wirusowe zapalenie wątroby typu C

Artykuły - Wirusowe zapalenie wątroby typu C (10)

 • Napoje energetyczne mogą zniszczyć wątrobę

  Napoje energetyczne mogą zniszczyć wątrobę

  Napoje energetyczne stosunkowo łatwo można przedawkować, co skutkuje problemami żołądkowymi i drgającą powieką. Skutki zdrowotne spożywania energy drinków opisane w "British Medical Journal" są jednak znacznie poważniejsze.
 • Lek na wirusa HIV ukryty w bananach

  Lek na wirusa HIV ukryty w bananach

  Naukowcy opracowali innowacyjny lek na bazie bananów, który może okazać się zabójczy dla HIV i kilku innych niebezpiecznych wirusów.
 • Odkryto nowego wirusa przenoszonego przez krew

  Odkryto nowego wirusa przenoszonego przez krew

  Podczas lat 70. i 80. ubiegłego wieku tysiące ludzi na całym świecie wraz z przetaczaną krwią otrzymały wirusa HIV i WZW typu C. Dzisiaj mamy znacznie lepsze techniki transfuzji, które minimalizują ryzyko groźnych sytuacji. Tym większe było zaskoczenie naukowców, gdy odkryto nowego wirusa, który może być przenoszony wraz z przetaczaną krwią.
 • Eksperci: Rewolucja w leczeniu chorych na wirusowe zapalenie wątroby typu C

  Jesteśmy świadkami rewolucji w medycynie. Dzięki nowym lekom możemy wyleczyć prawie 100 proc. chorych na groźne schorzenie, jakim jest wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) - ogłosili naukowcy na kongresie Europejskiego Towarzystwa Badań nad Wątrobą (EASL).
 • Pogodzili się tuż przed jej śmiercią

  Pogodzili się tuż przed jej śmiercią

  Wdowiec i synowie zmarłej 20 stycznia wokalistki Etty James doszli do porozumienia na kilkanaście godzin przed zgonem gwiazdy.
 • Pogrzeb Etty James odbędzie się 28 stycznia

  Pogrzeb Etty James odbędzie się 28 stycznia

  Ostatnie pożegnanie legendy r'n'b i bluesa, Etty James, będzie miało miejsce w sobotę, 28 stycznia, w Los Angeles.
 • Etta James nie żyje

  Etta James nie żyje

  W piątek (20 stycznia) rano w szpitalu w Riverside w Kalifornii na kilka dni przed swoimi 74. urodzinami zmarła wokalistka Etta James. Ikona r'n'b od dwóch lat chorowała na białaczkę, miała też wirusowe zapalenie wątroby typu C i demencję.
 • Wokalistka dostała nową nerkę

  Wokalistka dostała nową nerkę

  Amerykańska wokalistka Natalie Cole pomyślnie przeszła zabieg przeszczepu nerki. Lekarze są dobrej myśli.
 • Lekarze chcą jego ciała

  Lekarze chcą jego ciała

  Keith Richards jest obiektem zainteresowania naukowców, którzy chcieliby przebadać ciało muzyka po jego śmierci.
 • Wokalista Aerosmith wyleczył żółtaczkę

  Wokalista Aerosmith wyleczył żółtaczkę

  Steven Tyler, wokalista amerykańskiej grupy Aerosmith, od dłuższego czasu zmagał się z żółtaczką wszczepienną (wirusowe zapalenie wątroby typu C). Artysta chce w popularnym talk show Oprah Winfrey ostrzec ludzi przed tragicznymi skutkami tej choroby.

Filmy - Wirusowe zapalenie wątroby typu C (2)

 • Cichy zabójca. Tysiące zakażonych Polaków żyje w niewiedzy

  Liczbę zakażonych wirusem HCV, wywołującym wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) szacuje się w Polsce na ponad 200 000 osób. 85% z nich nie jest świadomych choroby. Mimo, że obecność wirusa jest możliwa do wykrycia poprzez proste badanie serologiczne, większość zakażonych żyje w niewiedzy. - Jeśli nie podejmiemy szeroko zakrojonych badań przesiewowych, ukierunkowanych zwłaszcza na grupy wysokiego ryzyka, tych ludzi nie uratujemy. Osoby zakażone nie mogą pozostawać anonimowe. Dotarcie do nich jest naszym moralnym obowiązkiem, gdyż większość z nich została zakażona w jednostkach ochrony zdrowia – mówi prof. Waldemar Halota, Kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych, Collegium Medicum na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, Prezes Polskiej Grupy Ekspertów HCV.
 • Ty też możesz cierpieć na tę chorobę – i o tym nie wiedzieć!

  Wirusowe zapalenie wątroby typu C bywa nazywane przez lekarzy cichym zabójcą. Szacuje się, że na całym świecie z wirusem HCV – który je wywołuje – żyje około 180 milionów osób. Większość z nich nie ma pojęcia o chorobie. Jej pierwsze objawy są mało charakterystyczne, a te, które są charakterystyczne, pojawiają się na późnym etapie jej rozwoju. Wirus zapalenia wątroby typu C jest przekazywany najczęściej podczas kontaktu z krwią nosiciela. Potencjalne zagrożenie stanowią więc zabiegi medyczne, takie jak pobieranie krwi czy transfuzja, a także operacje. Równie ostrożni powinniśmy być w trakcie zabiegów niemedycznych, jak wykonywanie tatuażu.