zginęło kilkadziesiąt tysięcy Polaków. Spragnione, ranne, przestraszone patrzyły na umierających w męczarniach rodziców, braci, dziadków. Ich wstrząsające historie zebrała Anna Herbich – autorka książki „Dziewczyny z Wołynia”.
 • Wołyń. Debata w RMF FM o trudnych polsko-ukraińskich relacjach

  Wołyń. Debata w RMF FM o trudnych polsko-ukraińskich relacjach

  - Przeciętny Ukrainiec niewiele o Wołyniu wie. Natomiast przedstawiciele ukraińskich elit mają wiedzę na ten temat. Dzisiejsza polityczny spór polsko-ukraiński między innymi jest tak gorący, bo po stronie ukraińskiej istnieje fałszywy obraz wydarzeń i niezrozumienie jak ważny dla Polaków jest ten temat – powiedział w czasie debaty w RMF FM dr hab. Grzegorz Motyka, znany badacz ludobójstwa na Wołyniu.
 • Wicepremier Ukrainy: Nie grać politycznie sprawą Wołynia

  Wicepremier Ukrainy: Nie grać politycznie sprawą Wołynia

  "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie" - w ten sposób wicepremier Ukrainy Iwanna Kłympusz-Cincadze odnosi się do - jak mówi - trudnych momentów w polsko-ukraińskiej historii. Według niej nie należy "grać nimi politycznie" i używać do "konfrontacji na politycznej płaszczyźnie".
 • 22 września 1939 r. Sowieci o ukraińskich zbrodniach na Polakach

  22 września 1939 r. Sowieci o ukraińskich zbrodniach na Polakach

  We wrześniu 1939 roku Sowieci, podobnie jak Niemcy, bez skrupułów rozgrywali konflikt polsko-ukraiński dla własnych interesów.
 • 12 września 1939 r. Niemcy o antypolskich akcjach Ukraińców

  12 września 1939 r. Niemcy o antypolskich akcjach Ukraińców

  W związku z ociąganiem się Sowietów z przystąpieniem do agresji na II Rzeczpospolitą, Niemcy do walki z Polakami postanowili wykorzystać ukraińskich nacjonalistów.
 • Ks. Isakowicz-Zaleski: Ukraińcy dokonali ludobójstwa

  Ks. Isakowicz-Zaleski: Ukraińcy dokonali ludobójstwa

  W latach 40. XX wieku na Wołyniu doszło do ludobójstwa - mówił w środę w Gdańsku ks. Isakowicz-Zaleski. Podkreślał, że III RP nie wyjaśniła tej sprawy, bo przeszkadza jej w tym poprawność polityczna.
 • Dramatyczny apel Smarzowskiego w sprawie filmu "Wołyń"

  Dramatyczny apel Smarzowskiego w sprawie filmu "Wołyń"

  Wojciech Smarzowski pracuje od wielu miesięcy nad filmem "Wołyń". Okazuje się, że na zakończenie tej ważnej produkcji, brakuje pieniędzy. Twórca zdecydował się zwrócić z apelem o pomoc! Zobaczcie przejmujące nagranie, jakie pojawiło się w internecie.
 • Dzieje Wołyniaków pisane krwią i łzami

  Dzieje Wołyniaków pisane krwią i łzami

  Historia Polaków na Wołyniu pisana jest krwią, potem i łzami. Krwią tych, którzy zostali zamordowani przez władze sowieckie w podziemiach odebranego wiernym kościoła w Połonnem; potem tych, którzy podczas zesłania trudzili się w kazachskich kopalniach; łzami tych, którzy potracili rodziny podczas Wielkiego Głodu i w wyniku licznych represji.
 • Nowy Katyń na Wołyniu

  Nowy Katyń na Wołyniu

  Na terenie byłego więzienia NKWD we Włodzimierzu Wołyńskim w ostatnich tygodniach odnaleziono szczątki blisko 1000 osób. Są wśród nich polscy żołnierze i policjanci - pisze "Rzeczpospolita".
 • 11 lipca 1943 r. "Krwawa niedziela" na Wołyniu. "Śmierć, śmierć, Lachom śmierć"

  11 lipca 1943 r. "Krwawa niedziela" na Wołyniu. "Śmierć, śmierć, Lachom śmierć"

  Mordy na ludności polskiej trwały od lutego 1943 roku. Były konsekwencją polityki prowadzonej przez OUN-B i UPA, mającej na celu zmuszenie Polaków do opuszczenia ziem uważanych przez Ukraińców za swoje.