Władmir Putin

Artykuły - Władmir Putin (28)

Filmy - Władmir Putin (3)

  • Rosjanie dumni z militarnej siły swojego kraju. Popierają kurs Władimira Putina

    Rosyjskie szkoły promują patriotyzm, a miłość do ojczyzny zaszczepiana jest już u najmłodszych. Wiele osób uważa, że wychowanie w tym duchu powinno zacząć się już w przedszkolu. Obywatele chcą kreować wizerunek silnej Rosji, której inne kraje się boją. Powszechnie chwalone są inwestycje w zbrojenia. Zaniedbywana przez lata flota bałtycka, teraz jest wzmacniana. To samo dzieje się w całym kraju. Kaliningrad stał się militarną forpocztą Rosji, w tamtejszym porcie pojawia się coraz więcej okrętów wojennych. Rosjanom marzy się, by flota morska była tak silna jak za czasów cara Piotra I. W ostatnich latach stosunki z innymi krajami bałtyckimi oziębiły się. Nie wszyscy pochwalają odcięcie się kraju od Europy, takie głosy są jednak w mniejszości.
  • Rosyjscy żołnierze w akcji. Ruszyły manewry

    Prezydent Rosji Władimir Putin zarządził 11 września manewry sprawdzające gotowość bojową żołnierzy stacjonujących we wschodniej części Federacji Rosyjskiej. To kolejne takie ćwiczenia – w czerwcu nad Wołgą i na Uralu w podobnej akcji brało udział 65 tysięcy żołnierzy wojsk lądowych i powietrznych. Obecne manewry potrwają 7 dni. Stan gotowości bojowej ogłoszono dla wojsk wschodniego obszaru militarnego (obejmującego między innymi tereny graniczące z Chinami), o czym poinformował minister obrony Siergiej Szojgu. W ramach ćwiczeń przeprowadzony zostanie symulowany atak z morza, który odpierać będą żołnierze Floty Oceanu Spokojnego. Decyzja Putina niewątpliwie jest jego reakcją na ostatnie posunięcie NATO. Przywódcy Sojuszu Północnoatlantyckiego zapowiedzieli utworzenie sił szybkiego reagowania na jego wschodnich rubieżach. W środę 10 września Putin oskarżył Zachód o wykorzystywanie kryzysu na Ukrainie jako pretekstu do zbrojeń i zasugerował, że Moskwa odpowie na deklarację NATO.
  • Balcerowicz: Aneksja Krymu jak Anschluss Austrii

    Aneksja Krymu przez Rosję to niezwykle poważna sprawa z punktu widzenia dalszych konsekwencji - mówił na konferencji prasowej prof. Leszek Balcerowicz, porównując działania Putina do czynów, których dopuszczali się Adolf Hitler i Saddam Husajn.