wirus hpv

Artykuły - Wirus hpv (13)

 • Darmowe szczepienia przeciwko HPV

  Darmowe szczepienia przeciwko HPV

  Władze Krakowa sfinansują szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Z miejskiego programu będą mogły skorzystać dziewczyny urodzone w Krakowie, które mają 12 lat.
 • Przeciwko HPV będą szczepieni wszyscy chłopcy w Wielkiej Brytanii

  Przeciwko HPV będą szczepieni wszyscy chłopcy w Wielkiej Brytanii

  Od nowego roku szkolnego w Wielkiej Brytanii przeciwko wirusowi HPV będą szczepieni wszyscy chłopcy w wielu 12-13 lat – informuje „BBC News”. Ocenia się, że dzięki temu uda się zapobiec 29 tys. przypadkom raka w ciągu 40 lat.
 • Szczepienia eliminują HPV

  Szczepienia eliminują HPV

  Dzięki szczepieniom spada odsetek zakażeń wywołanych wirusami brodawczaka ludzkiego (HPV), które po wielu latach mogą doprowadzić do rozwoju raka szyjki macicy oraz innych nowotworów – wykazał najnowszy raport opublikowany przez „Lancet”.
 • Szczepionka przeciwko HPV drastycznie zmniejsza ryzyko raka

  Szczepionka przeciwko HPV drastycznie zmniejsza ryzyko raka

  ​Szczepionka przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) drastycznie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób szyjki macicy, które mogą prowadzić do raka. Potwierdzają to eksperymenty przeprowadzone w Szkocji.
 • Bill Gates: Prezydent Trump nie znał różnicy między HIV a HPV

  Bill Gates: Prezydent Trump nie znał różnicy między HIV a HPV

  Panuje powszechne przekonanie, że prezydent Donald Trump nie jest miłośnikiem nauki. Okazuje się, że najważniejsza osoba w Stanach Zjednoczonych nie zna różnicy między HIV a HPV.
 • Stworzono lek na nowotwory

  Stworzono lek na nowotwory

  Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) odpowiada za wiele przypadków nowotworów. Już niedługo. Naukowcom udało się znaleźć lekarstwo na tego wirusa.
 • Grzyby shiitake lekiem na wirusa HPV

  Grzyby shiitake lekiem na wirusa HPV

  Naukowcy odkryli, w jaki sposób można pokonać wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Pomocne w tym mogą być japońskie grzyby shiitake.
 • Jak chronić się przed wirusem HPV?

  Jak chronić się przed wirusem HPV?

  Ginekolog Grzegorz Południewski wyjaśnił w studiu "Dzień Dobry TVN", dlaczego nie tylko kobiety, ale także mężczyźni powinni się obawiać wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). - Trzeba pamiętać o tym, że ten wirus w kontekście mężczyzn również ma kontekst nowotworowy - podkreślił lekarz. Specjalista opowiedział także o szczepieniach dla mężczyzn przeciw wirusowi HPV. 

Filmy - Wirus hpv (2)

 • Samorządy walczą z rakiem szyjki macicy. Masowe szczepienia mogą zredukować umieralność 17-krotnie

  Ponad 200 samorządów w Polsce prowadzi obecnie szczepienia dziewcząt przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego, który powoduje raka szyjki macicy, odbytu, pochwy i zewnętrznych narządów płciowych. Wg ostatnich danych Polsce co roku tylko z powodu raka szyjki macicy umiera 1700 kobiet. Lepsze jakościowo badania obejmujące całą populację oraz szczepienia przeciw wirusowi ograniczyłyby tę liczbę do 100. – Najlepiej przeciwdziałać przez dobry screening, przez wczesne wykrywanie i przez szczepienia HPV, które niestety do tej pory nie znajdują się z różnych względów na liście szczepień zalecanych – mówi prof. dr hab. Mirosław Wysocki, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. – Ale trzeba też pamiętać, że to są szczepienia dość kosztowne. Natomiast robiliśmy z Finami parę lat temu taką estymację, że gdybyśmy mieli dobry jakościowo screening obejmujący większość kobiet i szczepienia HPV, to nie mielibyśmy 1,7 tys. zgonów w Polsce rocznie, tylko około 100. Wirus brodawczaka ludzkiego ma 170 odmian, z których dwie powodują 70 proc. zakażeń prowadzących do wspomnianych nowotworów. Zakażenie następuje drogą płciową, zwykle w ciągu pierwszych dwóch lat po rozpoczęciu przez młodą osobę współżycia. Jednak skutki zakażenia ujawniają się często wiele lat później, gdy leczenie jest już utrudnione. Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie cytologii, a najlepiej – zapobieganie zakażeniu poprzez szczepienie profilaktyczne.
 • Skandal wokół szczepionki! Zachęca do seksu?

  HPV to najczęstszy wirus przenoszony drogą płciową. U kobiet jest on odpowiedzialny za rozwój raka szyjki macicy. Specjaliści apelują jednak, by przeciwko HPV szczepić również chłopców. Ma to ich uchronić przed zachorowaniem na nowotwory penisa i odbytu. Niestety, wokół szczytnej inicjatywy szczepień chłopców rozpętała się obyczajowa burza. Przeciwnicy szczepionek uważają, że młodzi ludzie – mając świadomość, że są chronieni przed HPV – będą wcześniej i chętniej rozpoczynać życie seksualne.