Włodzimierz Cimoszewicz

Artykuły - Włodzimierz Cimoszewicz (298)

 • Cimoszewicz: To żenujące, że Merkel przyjeżdża i lobbuje za Tuskiem

  Cimoszewicz: To żenujące, że Merkel przyjeżdża i lobbuje za Tuskiem

  "To żenujące i śmieszne. To kompromituje nasz kraj" – mówił o przyjeździe Angeli Merkel do Polski i jej lobbowaniem za Donaldem Tuskiem gość Popołudniowej rozmowy w RMF FM Włodzimierz Cimoszewicz. Były premier stwierdził, że brak poparcia Polski dla Tuska w walce o fotel prezesa Rady Europejskiej to rezultat sporu osobistego. "Jest nienaturalne, kiedy polski rząd pierwszy raz w historii ma człowieka na takim stanowisku w Unii Europejskiej, to nie popiera go" – dodał gość Marcina Zaborskiego.
 • ​III Rzeczpospolita w realiach Konstytucji z 1997 r.

  Rząd Cimoszewicza był kolejnym gabinetem istniejącej od 1993 roku koalicji SLD-PSL. O skuteczności jego działania decydować miała nie osobowość lidera.
 • 1996 r. Kalendarium wydarzeń w Polsce

  Prokuratura wszczyna śledztwo w sprawie domniemanej współpracy J. Oleksego z obcym wywiadem, premier podaje się do dymisji, powstaje Akcja Wyborcza "Solidarność", ogłoszono upadłość Stoczni Gdańskiej, Wisława Szymborska otrzymuje nagrodę Nobla. Oto wydarzenia 1996 roku.
 • Cimoszewicz dla "Rz": Polska bez PO jest możliwa

  Cimoszewicz dla "Rz": Polska bez PO jest możliwa

  Czy Platforma zdąża do samounicestwienia? "Oczywiście, że tak" - mówi w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" Włodzimierz Cimoszewicz. "Widzę trzy analogie z samounicestwieniem PO" – wskazuje były premier.
 • Cimoszewicz popiera Nowacką. "Teraz jest czas czterdziestolatków"

  Cimoszewicz popiera Nowacką. "Teraz jest czas czterdziestolatków"

  - Nie potrafiliśmy się rozliczać z tego, co złe. I nie jest usprawiedliwieniem, że pozostali rządzący popełniali podobne błędy - my powinniśmy być lepsi - powiedział Włodzimierz Cimoszewicz otwierając konwencję Zjednoczonej Lewicy, która odbywa się dziś w Łodzi. Cimoszewicz ofijalnie poprał liderkę ugrupowania Barbarę Nowacką. - Teraz jest czas czterdziestolatków - mówił.
 • Włodzimierz Cimoszewicz dla "Gazety Wyborczej": "Obie strony zachowują się niemądrze"

  Włodzimierz Cimoszewicz dla "Gazety Wyborczej": "Obie strony zachowują się niemądrze"

  "To jest niepoważne i nieodpowiedzialne. Państwo nie może być zakładnikiem dwóch wysokich urzędników państwowych" – tak Włodzimierz Cimoszewicz ocenia przepychanki na linii prezydent-rząd.
 • "Elementarne błędy w rachunkach". Włodzimierz Cimoszewicz krytykuje PiS i PO

  "Elementarne błędy w rachunkach". Włodzimierz Cimoszewicz krytykuje PiS i PO

  "Ewa Kopacz i Beata Szydło jeżdżą po Polsce, ale nie bardzo wiedzą po co. To imitacja demokracji" - mówi w wywiadzie dla "Faktu" były premier Włodzimierz Cimoszewicz.
 • Cimoszewicz: Działania Kopacz związane są z wyborami

  Cimoszewicz: Działania Kopacz związane są z wyborami

  Wczorajsze dymisje mają na celu pokazanie energicznej reakcji premier na liczne nieprawidłowości - spekuluje były premier Włodzimierz Cimoszewicz. W radiowej Jedynce dodał, że działania Ewy Kopacz związane są ze zbliżającymi się wyborami. Jego zdaniem, mniej prawdopodobnym motywem działania polskiej premier jest ten związany z wyciąganiem konsekwencji, jakie należało wyciągnąć już rok temu.
 • Cimoszewicz: Komorowski - mocno napompowane koło, Duda - jakby ktoś sprzedawał proszek

  Cimoszewicz: Komorowski - mocno napompowane koło, Duda - jakby ktoś sprzedawał proszek

