wirus

Artykuły - Wirus (741)

 • Meksyk: Wakacje 2021 a koronawirus. Jakie zasady obowiązują? [AKTUALNE INFORMACJE]

  Meksyk: Wakacje 2021 a koronawirus. Jakie zasady obowiązują? [AKTUALNE INFORMACJE]

  O Meksyku mówi się, że to kraj o wielu twarzach. Trudno się z tym nie zgodzić, ponieważ wielowymiarowość tego wyjątkowego pod wieloma względami kraju sprawia, że chce się tutaj wracać.
 • Tajlandia: Wakacje 2021 a koronawirus. Jakie zasady obowiązują? [AKTUALNE INFORMACJE]

  Tajlandia: Wakacje 2021 a koronawirus. Jakie zasady obowiązują? [AKTUALNE INFORMACJE]

  Tajlandia – ten niezwykle barwny i malowniczy kraj przez wielu nazywany jest rajem na Ziemi. Życzliwość i optymizm mieszkańców, pyszne potrawy, tropikalna przyroda – między innymi dlatego Tajlandia jest wyjątkowym miejscem na spędzenie wakacji.
 • 23 bardzo niebezpieczne aplikacje na Androida

  23 bardzo niebezpieczne aplikacje na Androida

  Po dokładnym przebadaniu 23 aplikacji na Androida pobranych ze sklepu Google Play odkryto liczne podatności, pozwalające na ujawnienie danych osobowych ponad 100 milionów użytkowników – ostrzega Check Point Research
 • Kto najwięcej zarobił na pandemii?

  Kto najwięcej zarobił na pandemii?

  To jedno pytanie, a ja mam w głowie aż cztery odpowiedzi, które wcale nie muszą się wykluczać. Pozostaje mi przedstawić wszystkie. Kiedy w marcu 2015 roku na konferencji TED Bill Gates powiedział, że światu zagraża bynajmniej nie wojna nuklearna, a śmiercionośne wirusy... mało kto to zauważył.
 • Już 19 ognisk grypy ptaków w Polsce

  Już 19 ognisk grypy ptaków w Polsce

  O wystąpieniu kolejnych przypadków ptasiej grypy w Polsce poinformował w tym tygodniu Główny Lekarz Weterynarii. Od początku tego roku zanotowano 19 ognisk tej choroby w kilku województwach kraju. Wirus atakuje kury, kaczki i indyki.
 • Komar: Największy morderca naszych czasów

  Komar: Największy morderca naszych czasów

  Chociaż nie są ani wielkie i silne jak tygrysy, ani jadowite jak niektóre gatunki węży, przenoszą bardzo niebezpieczne choroby. To właśnie ten fakt sprawia, że są one największymi zabójcami w królestwie zwierząt, jeśli chodzi o liczbę ofiar. Mowa tu o komarach. Nie chodzi jednak wbrew pozorom o stworzenia żyjące daleko w egzotycznych krajach. Niebezpieczeństwo grozi również nam.
 • Dzień, w którym wyginie ludzkość

  Dzień, w którym wyginie ludzkość

  Większość specjalistycznych badań zakłada, że jeśli ktoś zniszczy gatunek ludzki, to będą to sami ludzie. W zupełności wystarczy, że na całym świecie zostaną otwarte silosy, z których wylecą rakiety z głowicami jądrowymi. Ale co, jeśli naukowcy się mylą? Co, jeśli koniec ludzkości zapoczątkuje wybuch superwulkanu? Albo niewidoczny wirus czy śmiercionośna bakteria? A może nagła śmierć przyleci gdzieś z kosmosu?
 • Uwaga na banknoty. Koronawirus może przeżyć 28 dni

  Uwaga na banknoty. Koronawirus może przeżyć 28 dni

  ​Koronawirus może przeżyć na powierzchni banknotów, szkła i stali nierdzewnej aż do 28 dni - wynika z badania australijskiej agencji CSIRO. Jak odkryli naukowcy, wirus jest aktywny dłużej na gładkich powierzchniach i w niższych temperaturach.
 • Wirusy w zwierzęcej skórze

