wolontariat

Artykuły - Wolontariat (33)

 • Między dobrem a futbolem. Marcin Kupczak o wolontariacie w Ugandzie i Kenii

  Między dobrem a futbolem. Marcin Kupczak o wolontariacie w Ugandzie i Kenii

  Kiedy miłość do piłki nożnej połączy siły ze złotym sercem, wówczas może z tego wyniknąć tylko dobre zakończenie. On na wolontariat poświęcił kilka miesięcy swojego życia. Podczas gdy inni układali swoje życie w kraju, Marcin Kupczak dzięki futbolowi kolorował dzieciom świat Czarnego Lądu. Oto historia niecodziennej odwagi oraz pasji realizowanej tysiące kilometrów od domu.
 • Co piąty Polak jest wolontariuszem

  Co piąty Polak jest wolontariuszem

  Udział zaangażowanych w wolontariat Polaków nie przekracza 20 proc. - wynika z opracowania Stowarzyszenia Klon/Jawor.
 • KE proponuje 340 mln euro dla 100 tys. wolontariuszy unijnych

  KE proponuje 340 mln euro dla 100 tys. wolontariuszy unijnych

  Komisja Europejska przedstawiła w tym tygodniu propozycję dotyczącą Europejskiego Korpusu Solidarności, czyli projektu wolontariatu europejskiego, na który chce przeznaczyć w latach 2018-2020 ponad 340 mln euro.
 • Rusza świąteczna zbiórka żywności w sklepach

  Rusza świąteczna zbiórka żywności w sklepach

  Zaczyna się świąteczna zbiórka żywności. W trzech i pół tysiącach sklepów w 500 miejscowościach od 9 rano będzie można zostawić w specjalnych koszach produkty dla potrzebujących. Trafią do ubogich, bezdomnych, chorych i uzależnionych osób na święta Bożego Narodzenia. Wolontariuszy będzie łatwo rozpoznać. Będą oni mieli pomarańczowe koszulki, pomarańczowe ulotki i balony. Każdy będzie miał także identyfikator z Banku Żywności. Zbiórka, która w tym roku odbywa się pod hasłem "Dodaj świętom smaku" potrwa do zamknięcia sklepów w niedzielę.
 • Wolontariat przygotuje do wejścia na rynek pracy

  Wolontariat przygotuje do wejścia na rynek pracy

  Eksperci przekonują, że podejście do wolontariatu jak do formy budowania własnego kapitału kompetencyjnego może zachęcić studentów i uczniów do jeszcze większego angażowania się w tego rodzaju działania prospołeczne. A to może stać się odpowiedzią na rosnący problem związany z niedoborem specjalistów na rynku pracy.
 • Z inicjatywy papieża urządzono ambulatorium dla bezdomnych

  Z inicjatywy papieża urządzono ambulatorium dla bezdomnych

  Od poniedziałku przy kolumnadzie bazyliki Świętego Piotra działa ambulatorium dla bezdomnych. W pobliżu przeznaczonych dla nich kabin prysznicowych i małego zakładu fryzjerskiego na prośbę papieża Franciszka urządzono punkt bezpłatnej pomocy medycznej.
 • ​Ekspert: Dobroczynność Polaków jest doraźna

  ​Ekspert: Dobroczynność Polaków jest doraźna

  Długotrwałe i systematyczne pomaganie wciąż jest mało popularne - wskazuje w rozmowie z PAP psycholog społeczny dr Konrad Maj z Uniwersytetu SWPS. Jak wynika z badań, Polacy pomagają doraźnie, najczęściej przy okazji zbiórek pieniędzy, ubrań czy rozliczeń podatkowych.
 • Londyńska policja zachęca Polaków

  Londyńska policja zachęca Polaków

  Londyńska policja zachęca Polaków do wstępowania w jej szeregi. Aby aplikować, trzeba mieszkać w Wielkiej Brytanii przez minimum 5 lat. "Byłoby fantastycznie mieć więcej policjantów polskiego pochodzenia" - powiedział PAP komendant komisariatu w Barking Sultan Taylor.
 • Od dziś zmieniają się zasady oznakowania żywności

  Od dziś zmieniają się zasady oznakowania żywności

  Od dziś zmieniają się oznakowania produktów żywnościowych. Jest to związane z wejściem w życie unijnego rozporządzenia w sprawie przekazywania informacji na temat żywności.
 • Dziś Światowy Dzień Żywności

  Dziś Światowy Dzień Żywności

  Dziś przypada Światowy Dzień Żywności. Szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska podkreśla że w zasobnych krajach europejskich wyrzucane są ogromne ilości jedzenia. W Polsce wyrzucanych jest 9 milionów ton żywności rocznie.

