wojna w Afganistanie

Artykuły - Wojna w Afganistanie (35)

 • Wojenne dzieci

  Wojenne dzieci

  - Spie...! – wrzasnął kapral, który najwyraźniej stracił już cierpliwość. Jednocześnie uniósł w górę uzbrojone w beryla ramię i wypuścił krótką serię w powietrze. A potem następną. Afgańczycy – głównie mali chłopcy – odbiegli kilka metrów, lecz zaraz większość z nich stanęła, śmiejąc się głośno. Najwyraźniej Polacy dostarczyli im niezłej rozrywki…
 • Wojny w Iraku i Afganistanie będą kosztować 6 bln USD

  Wojny w Iraku i Afganistanie będą kosztować 6 bln USD

  Wojny w Iraku i Afganistanie będą kosztować podatników USA nawet do 6 bln dolarów - obliczyli badacze Harvard University. Już poniesione koszty wojskowe to tylko jedna trzecia tej sumy. Najdroższa będzie wieloletnia opieka medyczna i zasiłki dla weteranów.
 • Książę Harry walczy na afgańskim froncie

  Książę Harry walczy na afgańskim froncie

  BBC Knowledge przedstawia zrealizowany na wyłączność BBC film dokumentalny, mówiący o poczynaniach księcia Harry’ego w czasie jego drugiej zmiany na froncie w Afganistanie.
 • Syndrom wojny

  Syndrom wojny

  Wojna zmienia ludzi. Nie wszyscy wytrzymują długotrwały stan zagrożenia. Dowódcy zgadzają się na odesłanie do kraju podwładnych, którzy odmawiają kontynuowania służby. Twierdzą, że przestraszeni, apatyczni, niechętni, tchórzliwi żołnierze mogą stanowić zagrożenie dla pozostałych. A co o tym mówią ci, którzy przed czasem wracają do kraju?
 • Zabójstwa z litości

  Zabójstwa z litości

  Uczestnikom każdej wojny przychodzi czasem podejmować dramatyczne decyzje. Jedną z nich jest kwestia dobijania rannych.
 • Szybszy od kałacha

  Szybszy od kałacha

  - Mieliśmy pięciu rannych. Po pancerzu aż dudniło. Trzeba było szybko wyskoczyć z wozu i ich ratować. Gdy biegłem z plecakiem, tuż za mną rozrywał się asfalt. Wtedy nie wiedziałem, co się dzieje. Biegłem ratować życie i tylko to się liczyło. Dopiero po walce, w bazie, dowiedziałem się, że strzelano do mnie, a asfalt tuż za mną rozrywały pociski - opowiada o służbie ratownika medycznego w Afganistanie plutonowy Krzysztof Filipiuk.
 • Ostatnie pożegnania pięciu polskich żołnierzy

  Ostatnie pożegnania pięciu polskich żołnierzy

  W wigilię odbyły się uroczystości pogrzebowe pięciu polskich żołnierzy, którzy zginęli w środę w Afganistanie.
 • Tusk: Kto podnosi rękę na polskiego żołnierza...

  Tusk: Kto podnosi rękę na polskiego żołnierza...

  Strasznie smutna chwila, myślałem, że będziemy łamać się opłatkiem w zupełnie innych nastrojach, ale taka bywa wasza żołnierska dola; właściwie żadne słowa tu już nic nie załatwią - powiedział premier Donald Tusk podczas spotkania z polskimi żołnierzami w Ghazni.
 • Tusk w Afganistanie: Nasi żołnierze nieśli pokój

  Tusk w Afganistanie: Nasi żołnierze nieśli pokój

  Chcemy, by wszyscy pamiętali tu w Afganistanie i w naszej ojczyźnie, że nasi żołnierze nieśli "nie wojnę, ale pokój i pomoc, dlatego ta śmierć boli nas jeszcze bardziej" - powiedział premier Donald Tusk w bazie Ghazni podczas uroczystości pożegnania ciał pięciu polskich żołnierzy.
 • Koziej: Ta wojna okazała się nie do wygrania

  Koziej: Ta wojna okazała się nie do wygrania

  Nie ma nadziei na wygranie tej wojny przeciwpartyzanckiej. Ponieważ tam prowadzimy czystą wojnę przeciwpartyzancką i im dłużej taka wojna trwa, tym partyzanci są coraz lepsi, coraz sprawniejsi, coraz skuteczniejsi - mówił w Kontrwywiadzie RMF FM gen. Stanisław Koziej.

Filmy - Wojna w Afganistanie (19)

 • Kulisy działania jednostek specjalnych

  Żołnierze z oddziału specjalnego Northern Lights, stacjonującego w Afganistanie, odnoszą znaczące sukcesy na polu komunikacji z miejscową ludnością. Można wręcz powiedzieć, że z Afgańczykami łączy ich coś na kształt przyjaźni. To rzadkość w tym ogarniętym konfliktem kraju, gdzie o wzajemne zaufanie nie jest łatwo. Jakimi sposobami żołnierze osiągają swój cel?
 • "Zobaczyłem, że otaczają mnie ludzkie ciała..."

  NATO Channel: Massoud Hossaini jest pierwszym Afgańczykiem, który został uhonorowany prestiżową nagrodą Pulitzera w kategorii fotografia. Fotograf opowiada, jak doszło do zrobienia zdjęcia, które obiegło cały świat; zdjęcia wykonanego tuż po krwawym zamachu bombowym...
 • Nawróceni talibowie: Skończyliśmy z zabijaniem!

  NATO Channel: Kiedyś podkładali prowizoryczne ładunki wybuchowe, dzisiaj wyszukują i rozbrajają miny... Dawni talibańscy bojownicy postanowili włączyć się w dzieło odbudowy Afganistanu - mimo iż niektórzy grożą im z tego powodu śmiercią.
 • Rewolucja w domach dziecka

  NATO Channel: W Afganistanie nie brakuje osieroconych dzieci, którym wojna zabrała bliskich. Od niedawna mieszkają one, bawią się i uczą w o wiele lepszych warunkach - to zasługa nowego dyrektora ds. placówek wychowawczych, który sam wychował się bez rodziców.