wojna światowa

Artykuły - Wojna światowa (55)

 • Russell Crowe stanie za kamerą

  Russell Crowe stanie za kamerą

  Russell Crowe zadebiutuje jako reżyser. Aktor nie tylko stanie za kamerą dramatu "The Water Diviner", ale zagra w nim również główną rolę.
 • Spielberg wskrzesza czas wojny

  Spielberg wskrzesza czas wojny

  - Dziś, kiedy kręcę filmy, towarzyszy mi to samo podekscytowanie, które odczuwałem jako młody chłopak, kiedy w latach 60. eksperymentowałem z taśmą filmową o szerokości ośmiu milimetrów - mówi Steven Spielberg.
 • Przeżył 47 dni dryfując na Pacyfiku

  Przeżył 47 dni dryfując na Pacyfiku

  Zestrzelony nad Pacyfikiem przez 47 dni dryfował na oceanie, broniąc się zarówno przed kulami wroga, jak i szczękami wygłodniałych rekinów. Wyszedł zwycięsko ze starcia z psychopatycznym komendantem. Zdobył miłość kobiety, która była poza zasięgiem jego możliwości. Mowa o Louisie Zamperinim.
 • Jak zatrzymano "rosyjski walec parowy"

  Jak zatrzymano "rosyjski walec parowy"

  W listopadzie 1914 r. Rosjanie rozpoczęli operację zaczepną, której celem był Kraków. Skutki zajęcia tego miasta byłyby katastrofalne dla Austro-Węgier. Zagrożenie pruskiego Śląska mogłoby skłonić Berlin do pokoju z Rosją, kosztem oddania Moskwie ziem polskich. Efekty wprowadzenia tradycyjnej rosyjskiej "polityki knuta i pogromu" byłyby wręcz trudne do wyobrażenia.
 • Polacy na wojnie minowej

  Polacy na wojnie minowej

  Podczas I wojny poległo blisko 10 mln żołnierzy. Ponad 1200 spoczywa na Cmentarzu Wojennym w Monte Piana-Dobbiaco (Północne Włochy, Trydent). Wśród tabliczek znajomo brzmiące nazwiska: Malinowski, Piotrowski, Borowicz...
 • III wojna światowa będzie z mechami!

  III wojna światowa będzie z mechami!

  Szykowana przez japoński koncern Square Enix gra Front Mission Evolved to shooter, którego akcja rozgrywa się w przyszłości, a główną rolę grają w nim wielkie mechy.
 • III wojna światowa będzie online

  III wojna światowa będzie online

  Szef agencji telekomunikacyjnej ONZ, Hamadoun Toure, ostrzegał podczas konferencji Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU), Telecom World 2009, że następna, duża wojna w głównej mierze rozegra się w cyberprzestrzeni.
 • W Gdańsku rusza projekt "Kolumbowie w świętym Janie"

  "Kolumbowie w świętym Janie", to tytuł projektu, który w niedziele rozpocznie się w Gdańsku. Ma on na celu pokazanie, w jaki sposób II wojna światowa jest obecna w polskiej kulturze popularnej. Projekt zajmie się m.in. obrazem wojny w telewizji oraz w komiksie. W jego ramach powstanie też murale.
 • Rosja: Kaczyński powtórzył "podłość"

  Michaił Leontiew, sztandarowy komentator polityczny rosyjskiej państwowej telewizji Kanał Pierwszy (d. ORT), uważa, że prezydent Lech Kaczyński powtórzył "podłość", zrównując ZSRR z hitlerowskimi Niemcami.
 • L.Kaczyński: II wojna światowa wciąż wymaga refleksji

  L.Kaczyński: II wojna światowa wciąż wymaga refleksji

  Mimo upływu czasu II wojna światowa wciąż wymaga refleksji - powiedział prezydent Lech Kaczyński podczas uroczystości rocznicowych na Westerplatte. Ponadto - według niego - wnioski z poprzedzającej II wojnę światową konferencji monachijskiej z 1938 r., sięgają współczesności. Imperializmowi nie wolno ustępować - powiedział Lech Kaczyński.