wojna handlowa

Artykuły - Wojna handlowa (150)

 • Gospodarka Tajwanu korzysta na konflikcie Chiny-USA

  Gospodarka Tajwanu korzysta na konflikcie Chiny-USA

  ​Tajwan uniknął pandemii, a gospodarka wyspy zanotowała najwyższy wzrost PKB w Azji, choć w zbyt dużym stopniu zależna jest od eksportu półprzewodników. To lokuje ją w centrum konfrontacji Chin i USA.
 • Janusz Reiter: Ameryka potrzebuje mocnej Polski w regionie

  Janusz Reiter: Ameryka potrzebuje mocnej Polski w regionie

  Nowa administracja będzie dalej sprzyjała projektowi tzw. Trójmorza, ponieważ wizja takiej przestrzeni sięgającej od Morza Bałtyckiego, po Adriatyk i Morze Czarne, w której Polska będzie miała do odegrania jakąś liczącą się rolę, jest bardzo atrakcyjna dla Ameryki - mówi Interii w cyklu Rozmowy na Nowy Rok Janusz Reiter, były ambasador Polski w Stanach Zjednoczonych i Niemczech.
 • Chiny robią swoje

  Jakiekolwiek tarcia nie miałyby oficjalnie miejsca pomiędzy USA a Chinami, nie przeszkadzają one Pekinowi w rozszerzaniu globalnej dominacji. Rekordowa nadwyżka handlowa osiągnięta w grudniu z pewnością w tym pomoże. Na rynkach Fed przywraca szampańskie nastroje, a RPP mimo braku obniżki osłabia złotego.
 • Adam Reichardt: Joe Biden nie będzie powtarzał już błędów

  Adam Reichardt: Joe Biden nie będzie powtarzał już błędów

  Mariusz Marszałkowski Instytut Jagielloński: Jakie będą główne priorytety polityki nowej administracji prezydenta Bidena? Najważniejszym będzie "Plan Bidena", polega na ogromnych inwestycjach w gospodarkę. Jest to plan podobny, który miał Obama po kryzysie z 2008 roku.
 • USA zapowiadają zwiększenie ceł na produkty z Unii Europejskiej

  USA zapowiadają zwiększenie ceł na produkty z Unii Europejskiej

  Biuro Przedstawiciela Handlowego USA (USTR) zapowiedziało wczoraj podwyższenie ceł na niektóre produkty pochodzące z Unii Europejskiej. Mają objąć m.in. części do samolotów i wina z Francji oraz Niemiec.
 • USA: Batalia sądowa opóźni pomoc dla gospodarki

  USA: Batalia sądowa opóźni pomoc dla gospodarki

  Sytuacja polityczna w USA może ulec zamrożeniu do stycznia 2021 r., pomimo tego, że interwencja rządowa jest pilnie potrzebna celem złagodzenia gospodarczego wpływu drugiej fali Covid-19 oceniają analitycy działu analiz Euler Hermes.
 • Decyzja Trumpa ws. TikToka

  Decyzja Trumpa ws. TikToka

  Na początku tygodnia na rynkach dość wyraźnie zaznacza się wątek chiński. W nocy opublikowano kluczowe dane makroekonomiczne, ale większa uwaga zwrócona jest na geopolitykę i związane z nią decyzje biznesowe.
 • Napięcia na linii USA-Chiny

  ​Pomimo że pandemia ponownie uderza w USA i zagraża ożywieniu gospodarczemu, rynki pozostają niewzruszone, gdyż inwestorzy pokładają nadzieję w ochronną rolę polityki fiskalnej i monetarnej. Dowody wzrostu wątpliwości konsumentów i biznesu oraz napięcia geopolityczne na linii USA-Chiny będą tłem dla wakacyjnych notowań, przejściowo przerywając rajd ryzyka.
 • Ostrożność jest nudna

  „No news is good news”? Wydaje się, że takie nastawienie jest motywem przewodnim na początku tygodnia. Inwestorzy najwyraźniej z ulgą przyjmują brak eskalacji sporu USA-Chiny, a jednoczenie chcą wycisnąć jak najwięcej z sygnałów restartu gospodarek. Ważne co tu i teraz, zapomnijmy o reszcie.
 • Czy amerykańsko-chiński konflikt pogrzebie odbicie?

