winnice

Artykuły - Winnice (24)

 • Pandemia COVID-19 nie oszczędza polskich winiarzy

  Pandemia COVID-19 nie oszczędza polskich winiarzy

  https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-pandemia-covid-19-nie-oszczedza-polskich-winiarzy,nId,4487528
 • Ekonomista: Klimat sprzyja produkcji polskich win

  Ekonomista: Klimat sprzyja produkcji polskich win

  Wina produkowano w Polsce już tysiąc lat temu. Klimat sprzyja winiarstwu także teraz, dlatego polscy naukowcy poświęcają liczne badania uprawom winorośli tak, aby były one ekologiczne i opłacalne - mówi dr hab. Mariusz Maciejczak z SGGW w Warszawie.
 • ​Duma Włoch płonie! Ogień podłożono w jednym celu

  ​Duma Włoch płonie! Ogień podłożono w jednym celu

  Nie tylko Polacy narzekają na zimny maj. W kryzysowej sytuacji znaleźli się właściciele słynnych włoskich winnic. Kiedy temperatury zaczęły spadać poniżej zera, zdecydowali się na desperacki krok - "podpalenie" swoich plantacji.
 • W Jaśle odbędzie się międzynarodowe spotkanie winiarzy

  W Jaśle odbędzie się międzynarodowe spotkanie winiarzy

  Przeszło 30 właścicieli winnic z Polski i zagranicy w najbliższy weekend weźmie udział w 12. edycji Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle (Podkarpackie). W trakcie imprezy zostanie też rozstrzygnięty konkurs na najlepsze polskie wino.
 • Globalne ocieplenie rujnuje winiarzy na południu Europy. Czy Polska na tym skorzysta?

  Globalne ocieplenie rujnuje winiarzy na południu Europy. Czy Polska na tym skorzysta?

  Ocieplenie klimatu i katastrofy naturalne na południu Europy uderzają w tamtejszych producentów wina. Czy w tej sytuacji produkcja tego trunku może przenieść się bardziej na północ kontynentu, w tym także do Polski? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna.
 • W polskim winie czuć duszę winiarza

  W polskim winie czuć duszę winiarza

  Trzy lata temu w Polsce było ledwie 35 producentów wina, ale według szacunków Agencji Rynku Rolnego w przyszłym roku będzie ich 150. Wyprodukują blisko 7 tys. hektolitrów wina. Dużo? O wiele za mało, by Polska ze swoją produkcją była uwzględniania w raportach OIV jako kraj winiarski. Co ogranicza polskich winiarzy?
 • Pierwsze winobranie w winnicy papieża Franciszka

  Pierwsze winobranie w winnicy papieża Franciszka

  W winnicy dedykowanej papieżowi Franciszkowi we włoskim Piemoncie, skąd pochodzi jego rodzina, odbyło się pierwsze winobranie. 20 wolontariuszy zebrało ponad 700 kilogramów winogron.
 • Polskie wina zdobywają uznanie na świecie

  Polskie wina zdobywają uznanie na świecie

  Na mapie winiarskiego świata Polska staje się krajem z mocną pozycją, a produkowane nad Wisłą wina białe i różowe mogą rywalizować z międzynarodową czołówką - uważają organizatorzy 25. Międzynarodowego Konkursu Winiarskiego Vinoforum, który rozpoczął się w czwartek w Zakopanem.
 • Winiarz z Podkarpacia producentem wina mszalnego

  Winiarz z Podkarpacia producentem wina mszalnego

  Wytwarzanie win mszalnych rozpoczął właściciel winnic w Przeworsku na Podkarpaciu Dariusz Rosół. - Jest jak dotąd pierwszym i jedynym winiarzem w Polsce, który produkuje ten rodzaj win - powiedziała PAP sekretarz Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia Ewa Wawro.
 • W podkarpackich winnicach codziennie są turyści

  W podkarpackich winnicach codziennie są turyści

  Turyści przyjeżdżający na Podkarpacie coraz częściej odwiedzają tamtejsze winnice. - Na początku było ich niewielu, ale od kilku lat nie ma dnia bez zwiedzających; przyjeżdżają zarówno w lecie jak i w zimie - podkreśliła sekretarz Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia Ewa Wawro.

Filmy - Winnice (4)

 • Kaczki chronią winnice w RPA

  Właściciel winnicy Vergenoegd w Republice Południowej Afryki wykorzystuje kaczki do ochrony swoich plantacji. Ptaki te nie tylko wyjadają groźne dla upraw ślimaki i owady, ale też użyźniają glebę.
 • Chińska produkcja wina. Niedoceniony potencjał?

  Pałacyk w Ningxia jest jedną z wielu chińskich winnic, której marzeniem jest, by Chiny stały się światowej klasy producentem win. Na zaproszenie chińskich władz z pomocą tutejszym winnicom przyszli winiarze z całego świata. Nawiązawszy współpracę z lokalnymi producentami, biorą oni udział w konkursie sponsorowanym przez rząd. - Mamy nadzieję, że poprzez takie wydarzenia uda się nam nawiązać kontakt ze światowymi producentami wina. Dla rodzimych przedsiębiorców to okazja do udoskonalenia winiarskich umiejętności - mówi Cao Kailiang, zastępca dyrektora biura ds. leśnictwa. Umowa wydaje się jasna. Z milionowymi dotacjami, odpowiednim wyposażeniem i tanią siłą roboczą w chińskim winiarstwie zdaje się tkwić potencjał. Jednakże eksperci zwracają uwagę, że Chiny, zamiast naśladować smak francuskich win, powinny wykształcić własny styl.
 • Praca marzeń? 1300 euro, słoneczna Italia...

  W ogarniętych kryzysem Włoszech praca jest towarem deficytowym. Nieoczekiwanie jednak z pomocą bezrobotnym "mieszczuchom", którzy musieli pożegnać się z korporacyjnymi posadami, pospieszył... związek rolników z regionu Oltrepo Pavese, słynącego z produkcji wyśmienitych win. Zamiast zatrudniać pracowników z zagranicy, właściciele tamtejszych winnic zakontraktowują na czas zbiorów swoich rodaków: byłych urzędników, bankowców, kelnerów... Płaca wynosi 1300 euro miesięcznie. W tej sytuacji Włosi, którzy niegdyś uważali pracę fizyczną za niegodne zajęcie, ochoczo biorą się do roboty! Niektórzy myślą nawet o tym, by na dobre poświęcić się pracy na roli...
 • Religia kontra alkohol

  Turecka wyspa Bozcaada od wieków słynie ze swoich winnic. Niestety, być może już niedługo ci spośród jej mieszkańców, którzy zajmują się uprawą winorośli, będą musieli poszukać sobie innego zajęcia. Wszystko przez nowe prawo, które zabrania sprzedaży alkoholu między godziną 22.00 a 6.00 rano. Wprowadza ono również całkowity zakaz reklamowania napojów wyskokowych, w tym wina właśnie. Przepisy te ustanowił islamsko-konserwatywny rząd Turcji. Przedstawiciele przemysłu winiarskiego już biją na alarm: - To uderzy w nasze interesy i odbije się na kondycji gospodarczej całej wyspy! - mówią. Niektórzy obawiają się też, że ten zakaz to objaw powolnej, aczkolwiek nieuchronnej islamizacji Turcji...