Włodzimierz Cimoszewicz

Artykuły - Włodzimierz Cimoszewicz (298)

 • Cimoszewicz: To żenujące, że Merkel przyjeżdża i lobbuje za Tuskiem

  Cimoszewicz: To żenujące, że Merkel przyjeżdża i lobbuje za Tuskiem

  "To żenujące i śmieszne. To kompromituje nasz kraj" – mówił o przyjeździe Angeli Merkel do Polski i jej lobbowaniem za Donaldem Tuskiem gość Popołudniowej rozmowy w RMF FM Włodzimierz Cimoszewicz. Były premier stwierdził, że brak poparcia Polski dla Tuska w walce o fotel prezesa Rady Europejskiej to rezultat sporu osobistego. "Jest nienaturalne, kiedy polski rząd pierwszy raz w historii ma człowieka na takim stanowisku w Unii Europejskiej, to nie popiera go" – dodał gość Marcina Zaborskiego.
 • ​III Rzeczpospolita w realiach Konstytucji z 1997 r.

  Rząd Cimoszewicza był kolejnym gabinetem istniejącej od 1993 roku koalicji SLD-PSL. O skuteczności jego działania decydować miała nie osobowość lidera.
 • 1996 r. Kalendarium wydarzeń w Polsce

  Prokuratura wszczyna śledztwo w sprawie domniemanej współpracy J. Oleksego z obcym wywiadem, premier podaje się do dymisji, powstaje Akcja Wyborcza "Solidarność", ogłoszono upadłość Stoczni Gdańskiej, Wisława Szymborska otrzymuje nagrodę Nobla. Oto wydarzenia 1996 roku.
 • Cimoszewicz dla "Rz": Polska bez PO jest możliwa

  Cimoszewicz dla "Rz": Polska bez PO jest możliwa

  Czy Platforma zdąża do samounicestwienia? "Oczywiście, że tak" - mówi w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" Włodzimierz Cimoszewicz. "Widzę trzy analogie z samounicestwieniem PO" – wskazuje były premier.
 • Cimoszewicz popiera Nowacką. "Teraz jest czas czterdziestolatków"

  Cimoszewicz popiera Nowacką. "Teraz jest czas czterdziestolatków"

  - Nie potrafiliśmy się rozliczać z tego, co złe. I nie jest usprawiedliwieniem, że pozostali rządzący popełniali podobne błędy - my powinniśmy być lepsi - powiedział Włodzimierz Cimoszewicz otwierając konwencję Zjednoczonej Lewicy, która odbywa się dziś w Łodzi. Cimoszewicz ofijalnie poprał liderkę ugrupowania Barbarę Nowacką. - Teraz jest czas czterdziestolatków - mówił.
 • Włodzimierz Cimoszewicz dla "Gazety Wyborczej": "Obie strony zachowują się niemądrze"

  Włodzimierz Cimoszewicz dla "Gazety Wyborczej": "Obie strony zachowują się niemądrze"

  "To jest niepoważne i nieodpowiedzialne. Państwo nie może być zakładnikiem dwóch wysokich urzędników państwowych" – tak Włodzimierz Cimoszewicz ocenia przepychanki na linii prezydent-rząd.
 • "Elementarne błędy w rachunkach". Włodzimierz Cimoszewicz krytykuje PiS i PO

  "Elementarne błędy w rachunkach". Włodzimierz Cimoszewicz krytykuje PiS i PO

  "Ewa Kopacz i Beata Szydło jeżdżą po Polsce, ale nie bardzo wiedzą po co. To imitacja demokracji" - mówi w wywiadzie dla "Faktu" były premier Włodzimierz Cimoszewicz.
 • Cimoszewicz: Działania Kopacz związane są z wyborami

  Cimoszewicz: Działania Kopacz związane są z wyborami

  Wczorajsze dymisje mają na celu pokazanie energicznej reakcji premier na liczne nieprawidłowości - spekuluje były premier Włodzimierz Cimoszewicz. W radiowej Jedynce dodał, że działania Ewy Kopacz związane są ze zbliżającymi się wyborami. Jego zdaniem, mniej prawdopodobnym motywem działania polskiej premier jest ten związany z wyciąganiem konsekwencji, jakie należało wyciągnąć już rok temu.
 • Cimoszewicz: Komorowski - mocno napompowane koło, Duda - jakby ktoś sprzedawał proszek

  Cimoszewicz: Komorowski - mocno napompowane koło, Duda - jakby ktoś sprzedawał proszek

  "Duda – tego człowieka ani ja, ani nikt nie zna. Znamy człowieka, którego widzimy w klipach. To tak, jakby ktoś sprzedawał proszek. Czy na tej podstawie wyrabiamy sobie poglądy na temat człowieka, który reklamuje proszek?" – mówi w Kontrwywiadzie RMF FM senator i były premier Włodzimierz Cimoszewicz. Pytany o to, czy Bronisław Komorowski pokazał klasę odpowiada: "Polityk, który jest jak przedziurawiona dętka, nie ma klasy". Jego zdaniem Komorowski to "mocno napompowane koło". Referenda? "Nadzieje wiązane z JOW-ami to są pobożne życzenia. W trakcie kampanii nie należy takich rzeczy robić" – uważa były premier.
 • ​Włodzimierz Cimoszewicz krytykuje kampanię Bronisława Komorowskiego

  ​Włodzimierz Cimoszewicz krytykuje kampanię Bronisława Komorowskiego

  Pasywna i bez wigoru - tak Włodzimierz Cimoszewicz ocenia postawę Bronisława Komorowskiego w trakcie kampanii wyborczej i całej jego prezydentury.