  Mimo utrzymującego się napięcia na linii USA-Chiny na otwarciu tygodnia sentyment pozostaje bardzo doby, a główne indeksy pną się w kierunku ubiegłotygodniowych szczytów. Wszystko przez stopniowe luzowanie obostrzeń na świecie i odmrażanie gospodarki.

Filmy - Wojna handlowa (12)

 • Wirus wykorzystywany w wojnach handlowych

  Złe dane napływające z amerykańskiej gospodarki podwyższają przedwyborczą gorączkę. Koronawirus został wplątany w powracająca wojnę handlową USA-Chiny. Zatrudnienia poza rolnictwem w USA zmniejszyło się w kwietniu o 20,5 mln osób wobec spadku o 870 tys. Najsilniej obniżyło się w turystyce i rekreacji (-7,7 mln osób), oświacie i służbie zdrowia (-2,5 mln), w usługach biznesowych (-2,1 mln) oraz handlu detalicznym (-2,1 mln).
 • Skutki wojny handlowej między USA a Chinami niedługo odczuje też Polska

  Wojna handlowa Stanów Zjednoczonych z Chinami zaostrza się. Oba kraje stopniowo podnoszą cła na produkty przeciwnika. Praktyka pokazuje jednak, że nie jest to wyrównana potyczka. Na wojnie handlowej bardziej cierpią Chiny, gdyż ich eksport do USA jest większy niż USA do Chin. Handlowe potyczki ze Stanami mogą zaszkodzić również długoterminowym celom, które Chiny stawiają przed swoją gospodarką. Słynący z masowej produkcji i taniej pracy kraj rozwinął w bieżącej dekadzie sektor technologii i wynalazków. Opracowana przez nich nowa technologia telekomunikacyjna 5G dawała nadzieję na wejście gospodarki Chin na kolejny poziom. Jednak marketing sieci 5G jest coraz gorszy, ze względu na krytykę przez Stany Zjednoczone. USA zarzuca konkurentom nieuczciwe podejście do prawa autorskich i rekomenduje innym krajom odcięcie się od projektu technologii 5G. Jeśli tak się stanie, będzie to potężny cios dla gospodarki Chin – zarówno jej planów krótkoterminowych, jak i długoterminowych. USA zaś wyjdzie z wojny handlowej z mniejszym uszczerbkiem. Niestety, ucierpi na niej Europa.
 • Czy konflikt między Iranem i USA doprowadzi do III wojny światowej?

  Na światowej arenie politycznej wzrok przyciąga narastający konflikt między Iranem i USA – który według ekspertów może doprowadzić do kolejnej wojny – nie tylko w regionie Bliskiego Wschodu, lecz także na arenie światowej. Mimo tego, że wojna taka zniszczyłaby militarny potencjał Iranu i byłaby bardzo szkodliwa dla irańskiego systemu politycznego, wojskowego i społecznego – polityka Iranu pozostaje otwarcie agresywna. Głównym celem tej agresji jest Izrael, którego istnienie i niezależność od lat przeszkadza krajom islamskim. Otwarcie konfliktowa polityka i możliwe posiadanie przez Iran broni nuklearnej jest dla Izraela dużym zagrożeniem. Konflikt ten nie pozostaje jednak tylko sprawą regionu, ponieważ sojusz Izraela ze Stanami Zjednoczonymi jest szczególnie silny. W przypadku konfliktu zbrojnego USA byłoby liczącym się graczem w rozgrywającej się wojnie i to nie tylko ze względu na gospodarcze interesy Ameryki na Bliskim Wschodzie.
 • Frankowicze nie zyskają na wojnach handlowych

  Ostatnie tygodnie nie były dobre dla złotego. Widać to szczególnie w kursie wobec franka szwajcarskiego i dolara. Frankowicze mają powody do zmartwień. Frank kosztuje już regularnie powyżej 4 zł. Kurs dolara zbliża się do tej bariery. I nie bardzo widać powody do zmian.