wkład własny

Artykuły - Wkład własny (63)

 • Banki. O kredyt hipoteczny trochę łatwiej

  Banki. O kredyt hipoteczny trochę łatwiej

  Banki w trzecim kwartale nieco złagodziły warunki udzielania kredytów hipotecznych, ale głównie te, które wcześniej drastycznie podniosły wymagany wkład własny. Jednak marże kredytowe cały czas rosną, choć chwilowo ten efekt niwelują rekordowo niskie stopy procentowe.
 • Kredyt mieszkaniowy: 14 sposobów na wkład własny

  Kredyt mieszkaniowy: 14 sposobów na wkład własny

  Wkład własny to nie tylko żywa gotówka. Niekiedy na to konto może zostać zaliczona wartość ziemi, kupione wcześniej materiały, oszczędności emerytalne, papiery wartościowe czy pieniądze ze sprzedaży mieszkania. Odpowiedni wkład własny jest niezbędny do tego, aby bank przyjął do analizy wniosek o kredyt hipoteczny.
 • Hipoteki. Skarga Rzecznika Finansowego w sprawie ubezpieczeń wkładu własnego

  Hipoteki. Skarga Rzecznika Finansowego w sprawie ubezpieczeń wkładu własnego

  Rzecznik Finansowy wniósł skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego w sprawie ubezpieczenia niskiego wkładu własnego przy kredytach hipotecznych. Zachęca też "frankowiczów", którzy w przeszłości przegrali taką sprawę w sądzie do złożenia wniosku.
 • Są pierwsze symptomy problemów na rynku mieszkań

  Są pierwsze symptomy problemów na rynku mieszkań

  Indeks obrazujący popyt na kredyt mieszkaniowy spadł w czerwcu o 7 proc. w porównaniu z sytuacją przed rokiem. Jest zdecydowanie lepiej niż w miesiącach lockdownu, ale zaczyna być widoczne drastyczne podniesienie przez banki wymaganego wkładu własnego i nieakceptowanie części źródeł dochodu.
 • Banki ostrożne, boją się recesji

  Banki ostrożne, boją się recesji

  Wkład własny na poziomie 30 proc. przekreśla szansę na zakup mieszkania przez wiele osób. Banki argumentują, że muszą ostrożnie prowadzić biznes ze względu na zbliżającą się recesję i zakładany wzrost poziomu kredytów zagrożonych. W tej sytuacji rozwiązaniem mogłoby być wprowadzenie gwarancji BGK. Konieczne jest też wyrobienie w społeczeństwie nawyku oszczędzania.
 • Kredyt na mieszkanie? Dostępny już tylko dla nielicznych

  Kredyt na mieszkanie? Dostępny już tylko dla nielicznych

  Podniesienie wymaganego wkładu własnego przez banki oraz zaostrzenie warunków dochodowych odetnie dużą część polskich gospodarstw domowych od dostępu do kredytów hipotecznych.
 • Na antypodach zlikwidują wkład własny

  Na antypodach zlikwidują wkład własny

  Brak wkładu własnego i rządowa dopłata dla osób kupujących pierwsze mieszkanie - tak Nowa Zelandia odpowiada na wywołane epidemią zawirowania na tamtejszym rynku mieszkaniowym. Spowolnienie - wywołane spadkiem popytu ze strony zamożniejszych Nowozelandczyków - może być wykorzystane przez młodych do zakupu nieruchomości na własność.
 • Trudniej o wkład własny niż o zdolność kredytową

  Trudniej o wkład własny niż o zdolność kredytową

  Wystarczy kilka miesięcy pracy, aby posiadać zdolność kredytową, ale dopiero kilkadziesiąt tysięcy w gotówce pozwoli faktycznie zacząć myśleć o zakupie pierwszego mieszkania. Zebranie wymaganej kwoty może czasem zająć kilka lat. Winny jest wkład własny, którego banki wymagają przy udzielaniu kredytów mieszkaniowych.
 • Polacy mają mniej wkładu własnego!

  Polacy mają mniej wkładu własnego!

  W ostatnich latach kupujący mieszkania z pomocą kredytu mieli coraz wyższy wkład własny. Coś zaczyna się jednak psuć w tym zakresie. Expander zwraca uwagę, że w I kw. 2019 r. udział tych, którzy mieli mniej niż 20 proc. wkładu, wzrósł już drugi kwartał z rzędu i wyniósł 46 proc.
 • Biorąc kredyt hipoteczny, pamiętaj o miejscu parkingowym

  Biorąc kredyt hipoteczny, pamiętaj o miejscu parkingowym

  Koszt zakupu miejsca parkingowego przy blokach mieszkalnych w dużych miastach to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy zł. Można go sfinansować, dzięki wzięciu odpowiednio wyższego kredytu hipotecznego na mieszkanie; jest to możliwe nawet w przypadku, gdy parking nie jest przynależny do lokalu - banki zazwyczaj stosują wtedy hipotekę łączną. Należy jednak pamiętać, że większy kredyt to też wyższy wymagany wkład własny oraz zdolność kredytowa.

Filmy - Wkład własny (4)

 • Jak nie MDM, to co? Sposoby na wkład własny

  Program Mieszkanie Dla Młodych był sposobem na obowiązkowy 20 proc. wkładu własnego. Wraz z wyczerpaniem się pieniędzy z programu to rozwiązanie przestało być sposobem na zdobycie środków na wkład własny. To jednak nie oznacza, że nie mając 20 proc. wartości nieruchomości kredytu nie dostaniemy. Jaki są inne sposoby na zdobycie wkładu własnego?
 • Wyższy wkład własny od przyszłego roku

  Mamy jeszcze półtora miesiąca, żeby kupić mieszkanie na starych zasadach. Ciągle przy kredytach hipotecznych obowiązuje 15 proc. wkład własny. Od początki 2017 roku wkład własny podskoczyć ma do 20 proc. Więcej w materiale wideo.
 • Gdy nie masz pieniędzy na wkład własny

  Chcesz kupić mieszkanie na kredyt, ale nie masz odpowiedniej ilości gotówki na wkład własny? Nie jesteś na straconej pozycji. Banki akceptują nie tylko pieniądze. Należy pamiętać, że wkład własny nie może być kredytowany. Musi to być kapitał, który został zgromadzony przez klienta” – mówi Cezary Szewczak, ekspert finansowy z firmy Open Finance. Jako wkładu własnego nie trzeba jednak wskazywać koniecznie gotówki. Banki uznają również oszczędności zgromadzone na indywidualnym koncie emerytalnym, indywidualnym koncie zabezpieczenia emerytalnego lub książeczce mieszkaniowej. W grę wchodzi także inne mieszkanie klienta nieobciążone hipoteką, ale też działka, na której będzie budowany dom. Oprócz tego akceptowane są wpłaty na poczet nabycia nieruchomości dokonane na rzecz dewelopera oraz dofinansowanie w ramach programu Mieszkanie dla Młodych.
 • Rosną oszczędności Polaków. Głównie na czarną godzinę

  Coraz więcej Polaków oszczędza. Rosną także odkładane przez nich kwoty. Zwykle oszczędzamy na wypadek nieprzewidzianych wydatków i zdarzeń. Motywująco na Polaków podziałały też przepisy dotyczące kredytów hipotecznych, które zakładają, że począwszy od tego roku każdy kredytobiorca będzie musiał zgromadzić 5-procentowy wkład własny. Komentuje Jacek Kur, ekspert Expandera.