Wołyń

Artykuły - Wołyń (37)

 • Polsko-ukraiński zgrzyt o stadion!

  Polsko-ukraiński zgrzyt o stadion!

  Skandaliczna nazwa stadionu w Tarnopolu. Zamość zrywa współpracę!
 • Inka, czyli pięć miesięcy w ciemności

  Inka, czyli pięć miesięcy w ciemności

  "Zosia z Wołynia" to prawdziwa historia Zofii i rodziny Roztropowiczów, którzy uratowali życie dwuletniej Ince - żydowskiej dziewczynce, którą skazano na głodową śmierć w ciemnej komórce. Poruszającą rozmowę ze swoją babcią o tym jak uratowała dziecko, przeżyła pogromy na Wołyniu i uciekła z transportu do Auschwitz przeprowadził Mateusz Madejski. Poniżej publikujemy fragment.
 • Wołyń odcisnął na ocalałych głębokie piętno

  Wołyń odcisnął na ocalałych głębokie piętno

  Mają po osiemdziesiąt kilka, dziewięćdziesiąt lat. Pochowały mężów, wykształciły dzieci, cieszą się wnukami i prawnukami. Łączy je głęboka, towarzysząca im przez całe dorosłe życie, trauma. Przeżyły rzeź na Wołyniu, podczas której zginęło kilkadziesiąt tysięcy Polaków. Spragnione, ranne, przestraszone patrzyły na umierających w męczarniach rodziców, braci, dziadków. Ich wstrząsające historie zebrała Anna Herbich – autorka książki „Dziewczyny z Wołynia”.
 • Wołyń. Debata w RMF FM o trudnych polsko-ukraińskich relacjach

  Wołyń. Debata w RMF FM o trudnych polsko-ukraińskich relacjach

  - Przeciętny Ukrainiec niewiele o Wołyniu wie. Natomiast przedstawiciele ukraińskich elit mają wiedzę na ten temat. Dzisiejsza polityczny spór polsko-ukraiński między innymi jest tak gorący, bo po stronie ukraińskiej istnieje fałszywy obraz wydarzeń i niezrozumienie jak ważny dla Polaków jest ten temat – powiedział w czasie debaty w RMF FM dr hab. Grzegorz Motyka, znany badacz ludobójstwa na Wołyniu.
 • Wicepremier Ukrainy: Nie grać politycznie sprawą Wołynia

  Wicepremier Ukrainy: Nie grać politycznie sprawą Wołynia

  "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie" - w ten sposób wicepremier Ukrainy Iwanna Kłympusz-Cincadze odnosi się do - jak mówi - trudnych momentów w polsko-ukraińskiej historii. Według niej nie należy "grać nimi politycznie" i używać do "konfrontacji na politycznej płaszczyźnie".
 • 22 września 1939 r. Sowieci o ukraińskich zbrodniach na Polakach

  22 września 1939 r. Sowieci o ukraińskich zbrodniach na Polakach

  We wrześniu 1939 roku Sowieci, podobnie jak Niemcy, bez skrupułów rozgrywali konflikt polsko-ukraiński dla własnych interesów.
 • 12 września 1939 r. Niemcy o antypolskich akcjach Ukraińców

  12 września 1939 r. Niemcy o antypolskich akcjach Ukraińców

  W związku z ociąganiem się Sowietów z przystąpieniem do agresji na II Rzeczpospolitą, Niemcy do walki z Polakami postanowili wykorzystać ukraińskich nacjonalistów.
 • Ks. Isakowicz-Zaleski: Ukraińcy dokonali ludobójstwa

  Ks. Isakowicz-Zaleski: Ukraińcy dokonali ludobójstwa

  W latach 40. XX wieku na Wołyniu doszło do ludobójstwa - mówił w środę w Gdańsku ks. Isakowicz-Zaleski. Podkreślał, że III RP nie wyjaśniła tej sprawy, bo przeszkadza jej w tym poprawność polityczna.
 • Dramatyczny apel Smarzowskiego w sprawie filmu "Wołyń"

  Dramatyczny apel Smarzowskiego w sprawie filmu "Wołyń"

  Wojciech Smarzowski pracuje od wielu miesięcy nad filmem "Wołyń". Okazuje się, że na zakończenie tej ważnej produkcji, brakuje pieniędzy. Twórca zdecydował się zwrócić z apelem o pomoc! Zobaczcie przejmujące nagranie, jakie pojawiło się w internecie.
 • Dzieje Wołyniaków pisane krwią i łzami

  Dzieje Wołyniaków pisane krwią i łzami

  Historia Polaków na Wołyniu pisana jest krwią, potem i łzami. Krwią tych, którzy zostali zamordowani przez władze sowieckie w podziemiach odebranego wiernym kościoła w Połonnem; potem tych, którzy podczas zesłania trudzili się w kazachskich kopalniach; łzami tych, którzy potracili rodziny podczas Wielkiego Głodu i w wyniku licznych represji.