  "Duda – tego człowieka ani ja, ani nikt nie zna. Znamy człowieka, którego widzimy w klipach. To tak, jakby ktoś sprzedawał proszek. Czy na tej podstawie wyrabiamy sobie poglądy na temat człowieka, który reklamuje proszek?" – mówi w Kontrwywiadzie RMF FM senator i były premier Włodzimierz Cimoszewicz. Pytany o to, czy Bronisław Komorowski pokazał klasę odpowiada: "Polityk, który jest jak przedziurawiona dętka, nie ma klasy". Jego zdaniem Komorowski to "mocno napompowane koło". Referenda? "Nadzieje wiązane z JOW-ami to są pobożne życzenia. W trakcie kampanii nie należy takich rzeczy robić" – uważa były premier.
 • ​Włodzimierz Cimoszewicz krytykuje kampanię Bronisława Komorowskiego

  ​Włodzimierz Cimoszewicz krytykuje kampanię Bronisława Komorowskiego

  Pasywna i bez wigoru - tak Włodzimierz Cimoszewicz ocenia postawę Bronisława Komorowskiego w trakcie kampanii wyborczej i całej jego prezydentury.

Filmy - Włodzimierz Cimoszewicz (9)

 • Cimoszewicz w Popołudniowej rozmowie RMF (23.10.17)

  Cimoszewicz w Popołudniowej rozmowie RMF (23.10.17)
 • Cimoszewicz: Komorowski - mocno napompowane koło, Duda - jakby ktoś sprzedawał proszek

  "Duda - tego człowieka ani ja, ani nikt nie zna. Znamy człowieka, którego widzimy w klipach. To tak, jakby ktoś sprzedawał proszek. Czy na tej podstawie wyrabiamy sobie poglądy na temat człowieka, który reklamuje proszek?" - mówi w Kontrwywiadzie RMF FM senator i były premier Włodzimierz Cimoszewicz. Pytany o to, czy Bronisław Komorowski pokazał klasę, odpowiada: "Polityk, który jest jak przedziurawiona dętka, nie ma klasy. On wyglądał jak mocno napompowane koło". Referenda? "Nadzieje wiązane z JOW-ami to są pobożne życzenia. W trakcie kampanii nie należy takich rzeczy robić" - uważa były premier. "Komorowski wraz z innymi ludźmi z PO już 10 lat temu opowiadał się za JOW-ami. Wtedy to do mnie przyniesiono podpisy, które potem zmielono" - mówi Cimoszewicz. Dodaje, że "na szczęście cała ta kampania nie została zdominowana przez pomysł referendalny". "Dostrzegam zalety prezydentury Komorowskiego: pewien spokój, przewidywalność - to jest szalenie ważne, ale oczekiwałem więcej" - ocenia również gość RMF FM. Jego zdaniem, "jakość polskiej klasy politycznej generalnie nie jest wysoka".
 • Miller: Kwaśniewski i Cimoszewicz powinni milczeć

  „Gdybym był w podobnej sytuacji, to nawet gdyby mi się kandydatura nie podobała, to bym milczał, żeby nie stwarzać problemów. Moi koledzy znajdują się dzisiaj na innej scenie politycznej niż ja” - mówi w Kontrwywiadzie RMF FM szef SLD Leszek Miller, pytany o krytykę kandydatury Magdaleny Ogórek przez Aleksandra Kwaśniewskiego czy Włodzimierza Cimoszewicza. „Szkoda, że mówią to, co mówią. Albo ma się wspólne wspomnienia i zachowuje się dalej elementarne poczucie lojalności, albo nie. Jeżeli im się kandydatura nie podoba, to niech po prostu milczą” – komentuje Miller.
 • Cimoszewicz: Nonsensy, wahania nastroju, wściekłość. Putin może zastraszyć świat

  Kiedy pół roku temu jadłem w towarzystwie Putina kolację, był zupełnie inny. Otwarty. Natomiast jego konferencja, sprzed dwóch dni, masa nonsensów, wahania nastroju, słabo kontrolowana wściekłość. To nie rysuje dobrego obrazu - mówi Włodzimierz Cimoszewicz w Kontrwywiadzie RMF FM. - Putin nie jest w stanie okłamać świata, ale może go skutecznie zastraszyć. Rosja dziś to schyłkowe mocarstwo, co oznacza okres zwiększonego ryzyka we wzajemnych kontaktach - uważa gość RMF FM. Jako kraje zagrożone w pierwszej kolejności wymienia Łotwę i Estonię.