Filmy - Wolontariat (9)

 • Rzucił wszystko, założył schronisko w Afryce. Dean Schneider i jego historia

  Dean Schneider pracował w finansach, miał firmę i zatrudniał 45 osób. W rozmowie z dziennikarzem Marcinem Sawicki opowiedział o tym, jak porzucił uporządkowane życie i zamieszkał w Afryce. – Kupiłem gospodarstwo, które ma 360 hektarów, wokół afrykańska przyroda, a ja zbudowałem schronienie dla zwierząt – powiedział. – Większość zwierząt trafia do mnie po okropnych przeżyciach, mamy ośrodek rehabilitacji – dodał. Kto nauczył go opieki nad zwierzętami? Jak wygląda jego dzień? – Codziennie zdarza się coś innego – zaznaczył. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Podróże z misją, czyli jak połączyć zwiedzanie z wolontariatem

  Dla ludzi, którzy marzą o zwiedzaniu świata i lubią pomagać, idealnym rozwiązaniem jest wolontariat za granicą. Jak się na niego dostać? Podróżniczka Lidia Kilińska-Dłabich opowiedziała w "Dzień Dobry TVN" o tym sposobie niesienia pomocy. Czy każdy może pojechać na misję? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Ta rodzina wiele wycierpiała. Szlachetna Paczka pospieszyła z pomocą

  Pani Genowefa oraz jej syn Janusz wspólnie wychowują czwórkę dzieci: Dawida, Grzegorza, Oliwię i Gabrysię. Chwilą największego bólu dla rodziny był moment, gdy żona pana Janusza zapadła w długą śpiączkę i zmarła. Babcia, mąż i dzieci bardzo ciężko to przeżyły. To był bolesny cios dla całej rodziny - nadzieja na to, że pani Danusia się obudzi i wróci do domu, odeszła w zapomnienie.Pani Genowefa przejęła obowiązki matki i bardzo się cieszy, że dzieci są zdrowe i nic im nie dolega. Pan Janusz mimo złego stanu zdrowia stara się zapewnić rodzinie dochód i - wykorzystując swoje wieloletnie doświadczenie jako pracownik służb ochrony - podjął pracę jako ochroniarz w jednym z krakowskich lokali. Rodzina mieszka w wynajętym domu, więc zmaga się z pokrywaniem miesięcznego, wysokiego czynszu. Mimo ciężkiej sytuacji materialnej i żałoby po śmierci pani Danuty, rodzina jest pełna ciepła, gościnności i nadziei na przyszłość. W tej rodzinie każdy pomaga sobie nawzajem. Najważniejszymi potrzebami były codziennie produkty, takie jak żywność czy środki czystości oraz nowa pralka. Wszystkie z nich udało się darczyńcom zrealizować.
 • Akademia Przyszłości pomaga dzieciom w nauce

  Akademia Przyszłości to nowatorski program edukacyjno-rozwojowy skierowany do dzieci ze szkół podstawowych, które mają problemy w nauce. W Akademii każde dziecko otrzymuje swojego tutora. To wolontariusz, który przez kilka miesięcy indywidualnie pracuje z dzieckiem. Jest jego mentorem i przyjacielem. Najpierw szuka "klucza" do dziecka, by otworzyć je na rozwój, a potem przygotowuje do zmierzenia się z problemami. Między tutorem a dzieckiem powstaje wyjątkowa relacja, za sprawą której 85 procent dzieci biorących udział w Akademii Przyszłości poprawia swoje wyniki w nauce, 84 procent chce się uczyć, a 82 procent jest w stanie zdefiniować swoje mocne strony.