wirus

Artykuły - Wirus (727)

 • "Królicza ebola" szaleje w USA

  "Królicza ebola" szaleje w USA

  ​Podczas gdy świat nie opanował jeszcze pandemii COVID-19, kolejny wirus sieje spustoszenie wśród populacji królików w Stanach Zjednoczonych.
 • Odnaleziono twórcę wirusa Love Bug

  Odnaleziono twórcę wirusa Love Bug

  Człowiek stojący za jednym z najpopularniejszych wirusów komputerowych świata przyznał się do winy. 20 lat po tym, jak jego oprogramowanie zainfekowało miliony maszyn na całym świecie.
 • Coraz bliżej pierwszej od 50 lat szczepionki przeciwko polio

  Coraz bliżej pierwszej od 50 lat szczepionki przeciwko polio

  ​Naukowcy są blisko opracowania pierwszej od 50 lat nowej szczepionki przeciwko polio. Specyfik będzie zaprojektowany tak, aby nie był w stanie wywołać choroby u ludzi, przeszła I fazę badań klinicznych. Prace zostały sfinansowane przez Fundację Billa i Melindy Gatesów, a kierował nimi wirusolog dr Raul Andino z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco oraz dr Andrew Macadama z National Institute for Biological Standards and Control (NIBSC).
 • Czy koronawirus może przenosić się za pomocą żywności? Jak zachować się w sklepie i w kuchni?

  Czy koronawirus może przenosić się za pomocą żywności? Jak zachować się w sklepie i w kuchni?

  Główny Inspektor Sanitarny informuje o szczegółach stanowiska Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Odpowiada ono na pytanie, czy – zgodnie z aktualną wiedzą naukową – żywność może być źródłem lub pośrednim ogniwem transmisji wirusa SARS-COV-2?
 • Jak przeżyć stan wyjątkowy? Porady doświadczonych

  Jak przeżyć stan wyjątkowy? Porady doświadczonych

  - Nie wykupujcie papieru toaletowego, przygotujcie się na nudę - podpowiadają mieszkańcy Republiki Vanuatu. To, co my przeżywamy z powodu pandemii, dla nich jest sytuacją niemal codzienną. Częste klęski żywiołowe sprawiają bowiem, że zamknięte sklepy, przerwy w pracy i przymusowa izolacja to tam norma.
 • Polska najbardziej odporna na COVID-19 w regionie!

  Polska najbardziej odporna na COVID-19 w regionie!

  Analitycy CAIB analizują rozwój wypadków, który wpłynąłby na sytuację makroekonomiczną innych krajów naszego regionu – Czech, Rumuni i Węgier. Ponownie analizujemy te same cztery kanały oddziaływania – niższy popyt bezpośrednio ze strony Chin, zakłócenia w łańcuchach dostaw związanych z wstrzymaniem produkcji w Chinach, mniejszy popyt na eksport ze strony Włoch w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19 w tym kraju oraz niższy eksportu dóbr pośrednich do Niemiec wynikającego z osłabienia popytu na dobra finalne eksportowane do Chin.
 • Gospodarka Indii zwalnia przez epidemię koronawirusa

  Gospodarka Indii zwalnia przez epidemię koronawirusa

  Agencja ratingowa Moody’ego przewiduje spadek tempa wzrostu indyjskiej gospodarki poniżej 6 proc. w najbliższych dwóch latach, co będzie najniższym wynikiem od 11 lat. Przyczyną spowolnienia ma być wirus Convid-19, który uderzy w turystykę i łańcuchy dostaw.
 • Yaravirus - wirus z genami nieznanymi nauce

  Yaravirus - wirus z genami nieznanymi nauce

  ​Odkryto infekującego ameby wirusa, który zawiera aż 90 proc. genów nieznanych nauce. Patogen ten może należeć do zupełnie nowej klasy wirusów, o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia.
 • Wirus KBOT atakuje - usuwa pliki systemowe

  Wirus KBOT atakuje - usuwa pliki systemowe

  Użytkownicy komputerów muszą obawiać się nowego wirusa - szkodnik nazywa się KOBOT i stanowi bardzo duże zagrożenie, potrafiąc usunąć pliki systemowe bez możliwości ich odzyskania.
 • Epidemia koronawirusa doprowadzi do pokaźnych strat

  Epidemia koronawirusa doprowadzi do pokaźnych strat

  Niezależnie od prawdziwej skali, epidemia koronawirusa z Wuhan doprowadzi do pokaźnych strat ekonomicznych. W oczywisty sposób globalna pandemia przyniosłaby największe szkody - powiedział PAP analityk z Polskiego Instytutu Ekonomicznego Adam Czerwiński.

Filmy - Wirus (9)

 • Jak ustrzec się przed wirusami w trakcie podróży samolotem? Przestrzegaj następujących zasad

  Przebywanie w skupiskach ludzi zimą i jesienią sprzyja rozprzestrzenianiom się zarazków. Tak samo podróże czy to autobusem, pociągiem lub samolotem powodują rozprzestrzenianie chorób i infekcji. Jak ustrzec się przed wirusami w trakcie podróży? Należy przestrzegać kilku prostych zasad. Zdjęcia pochodzą z bazy x-bank gallery. (x-news)
 • Moje życie z wirusem HIV. Jak wygląda codzienność w cieniu choroby?

  1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Liczba osób zakażonych wirusem HIV w Polsce rośnie, obecnie jest ich 24 781. Swoimi historiami podzielili się: Magdalena, która od urodzenia jest nosicielką wirusa HIV, oraz Tomek Siara, aktywista i nosiciel wirusa od kilkunastu lat. Jak wygląda ich codzienność i życie w cieniu choroby? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Paskudnie piękna bakteria może zabić miliony!

  Jeżeli nie przestaniemy nadużywać antybiotyków, ludzkości grozi wielkie niebezpieczeństwo. Bakteria, która atakuje ludzi ma supermoc - jest lekoodporna, a antybiotyki są wobec niej zupełnie bezradne.
 • Uważaj. Ten wirus częściej atakuje dzieci, młodzież i osoby starsze

  Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny od września 2016 na grypę i choroby grypopodobne zachorowało aż 4 807 265 osób. W stosunku do poprzedniego sezonu to wzrost aż o 19%. Ciężki przebieg grypy i powikłania obserwowano u 16 866 osób, które były hospitalizowane. Niestety aż 25 osób umarło z powodu tej choroby. - Wirus grypy typu B może wywołać takie same objawy jak wirus grypy typu A. Nie ma tylko potencjału pandemicznego. Do tej pory uważaliśmy, że on słabo mutuje, ale podzielił się na dwie linie. Jedna nazywa się Victoria, a druga Yamagata i w tym problem, że raz krąży jedna linia, raz druga. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, która i kiedy się pojawi. Obecnie krążą obie linie wywołując zakażenia – mówi dr n. med. Ewa Duszczyk, długoletni pracownik Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.