Nowe Technologie - wolność

Artykuły - Wolność (13)

 • Chińsko - amerykańskie starcie o internet

  Chińsko - amerykańskie starcie o internet

  Chiny stanowczo zareagowały na amerykańską krytykę nadzorowania przez Pekin internetu i ostrzegły, że naciski Waszyngtonu mogą zaszkodzić relacjom między obu potęgami.
 • Piraci mogą spać spokojnie

  Piraci mogą spać spokojnie

  Francuska Rada Konstytucyjna skrytykowała kontrowersyjną ustawę o walce z piractwem internetowym, dopuszczającą czasowe odcięcie od internetu użytkowników nielegalnie ściągających pliki z sieci. Ustawa została uchwalona w maju przez parlament.
 • UE przeciwko wolności on-line

  UE przeciwko wolności on-line

  Amerykański Kongres chce specjalnej ustawy, chroniącej wolność słowa na całym świecie. Unia Europejska, choć bardzo wysoko ceni prawa człowieka, nie jest do tego pomysłu przekonana.
 • Trzęsienie ziemi burzy "Chiński Firewall"

  Trzęsienie ziemi burzy "Chiński Firewall"

  W wyniku trzęsienia ziemi w prowincji Siczuan, które pociągnęło za sobą 70 tysięcy ofiar, chińscy oficjele postanowili zwiększyć wolność internetową.
 • Internetowy szpieg doniesie prezydentowi

  Internetowy szpieg doniesie prezydentowi

  Prezydent Francji postanowił ukrócić nadzwyczajną wolność słowa panującą w internecie i stworzył w swojej kancelarii stanowisko "internetowego szeryfa". Jego zadaniem będzie filtrowanie serwisów i blogów pod kątem plotek i obraźliwych komentarzy na temat prezydenta oraz wybranki jego serca - donosi RMF FM.
 • Haktywiści walczą o wolność sieci

  Haktywiści walczą o wolność sieci

  Walczący o wolność słowa w internecie, przygotowali program umożliwiający obejście zabezpieczeń blokujących dostęp do politycznie niewygodnych stron.
 • "Wolność słowa" w sieci

  "Wolność słowa" w sieci

  Fora dyskusyjne to jedna z najstarszych i najbardziej popularnych usług w internecie. Zdobyły sobie one popularność dużo wcześniej nawet niż e-maile, choćby z tego powodu, że nie trzeba było do nich zakładać - początkowo płatnych lub dostępnych dla wybranych - kont pocztowych, z reguły nie wymagały także - w odróżnieniu od IRC czy czata - oprogramowania typu klient. Początkowo uczestnikami takich forów byli naukowcy i studenci - stad dyskusje na forach były w miarę kulturalne i stały na wysokim poziomie merytorycznym. W miarę upowszechniania się dostępu do internetu rozszerzył się profil zachowań forumowiczów - co ma swoje dobre i złe strony. Spójrzmy na te złe. Większość forów - zdaniem specjalistów - zamienia się w rynsztok. Wykorzystując pozorną anonimowość ludzie, którzy w życiu realnym nie powiedzą nawet słowa "cholera", przy klawiaturze zamieniają się w dzikie bestie wylewające frustracje na wszystko i na wszystkich, nie przebierając przy tym w słowach. Gdzie leżą granice "wolności słowa"?