  Wirusy w zwierzęcej skórze

  Przed wybuchem pandemii praca wirusologów nie budziła powszechnego zainteresowania. SARS-COV-2 wszystko zmienił. Cały świat z zapartym tchem czeka na lek i szczepionkę przeciwko COVID-19. Tymczasem Mira Suchodolska rozmawia z najwybitniejszymi polskimi naukowcami, którzy rozwiewają wątpliwości i obalają mity. Poniżej fragmenty rozmowy z dr. hab. Krzysztofem Śmietanką - epidemiologiem, wirusologiem, specjalistą ptasich chorób, szczególnie grypy, kierownikiem Zakładu Chorób Drobiu w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym, pochodzące z książki "Wirusolodzy".
 • Wirus zadał potężny cios amerykańskim bankom

  Wirus zadał potężny cios amerykańskim bankom

  Polskie banki narzekają, że ich zyski są mniejsze o prawie połowę niż przed rokiem. Ale co dopiero dzieje się w USA? Tam zyski wszystkich banków spadły w I półroczu o 70 proc. do 37 mld dolarów. Kryzys zadał im potężny cios, ale jest szansa, że nie będą upadać jak po poprzednim. Ich skarbce zalało tsunami depozytów - 2,3 biliona dolarów.

Filmy - Wirus (7)

 • Paskudnie piękna bakteria może zabić miliony!

  Jeżeli nie przestaniemy nadużywać antybiotyków, ludzkości grozi wielkie niebezpieczeństwo. Bakteria, która atakuje ludzi ma supermoc - jest lekoodporna, a antybiotyki są wobec niej zupełnie bezradne.
 • Uważaj. Ten wirus częściej atakuje dzieci, młodzież i osoby starsze

  Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny od września 2016 na grypę i choroby grypopodobne zachorowało aż 4 807 265 osób. W stosunku do poprzedniego sezonu to wzrost aż o 19%. Ciężki przebieg grypy i powikłania obserwowano u 16 866 osób, które były hospitalizowane. Niestety aż 25 osób umarło z powodu tej choroby. - Wirus grypy typu B może wywołać takie same objawy jak wirus grypy typu A. Nie ma tylko potencjału pandemicznego. Do tej pory uważaliśmy, że on słabo mutuje, ale podzielił się na dwie linie. Jedna nazywa się Victoria, a druga Yamagata i w tym problem, że raz krąży jedna linia, raz druga. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, która i kiedy się pojawi. Obecnie krążą obie linie wywołując zakażenia – mówi dr n. med. Ewa Duszczyk, długoletni pracownik Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
 • Wirusy ze Stanów Zjednoczonych i Azji mogą nas uchronić przed tegoroczną odmianą grypy

  Polacy nadal boją się szczepień. Ale zdaniem lekarzy, ten zabieg należy powtarzać co roku, gdyż grypa przechodzi mutacje. W tym sezonie, Europejczycy są narażeni na szczepy wirusów pochodzących z Australii, Chin i zachodniego wybrzeża USA. Dlatego, pobrano je, by opracować preparat chroniący przed chorobą aż w 80-90%. Szczepionki mają kiepską opinię. Według warszawskiego internisty Jakuba Berczaka, wynika to wyłącznie z powszechnie utrwalonych, fałszywych przekonań. W rzeczywistości, te substancje pozwalają nam omijać infekcję. Dzięki nim, organizm dostaje informację na temat wirusa, który może go zaatakować w sezonie, z reguły trwającym od jesieni do wiosny. Dlatego, zdecydowanie najlepiej wykonywać szczepienie przed rozpoczęciem okresu grypowego. Ale, jeśli ktoś je pominął w tym roku, może jeszcze to zrobić. Tylko wówczas powinien unikać kontaktu z chorymi, nadmiernego wysiłku fizycznego, a także możliwości przegrzania się, przez ok. 2-3 tygodnie.
 • Kradnie twoje dane, a potem żąda okupu! Nowy wirus w natarciu

  „Polacy wrócą do Francji i będą grać o puchar Euro 2016” albo „Zostałeś oznaczony na tym zdjęciu” – uważaj! to tytuły postów na Facebooku ukrywających nowego wirusa. Powoduje on dotkliwe konsekwencje. Sprawdź, w jaki sposób rozpoznać zagrożenie i jak z nim walczyć.