własność intelektualna

Artykuły - Własność intelektualna (5)

 • UE: Handel podróbkami nadal kwitnie

  UE: Handel podróbkami nadal kwitnie

  Problemem fałszerstw i podróbek najbardziej dotyka branż kosmetycznej, farmaceutycznej, alkoholowej oraz zabawek i gier. Straty idą w miliardy, na poziomie całej UE to prawie 64 mld zł.
 • Brexit a prawa własności intelektualnej

  Brexit a prawa własności intelektualnej

  Wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej będzie miało doniosłe skutki w niemal każdej dziedzinie prawa. Dotyczy to również praw własności intelektualnej. Mimo że ich generalną zasadą jest terytorialność, co oznacza, że np. prawo ochronne do znaku zarejestrowanego w polskim urzędzie patentowym jest skuteczne wyłącznie na terenie Polski, to jednak w dobie harmonizacji prawa unijnego oraz prac nad jednolitym patentem europejskim brexit może mieć realne konsekwencje także dla polskich podmiotów.
 • Oryginał czy fałszywka? Podróbki to ogromny biznes

  Oryginał czy fałszywka? Podróbki to ogromny biznes

  Coraz trudniej odróżnić oryginalne dobra od tych fałszywych, które stają się coraz doskonalsze. Niekiedy można to stwierdzić wyłącznie porównując fizycznie oryginalne produkty i podróbki.
 • USA i Chiny będą współpracować w obronie własności intelektualnej

  USA i Chiny będą współpracować w obronie własności intelektualnej

  Prezydent USA Barack Obama ogłosił w piątek, że on i chiński przywódca Xi Jinping porozumieli się w kwestii współpracy w celu ograniczenia hakerskich kradzieży własności intelektualnej i tajemnic biznesowych.
 • Przedstawicielstwo KE w sprawie ACTA

  ACTA nie przewiduje żadnych uregulowań, które ograniczałyby dostęp obywateli do internetu lub wprowadzały cenzurę stron internetowych - to odróżnia ją od propozycji omawianych ostatnio w Stanach Zjednoczonych (ustawa o zapobieganiu piractwu w sieci (SOPA) oraz ustawa o ochronie własności intelektualnej (PIPA)). Umowa ACTA jest zupełnie niezwiązana z SOPA/PIPA.