wirus Ebola

Artykuły - Wirus Ebola (75)

 • Japończycy sprowadzili do kraju wirusa Ebola

  Japończycy sprowadzili do kraju wirusa Ebola

  ​W 2020 r. odbędą się Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Japońskie władze już przygotowują się do tego święta sportu. Z tej okazji zaopatrzyły się w wirusa Ebola i cztery inne drobnoustroje wywołujące gorączkę krwotoczną.
 • Wreszcie udało się stworzyć lek na wirusa Ebola

  Wreszcie udało się stworzyć lek na wirusa Ebola

  Naukowcom udało się stworzyć lek na wirusa Ebola. Dwa eksperymentalne preparaty przeszły testy i zostaną podane chorym podczas epidemii w Demokratcznej Republice Konga.
 • Nietoperze wykorzystują geny wirusa Ebola do własnych celów

  Nietoperze wykorzystują geny wirusa Ebola do własnych celów

  Gen, który pomaga wirusowi Ebola rozprzestrzeniać się w organizmie człowieka ma swój odpowiednik w genomie nietoperzy na całym świecie. Uważa się, że nietoperze używają go do regulowania swojego układu odpornościowego, być może w celu zapobiegania nadmiernej reakcji na łagodne infekcje.
 • Czy jesteśmy przygotowani na kolejną epidemię wirusa Ebola?

  Czy jesteśmy przygotowani na kolejną epidemię wirusa Ebola?

  Z powodu ubiegłorocznej epidemii wirusa Ebola w Afryce Zachodniej zginęło 11 tys. osób, a 28,5 zachorowało. Czy gdyby podobne zdarzenie miało miejsce dzisiaj, bylibyśmy w stanie stłumić je szybciej?
 • Testy unikalnej szczepionki przeciwko wirusowi Ebola zakończone sukcesem

  Testy unikalnej szczepionki przeciwko wirusowi Ebola zakończone sukcesem

  W najbliższych miesiącach mają ruszyć pierwsze testy wziewnej szczepionki przeciwko wirusowi Ebola, prowadzone na ludziach. Wszystko dzięki współpracy Uniwersytetu stanowego w Teksasie i Narodowego Instytutu Zdrowia USA. Jak podaje The Dispatch Times , pomysł wziął się stąd, że wirus wykorzystuje błony śluzowe dróg oddechowych, aby przeniknąć do organizmu. Dlatego naukowcy zaczęli zastanawiać się, czy można wykorzystać dróg oddechowych jako sposobu dostarczenia szczepionki.
 • RMF 24: Pięta achillesowa eboli

  RMF 24: Pięta achillesowa eboli

  Wirus Ebola ma piętę achillesową, która może pomóc z nim walczyć - informują amerykańscy naukowcy. Chodzi o białko NPC1, które jest "kluczem" potrzebnym, by wirus po zaatakowaniu komórki był w stanie się w niej replikować. Jeśli uda się znaleźć sposób zamaskowania tego białka, choćby na pewien czas, ebolę powinno dać się leczyć. Autorzy odkrycia piszą o tym w internetowym czasopiśmie "mBio".
 • Ebola: Mieszkańcy otrzymali trzydniowy zakaz opuszczania domów

  Ebola: Mieszkańcy otrzymali trzydniowy zakaz opuszczania domów

  6 mln mieszkańców Sierra Leone otrzymało zakaz opuszczania miejsc zamieszkania, który obowiązuje od piątku rano do niedzieli wieczór i ma na celu przerwanie łańcucha przekazywania wirusa eboli. Zarządzenie wydał prezydent kraju Ernest Bai Koroma.
 • Nowe technologie w walce z chorobami zakaźnymi

  Nowe technologie w walce z chorobami zakaźnymi

  Nowe technologie odgrywają ważną rolę w walce z chorobami i epidemiami. Niedawny przykład pokazuje jak dane satelitarne mogą być wykorzystywane do śledzenia huraganów i ich związku z rozprzestrzenianiem się chorób wirusowych (np. zapalenia opon mózgowych) w zanieczyszczonym środowisku. W tym przypadku, choć technologia nie zapewnia wyleczenia, jest w stanie wspomagać wczesne wykrywanie chorób lub zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusów.
 • Kubański lekarz zaraził się ebolą w Sierra Leone

  Wirusa eboli wykryto u kubańskiego lekarza, będącego członkiem 165-osobowego zespołu medycznego wysłanego przez władze w Hawanie do Sierra Leone, by walczyć z epidemią tej choroby - poinformowały media państwowe na Kubie, powołując się na resort zdrowia.
 • Ronaldo i inni pomagają walczyć z wirusem ebola

  Ronaldo i inni pomagają walczyć z wirusem ebola

  Cristiano Ronaldo, Neymar i inni sławni piłkarze zostali twarzami akcji reklamowej, która ma pomóc w walce z ebolą.

