wirus grypy

Artykuły - Wirus grypy (29)

 • Szczepionka przeciwko grypie nie chroni przed tegorocznym szczepem

  Szczepionka przeciwko grypie nie chroni przed tegorocznym szczepem

  ​Naukowcy ostrzegają, że szczep grypy obecny w tegorocznych szczepionkach jest inny od tego, który krąży w środowisku. Ale to i tak wystarcza, by zapewnić nam częściową ochronę. Dotyczy to Amerykanów, ale podobnie może być również w Europie.
 • "DGP": Ptasia grypa blokuje eksport drobiu i jaj

  "DGP": Ptasia grypa blokuje eksport drobiu i jaj

  Sprzedaż polskiego mięsa drobiowego rosła w tempie 12 proc. rocznie, z czego połowa była zasługą dwóch niedawno odzyskanych rynków: chińskiego i południowoafrykańskiego. Znów je tracimy - czytamy we wtorkowym "DGP".
 • Z tak prostej przyczyny umiera 1,5 miliona dzieci!

  Z tak prostej przyczyny umiera 1,5 miliona dzieci!

  Z powodu biegunki co roku umiera 1,5 miliona dzieci - alarmuje UNICEF. Wiele z nich można by uratować tylko dzięki dbałości o czystość rąk.
 • Polak bliski stworzenia testu na wirusa grypy

  Być może już wkrótce by dowiedzieć się czy zaatakował nas wirus grypy, czy tylko niegroźne przeziębienie będziemy mogli przeprowadzić 5-10 minutowy test. Coraz bliżej opracowania takiego bioczujnika jest Dawid Nidzworski z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG-GUMed.
 • Wirus grypy smoleńskiej

  Wirus grypy smoleńskiej

  Dawno nie widziałem takiej zgodności: wszyscy felietoniści "Angory" piszący o Smoleńsku podkreślali, że mamy do czynienia z wariactwem. Jedynie "Sobczak & Szpak" Sp. z n.n. zaatakowała samego WCzc. Antoniego Macierewicza, sprawę WCzc. Janusza Palikota odstawiając litościwie na bok.
 • Niemcy - Urugwaj: Grypa, ośmiornica, śmierć i życie

  Niemcy - Urugwaj: Grypa, ośmiornica, śmierć i życie

  Niemiecki trener przykuty do łóżka, piłkarze walczą z kontuzjami i wirusem grypy, a Urugwaj chce zrobić na złość przepowiadającej wyniki meczów ośmiornicy o imieniu Paul. Tak w skrócie i nieco z przymrużeniem oka można streścić sytuację w obozach drużyn, które w sobotę zmierzą się w meczu o 3 miejsce mistrzostw świata w RPA.
 • Lekarz: A/H1N1 łatwiej leczyć, niż zwykłą grypę. Maski to farsa

  Lekarz: A/H1N1 łatwiej leczyć, niż zwykłą grypę. Maski to farsa

  Wirus tzw. świńskiej grypy łatwiej można zwalczać nowoczesnymi lekami przeciwwirusowymi niż wirus grypy sezonowej - przekonuje dr Paweł Grzesiowski z Narodowego Instytutu Leków.
 • Wirus grypy dopadł Cristiano Ronaldo

  Wirus grypy dopadł Cristiano Ronaldo

  Najdroższy piłkarz świata Cristiano Ronaldo z powodu grypy zrezygnował z występu w reprezentacji Portugalii w środowym meczu towarzyskim z Liechtensteinem. O chorobie swojego napastnika poinformował we wtorek jego klub Real Madryt.

Filmy - Wirus grypy (2)

 • Sprytny wirus grypy. Atakuje w windzie, w sklepie, na lotnisku...

  Powszechnie wiadomo, że wirus grypy przenosi się poprzez bezpośredni kontakt oraz drogą kropelkową. Jednak grypą możemy się zarazić również w supermarkecie lub windzie, bo wirusowi wystarczy metr żeby przenieść się na kolejną osobę. Z inicjatywy ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy rok 2015 ogłoszony został rokiem walki z powikłaniami pogrypowymi. - Grypa jest chorobą wirusową, która jest bardzo zaraźliwa. Przenosi się nie tylko przez kontakt bezpośredni, czyli na przykład witanie się, pocałunki, bliski kontakt z osobą zarażoną, ale również drogą kropelkową. Jak ktoś kicha, kaszle, a nawet głośno mówi, to z jego dróg oddechowych wydostają się mikroskopijne kropelki, które zawierają wirus grypy. Kropelki docierają na odległość około jednego metra – mówi dr hab. n. med. Ernest Kuchar, Klinika Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym, Warszawski Uniwersytet Medyczny. Oznacza to, że w miejscach, w których na niewielkiej powierzchni zgromadzona jest duża liczba ludzi – takich jak windy, centra handlowe, poczekalnie, dworce lotnicze i kolejowe – jesteśmy szczególnie narażeni na zarażenie grypą. Ekspert podkreśla, że najskuteczniejszą metodą zmniejszenia ryzyka zarażenia jest szczepienie. Równie istotne jest unikanie kontaktu z chorymi oraz regularne mycie rąk, gdyż na co dzień dotykamy wielu przedmiotów, z którymi styczność mogły mieć wcześniej osoby zarażone wirusem grypy. - Kolejną rzeczą, której warto byłoby się nauczyć, jest unikanie dotykania błon śluzowych rękoma, gdyż wirus grypy wnika do organizmu także przez spojówkę oka, przez błony śluzowe nosa i jamy ustnej. Zdrowa skóra chroni nas przed zakażeniem, ale jeżeli dotykamy klamek, guzików, a później drapiemy się po nosie, to nieświadomie przenosimy wirusa i możemy się tą drogą zarazić – przestrzega Ernest Kuchar.
 • Lekarze biją na alarm. Grypa zbiera coraz większe żniwo!

  Tegoroczna zima była ciepła, mimo to zachorowań na grypę i choroby grypopodobne w tym sezonie epidemicznym było znacznie więcej niż w zeszłym. Według danych NIZP-PZH (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny) w okresie od września 2014 do marca 2015 w Polsce na grypę i choroby grypopodobne zachorowało 2 623 878 Polaków, z czego ok. 8,5 tysięcy wymagało hospitalizacji. To ponad 40% więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Wzrost zachorowań na grypę jest alarmujący. Choroba ta, często mylona z przeziębieniem, bywa lekceważona. Grypa może mieć jednak bardzo poważne powikłania, dlatego tak ważne jest rozpowszechnianie wiedzy na temat konieczności szczepienia się przeciw grypie. Jak mówi prof. dr hab. med. Adam Antczak, "świadomość co do celowości szczepienia się oraz bezpieczeństwa szczepień jest coraz większa, ale to nie przekłada się na liczbę zaszczepionych osób. Zarówno w tym sezonie, jak i trzy lata wstecz, tylko 4% populacji zdecydowało się na szczepienia przeciw grypie, a to stanowczo za mało."