województwo mazowieckie

Artykuły - Województwo mazowieckie (20)

 • Zarobki w województwie mazowieckim w 2020 r.

  Zarobki w województwie mazowieckim w 2020 r.

  Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, mediana płac na Mazowszu w 2020 roku wyniosła 6200 zł. To o 1100 zł więcej niż wynosi mediana w całym kraju. 25 proc. najwyżej wynagradzanych pracowników zarabiało nie mniej niż 9500 zł, a 25 proc. najniżej opłacanych zarabiało nie więcej niż 4481 zł. Zarobki mężczyzn wynosiły przeciętnie 7000 zł, natomiast kobiet 5500 zł.
 • Zarobki w województwie mazowieckim w 2018 r.

  Zarobki w województwie mazowieckim w 2018 r.

  W Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń wzięło udział 21 637 badanych z województwa mazowieckiego, z czego 54 proc. stanowili mężczyźni. Znaczna większość ankietowanych (78 proc.) pracowała w Warszawie. Mediana płac w województwie mazowieckim wyniosła w 2018 roku 5610 zł brutto, czyli była wyższa o 1110 zł od mediany ogólnopolskiej, która wyniosła 4500 zł. Połowa badanych zarabiała w przedziale od 4000 zł do 8516 zł. Poniżej 3050 zł zarabiało jedynie 10 proc. pracowników.
 • Sejmik województwa mazowieckiego za rozwojem lotniska w Modlinie

  Sejmik województwa mazowieckiego za rozwojem lotniska w Modlinie

  Sejmik województwa mazowieckiego przyjął stanowisko w sprawie poparcia działań dotyczących rozwoju Portu Lotniczego Warszawa/Modlin. To nie spodoba się Markowi Suskiemu (PiS), szefowi gabinetu politycznego premiera Morawieckiego. Suski ostatnio ostro lobbował za inwestycjami w lotnisko w Radomiu.
 • Zarobki w województwie mazowieckim w 2016 roku

  Mediana płac dla województwa mazowieckiego bez Warszawy wyniosła w 2016 roku 3500 zł. Jest to dokładnie 1800 zł mniej niż mediana płac w samej Warszawie, która wyniosła 5300 zł. Natomiast mediana wynagrodzeń dla województwa mazowieckiego z uwzględnieniem Warszawy wyniosła 4900 zł brutto.
 • "Janosikowe" ponownie trafi do Trybunału Konstytucyjnego

  "Janosikowe" ponownie trafi do Trybunału Konstytucyjnego

  Mazowieccy radni chcą, by Trybunał Konstytucyjny po raz kolejny zajął się "janosikowym". To podatek, jaki teoretycznie bogatsze regiony kraju przekazują na rzecz biedniejszych. Przez przestarzałe zasady system stał się wadliwy do tego stopnia, że województwo mazowieckie niemal zbankrutowało.
 • Zakażona włośnicą dziczyzna mogła trafić do obrotu w województwie mazowieckim

  Zakażona włośnicą dziczyzna mogła trafić do obrotu w województwie mazowieckim

  Policja - po zawiadomieniu Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Radomiu - prowadzi postępowanie dotyczące dziczyzny zakażonej włośnicą. Kilkaset kilogramów mięsa mogło trafić do obrotu w Warszawie i okolicy.
 • Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyroki WSA w sprawie janosikowego

  Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyroki WSA w sprawie janosikowego

  Naczelny Sąd Administracyjny uchylił w piątek korzystne dla województwa mazowieckiego wyroki sądu pierwszej instancji w sprawie janosikowego za 2013 r. Zgodnie z orzeczeniem samorząd ma pokryć ponad 190 tys. zł. kosztów postępowania sądowego na rzecz MF.
 • Najbardziej zadowoleni Polacy mieszkają w woj. mazowieckim

  Najbardziej zadowoleni Polacy mieszkają w woj. mazowieckim

  Prawie 23 proc. Polaków ocenia swoją sytuację materialną jako dobrą lub bardzo dobrą. Więcej niż połowa, bo aż 57 proc. twierdzi, że ich budżet wystarcza im do normalnego funkcjonowania, ale bez wygód i luksusów. Natomiast co piątemu Polakowi brakuje pieniędzy na podstawowe wydatki - podał Główny Urząd Statystyczny. Jak te subiektywne oceny mają się do dochodów w poszczególnych regionach kraju?
 • Mazowsze uwolnione od 213 milionów złotych

  Mazowsze uwolnione od 213 milionów złotych

  W 2015 r. województwo mazowieckie zapłaci 271 mln zł janosikowego, czyli o 213 mln zł mniej niż wynikałoby to z teraz obowiązujących przepisów - to efekt uchwalonej w czwartek przez Sejm nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.
 • Fitch: Sytuacja Mazowieckiego poprawia się

  Fitch: Sytuacja Mazowieckiego poprawia się

  Agencja ratingowa Fitch stwierdza stopniową poprawę sytuacji płynnościowej Województwa Mazowieckiego (BBB/ Perspektywa Negatywna), która od 2013r. była trudna. I to pomimo obowiązku Województwa do dokonywania pełnych wpłat do budżetu państwa na część regionalną i subwencji tzw. ("janosikowgo").