wódka

Artykuły - Wódka (184)

Filmy - Wódka (8)

 • Arbuzowy drink - jak go zrobić?

  Arbuz - to doskonały owoc, którego kształt idealnie nadaje się do przygotowywania efektownych i niebywale smacznych drinków. Połówka arbuza - najlepiej tych miniaturowych - będzie nie tylko źródłem soczystej podstawy drinka, ale też jednocześnie przepięknym naczyniem! Wystarczy wydrążyć arbuza, a potem zalać go odpowiednio przygotowanym drinkiem. Zobaczcie, jak to zrobić - wszyscy będą zachwyceni! Uwaga - przepis z alkoholem przeznaczony wyłącznie dla osób dorosłych!
 • Alkohol uratował kota przed śmiercią

  Roczny kot został przewieziony do weterynarza po tym jak wypił śmiertelnie trującą ciecz - odmrażacz. Szczęście uśmiechnęło się do zwierzaka. Lekarz wiedział, że jedynym lekarstwem na to jest... etanol. Kotu podano 20 ml wódki, dzięki czemu uratowali mu życie.
 • Polacy zmieniają swoje przyzwyczajenia alkoholowe

  Zmienia się kultura picia alkoholu w Polsce. Polacy piją wprawdzie coraz więcej, ale bardziej odpowiedzialnie. Zamiast upijać się do nieprzytomności, traktują alkohol wyłącznie jako dodatek do wieczoru w towarzystwie znajomych. Wybierają też alkohole coraz lepszej jakości. Do ulubionych trunków Polaków należy piwo, w którym szukają przede wszystkim smaku, a nie mocy alkoholu. Do picia alkoholu przyznaje się 84 proc. dorosłych Polaków. Ze sprawozdania Ministerstwa Zdrowia wynika, że Polacy piją coraz więcej: w 2013 roku na jednego Polaka przypadło blisko 10 litrów czystego spirytusu, z czego więcej niż połowa zawarta była w piwie. W Polsce zmienia się bowiem kultura picia alkoholu. Rodacy szukają przede wszystkim smaku, a nie mocy alkoholu, dlatego wybierają trunki coraz lepszej jakości. W ostatnich miesiącach szczególnym zainteresowaniem cieszyły się wina gronowe i whisky, znacznie spadła natomiast sprzedaż wódki. Ulubionym trunkiem Polaków jest piwo. Statystyczny Polak wypija rocznie 97 litrów tego napoju. – Czasy, kiedy chcieliśmy się upijać na umór, to już zamierzchła przeszłość, chyba PRL-owska. I o tym świadczy też struktura konsumpcji alkoholu. Kiedyś wódka była rzeczywiście na pierwszym planie, a w tej chwili zdecydowanie częściej sięgamy po piwo. Świadczy to o tym, że upijanie się nie opłaca. Następnego dnia trzeba być w dobrej formie, iść do pracy, ludzie sobie cenią teraz pracę i cenią sobie taki styl życia, który umożliwia picie alkoholu, ale jednocześnie zachowanie kontroli i trzeźwość – mówi Paweł Kwiatkowski, rzecznik prasowy Kompanii Piwowarskiej. Miłośnikami alkoholowych trunków są zwłaszcza mężczyźni. Ponad połowa kobiet w Polsce przyznaje, że nie pije w ogóle lub prawie wcale alkoholu. Jeśli sięgają po tego typu trunki to zazwyczaj wybierają piwo lub wina. Z badań wynika, że kobiety są "odpowiedzialne" za spożycie zaledwie 18 procent całości wypijanego przez Polaków piwa, ale za to aż 60 procent wina.
 • Lekarze alarmują: Wódka zabija młodych mężczyzn!

  Rosyjska miłość do wódki zbiera coraz obfitsze żniwo. Międzynarodowy zespół ekspertów przez 11 lat prowadził badania, które objęły ponad 150 tysięcy dorosłych Rosjan. W tym czasie zmarło aż 8 tysięcy jego uczestników - mężczyzn w wieku od 35 do 54 lat. Naukowcy nie mają wątpliwości, że za ich śmierć odpowiadało, pośrednio lub bezpośrednio, nadużywanie alkoholu. Specjaliści podkreślają, że sposób picia charakterystyczny dla mieszkańców Europy Wschodniej - polegający na piciu dużych ilości wódki lub innych mocnych alkoholi, jednorazowo - jest szczególnie niebezpieczny. Intensywne spożycie alkoholu prowadzi do gwałtownego podniesienia się poziomu etanolu we krwi – a to zagraża życiu.