winnice

Artykuły - Winnice (25)

 • ​Resort rolnictwa chce wprowadzić ewidencję polskich winnic!

  ​Resort rolnictwa chce wprowadzić ewidencję polskich winnic!

  Jak podał resort rolnictwa utworzenie ewidencji winnic zakłada projekt ustawy o wyrobach winiarskich. Ustawa ma umożliwić producentom wina dostęp do informacji o plantacjach winorośli w Polsce, usprawni też kontrolę producentów tych trunków.
 • Pandemia COVID-19 nie oszczędza polskich winiarzy

  Pandemia COVID-19 nie oszczędza polskich winiarzy

  https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-pandemia-covid-19-nie-oszczedza-polskich-winiarzy,nId,4487528
 • Ekonomista: Klimat sprzyja produkcji polskich win

  Ekonomista: Klimat sprzyja produkcji polskich win

  Wina produkowano w Polsce już tysiąc lat temu. Klimat sprzyja winiarstwu także teraz, dlatego polscy naukowcy poświęcają liczne badania uprawom winorośli tak, aby były one ekologiczne i opłacalne - mówi dr hab. Mariusz Maciejczak z SGGW w Warszawie.
 • ​Duma Włoch płonie! Ogień podłożono w jednym celu

  ​Duma Włoch płonie! Ogień podłożono w jednym celu

  Nie tylko Polacy narzekają na zimny maj. W kryzysowej sytuacji znaleźli się właściciele słynnych włoskich winnic. Kiedy temperatury zaczęły spadać poniżej zera, zdecydowali się na desperacki krok - "podpalenie" swoich plantacji.
 • W Jaśle odbędzie się międzynarodowe spotkanie winiarzy

  W Jaśle odbędzie się międzynarodowe spotkanie winiarzy

  Przeszło 30 właścicieli winnic z Polski i zagranicy w najbliższy weekend weźmie udział w 12. edycji Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle (Podkarpackie). W trakcie imprezy zostanie też rozstrzygnięty konkurs na najlepsze polskie wino.
 • Globalne ocieplenie rujnuje winiarzy na południu Europy. Czy Polska na tym skorzysta?

  Globalne ocieplenie rujnuje winiarzy na południu Europy. Czy Polska na tym skorzysta?

  Ocieplenie klimatu i katastrofy naturalne na południu Europy uderzają w tamtejszych producentów wina. Czy w tej sytuacji produkcja tego trunku może przenieść się bardziej na północ kontynentu, w tym także do Polski? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna.
 • W polskim winie czuć duszę winiarza

  W polskim winie czuć duszę winiarza

  Trzy lata temu w Polsce było ledwie 35 producentów wina, ale według szacunków Agencji Rynku Rolnego w przyszłym roku będzie ich 150. Wyprodukują blisko 7 tys. hektolitrów wina. Dużo? O wiele za mało, by Polska ze swoją produkcją była uwzględniania w raportach OIV jako kraj winiarski. Co ogranicza polskich winiarzy?
 • Pierwsze winobranie w winnicy papieża Franciszka

  Pierwsze winobranie w winnicy papieża Franciszka

  W winnicy dedykowanej papieżowi Franciszkowi we włoskim Piemoncie, skąd pochodzi jego rodzina, odbyło się pierwsze winobranie. 20 wolontariuszy zebrało ponad 700 kilogramów winogron.
 • Polskie wina zdobywają uznanie na świecie

  Polskie wina zdobywają uznanie na świecie

  Na mapie winiarskiego świata Polska staje się krajem z mocną pozycją, a produkowane nad Wisłą wina białe i różowe mogą rywalizować z międzynarodową czołówką - uważają organizatorzy 25. Międzynarodowego Konkursu Winiarskiego Vinoforum, który rozpoczął się w czwartek w Zakopanem.
 • Winiarz z Podkarpacia producentem wina mszalnego

  Winiarz z Podkarpacia producentem wina mszalnego

  Wytwarzanie win mszalnych rozpoczął właściciel winnic w Przeworsku na Podkarpaciu Dariusz Rosół. - Jest jak dotąd pierwszym i jedynym winiarzem w Polsce, który produkuje ten rodzaj win - powiedziała PAP sekretarz Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia Ewa Wawro.

Filmy - Winnice (5)

 • Francuscy winiarze nie boją się ognia. W oczy zagląda im...

  Francuscy winiarze walczą z nagłym atakiem zimy. Chcąc ochronić swoje uprawy przed mrozem, palą ogniska.
 • Kaczki chronią winnice w RPA

  Właściciel winnicy Vergenoegd w Republice Południowej Afryki wykorzystuje kaczki do ochrony swoich plantacji. Ptaki te nie tylko wyjadają groźne dla upraw ślimaki i owady, ale też użyźniają glebę.
 • Chińska produkcja wina. Niedoceniony potencjał?

  Pałacyk w Ningxia jest jedną z wielu chińskich winnic, której marzeniem jest, by Chiny stały się światowej klasy producentem win. Na zaproszenie chińskich władz z pomocą tutejszym winnicom przyszli winiarze z całego świata. Nawiązawszy współpracę z lokalnymi producentami, biorą oni udział w konkursie sponsorowanym przez rząd. - Mamy nadzieję, że poprzez takie wydarzenia uda się nam nawiązać kontakt ze światowymi producentami wina. Dla rodzimych przedsiębiorców to okazja do udoskonalenia winiarskich umiejętności - mówi Cao Kailiang, zastępca dyrektora biura ds. leśnictwa. Umowa wydaje się jasna. Z milionowymi dotacjami, odpowiednim wyposażeniem i tanią siłą roboczą w chińskim winiarstwie zdaje się tkwić potencjał. Jednakże eksperci zwracają uwagę, że Chiny, zamiast naśladować smak francuskich win, powinny wykształcić własny styl.
 • Praca marzeń? 1300 euro, słoneczna Italia...

  W ogarniętych kryzysem Włoszech praca jest towarem deficytowym. Nieoczekiwanie jednak z pomocą bezrobotnym "mieszczuchom", którzy musieli pożegnać się z korporacyjnymi posadami, pospieszył... związek rolników z regionu Oltrepo Pavese, słynącego z produkcji wyśmienitych win. Zamiast zatrudniać pracowników z zagranicy, właściciele tamtejszych winnic zakontraktowują na czas zbiorów swoich rodaków: byłych urzędników, bankowców, kelnerów... Płaca wynosi 1300 euro miesięcznie. W tej sytuacji Włosi, którzy niegdyś uważali pracę fizyczną za niegodne zajęcie, ochoczo biorą się do roboty! Niektórzy myślą nawet o tym, by na dobre poświęcić się pracy na roli...