Filmy - Włodzimierz Cimoszewicz (12)

 • Cimoszewicz: To, że Kaczyński bierze udział w zamachu na ustrój państwa, nie ulega wątpliwości

  „Nie miałbym na to wielkiej ochoty, ale nie chcę też mówić kategorycznie ‘nie’, bo źle się dzieje w naszym kraju. Jestem jednym z tych, którzy uważają, że państwo jest zagrożone” – tak na pytanie o powrót z politycznej emerytury odpowiedział w Rozmowie w samo południe w RMF FM Włodzimierz Cimoszewicz. „W dłuższej perspektywie czasu on przegra” – stwierdził były premier, odnosząc się do słów Jarosława Kaczyńskiego, który powiedział, że „bunt środowisk sędziowskich skazany jest na sromotną klęskę”. Pytany o to, czy byłby w stanie udowodnić przed sądem, że Jarosław Kaczyński wziął udział w zamachu na ustrój państwa, Cimoszewicz stwierdził: „To, że bierze w tym udział, nie ulega wątpliwości. Co do tego, czy zarzut dokonania bezprawnego zamachu na ustrój naszego państwa byłby podzielony przez sąd, nie mam stuprocentowej pewności. Ale w moim przekonaniu argumenty przemawiające za tym są bardzo poważne”. Były minister sprawiedliwości odniósł się również do wypowiedzi Joachima Brudzińskiego o Lechu Wałęsie: "Brudziński w wypowiedzi jest zwykłym chamem. Brudziński jest smarkaczem w porównaniu z tym gigantem współczesnej historii".
 • Włodzimierz Cimoszewicz: Wydaje mi się, że twarda, mocna reakcja Waszyngtonu jest autentyczna

  „Jest takie powiedzenie: ‘nie uwierzę w to dopóty, dopóki nie usłyszę oficjalnego dementi’. Ponieważ usłyszeliśmy dementi z amerykańskiej i z polskiej strony, to należałoby podwójnie wierzyć w te doniesienia” – tak Włodzimierz Cimoszewicz skomentował w Popołudniowej rozmowie w RMF FM ostatnie informacje o pogorszeniu relacji na linii Waszyngton – Warszawa w związku z polską ustawą o IPN. „Wydaje mi się, że twarda, mocna reakcja strony amerykańskiej na to, co niepokoi i Amerykanów, i Izrael, i dużą część opinii publicznej w wielu demokratycznych państwach, jest autentyczna” - zaznaczył. „Od niedzieli wizytę w Stanach Zjednoczonych składa premier Izraela Benjamin Netanjahu. To jest piąta wizyta Netanjahu w Białym Domu w ciągu 13 miesięcy, kiedy urzęduje tam Donald Trump. Piąta w ciągu 13 miesięcy. Pan Duda w ciągu 31 miesięcy swojego urzędowania ani razu nie był przyjęty w Białym Domu” - zwrócił uwagę były premier i szef MSZ. „Zauważył również, że „to, co dzieje się we współpracy wojskowej - m.in. obecność żołnierzy amerykańskich i z innych krajów natowskich, wynika z ustaleń, jakie podjęto na szczycie NATO w Newport, a więc jeszcze zanim PiS doszedł do władzy, i było odpowiedzią na agresywną politykę Rosji”.
 • Cimoszewicz o degradacjach generałów: Linczowanie nieboszczyków w moim przekonaniu nie ma nic wspólnego z prawdą i honorem

  „Linczowanie nieboszczyków w moim przekonaniu nie ma nic wspólnego ani z prawdą, ani z honorem” – tak ocenił rządową ustawę degradującą PRL-owskich wojskowych odpowiedzialnych za represje Włodzimierz Cimoszewicz. Były premier ostro krytykował retorykę polityków partii rządzącej w tej sprawie. „Są wypowiedzi ludzi, dla których zasady prawa i moralnego postępowania państwa są drugorzędne – zemsta jest pierwszorzędna”. W internetowej części Popołudniowej rozmowy w RMF FM były szef MSZ mówił też o skutkach międzynarodowych ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. „Nic, nawet odejście PiS z rządu, zmiany prawa, nic przez kolejne pokolenie nie odbuduje rodzącego się krok po kroku wzajemnego zaufania, w tym zaufania wielu środowisk żydowskich” - uznał. Jak dodał gość Marcina Zaborskiego, Polska jest krajem, który w pamięci tych grup „zapisał się – niezależnie od zachowania samych Polaków – tragicznie”.
 • Cimoszewicz w Popołudniowej rozmowie RMF (23.10.17)

  Cimoszewicz w Popołudniowej rozmowie RMF (23.10.17)