Filmy - Wirus Ebola (9)

 • Uścisk dłoni przenosi groźnego wirusa!

  W Liberii coraz rzadziej można zobaczyć ludzi ściskających sobie na powitanie ręce, mimo iż taki uścisk od dziesięcioleci jest częścią tamtejszej kultury. Wszystko przez epidemię wirusa Ebola, którym można zarazić się m.in. przez bezpośredni kontakt z wydzielinami chorej osoby. Dotknięcie jej dłoni istotnie może więc być niebezpieczne. W sąsiednim Sierra Leona ta swoista „profilaktyka” poszła o krok dalej. Za uścisk dłoni grozi tu… mandat. Kara finansowa przekracza dwukrotnie wysokość średniej pensji w tym kraju.
 • Trwają testy szczepionki na ebolę

  W Szwajcarii rozpoczęły się testy szczepionki przeciwko wirusowi ebola. Opracował ją koncern farmaceutyczny Glaxo SmithKline. Szczepionka zawiera wyizolowanego od szympansów adenowirusa typu 3, a ochronę przed zarażeniem ma zapewniać już po 5 tygodniach po podaniu. W testach bierze udział 400 ochotników, z których każdy otrzyma po 800 franków. Producent chciałby wprowadzić szczepionkę na rynek jak najszybciej. W obecnej formule zapewnia ona ochronę przed wirusem na okres 10 miesięcy. Docelowo trzeba ten czas wydłużyć - ale w obecnej sytuacji i tak jest to osiągnięcie na wagę złota.
 • Tak zabija ebola. Krwawią nawet oczy!

  W tym roku epidemia eboli ominęła Ugandę. Mugerwa doskonale pamięta jednak, z czym wiąże się ta przerażająca choroba. Mężczyzna zachorował na nią w 2012 r. - To było straszne. Miałem krwotoki z nosa, ust, a nawet oczu - wspomina. Na gorączkę krwotoczną zachorowała cała rodzina Mugerwy. Przeżył tylko on, ale jego świat legł w gruzach. Stracił bliskich, a także dorobek życia, bo na leczenie wydał wszystkie oszczędności. Po powrocie do swojej wioski spotkał się ze społecznym ostracyzmem - chociaż został wyleczony, ludzie unikali go, przekonani, że ciąży na nim klątwa...
 • Przeżyła zakażenie Ebolą. Takich jak ona jest niewielu

  58-letnia Marie Boongo należy do bardzo nielicznej grupy osób, których organizm - przy wsparciu medycznym - pokonał śmiercionośnego wirusa Ebola. Kobieta, która jest mieszkanką Demokratycznej Republiki Konga, w wyniku straszliwej epidemii straciła jednak swoich bliskich: ośmioro dzieci, dwoje wnucząt i dwoje dalszych krewnych... Kiedy Marie wyszła ze szpitala i wróciła do swojej wioski, okazało się, że bez swoich najbliższych nie potrafi już tam funkcjonować. Bezlitosna gorączka krwotoczna zabrała jej wszystko - oprócz życia. Rekonwalescentka, która sama jest teraz odporna na działanie wirusa, zaangażowała się w pomoc chorym na Ebolę, by w ten sposób przywrócić sens swojej dalszej egzystencji. Wszystkim zagrożonym zachorowaniem stara się natomiast uświadomić, jak ważna jest szybka i profesjonalna reakcja. - Nie wolno czekać, aż choroba się rozwinie. Trzeba od razu zabrać chorego do szpitala, bo tylko tam dostaniemy fachową pomoc - mówi Marie. Dotychczas w Demokratycznej Republice Konga wirus Ebola zabił 43 osoby. Ten bilans jest jednak niczym w porównaniu z hekatombą w innych krajach Afryki Zachodniej. W Liberii, Gwinei i Sierra Leone na Ebolę zmarło prawie 4,5 tysiąca chorych.