Wilno

Artykuły - Wilno (198)

 • Solaris dostarczy 150 autobusów do Wilna

  Solaris dostarczy 150 autobusów do Wilna

  Władze Wilna poinformowały, że polska spółka Solaris Bus & Coach wraz z bankiem Luminor wygrała przetarg na dostarczenie nowych autobusów. Część z nich wyjedzie na ulice litewskiej stolicy prawdopodobnie już w kwietniu przyszłego roku.
 • 13 lipca 1944 r. Armia Krajowa i Sowieci zajmują Wilno

  13 lipca 1944 r. Armia Krajowa i Sowieci zajmują Wilno

  Zwieńczeniem akowskiej operacji "Ostra Brama" było zajęcie Wilna. Żołnierze Armii Krajowej odbili stolicę Wileńszczyzny z rąk Niemców wraz z czerwonoarmistami.
 • W Wilnie powstał mural z pocałunkiem Trumpa i Putina

  W Wilnie powstał mural z pocałunkiem Trumpa i Putina

  W Wilnie pojawił się ostatnio mural przedstawiający republikańskiego faworyta w wyścigu do Białego Domu Donalda Trumpa całującego w usta przywódcę Rosji Władimira Putina. Litewscy przechodnie śmieją się, ale jest to wisielczy humor - pisze AFP.
 • 6 maja 1925 r. Strzelanina na maturze w Wilnie

  6 maja 1925 r. Strzelanina na maturze w Wilnie

  "Groźny i tragiczny przejaw zdziczenia" – tak o dramatycznych zajściach w gimnazjum im. Joachima Lelewela w Wilnie, gdzie zginęło pięć osób, pisał "Kurjer Poznański".
 • 22 kwietnia 1919 r. Odezwa Józefa Piłsudskiego: Do Mieszkańców byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego

  22 kwietnia 1919 r. Odezwa Józefa Piłsudskiego: Do Mieszkańców byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego

  Wojsko Polskie odbiło Wilno z rąk bolszewików 19 kwietnia 1919 r. Trzy dni później Naczelnik Państwa Józef Piłsudski wystosował odezwę, której celem była próba odnowienia niegdysiejszej unii polsko-litewskiej.
 • Czy Kreml może wykorzystać Polaków do wojny hybrydowej na Litwie?

  Czy Kreml może wykorzystać Polaków do wojny hybrydowej na Litwie?

  Litewscy Polacy przekonują, że są lojalni wobec rządu Litwy. Jednak litewskie wojsko liczy się z możliwością wykorzystania zarówno mniejszości polskiej, jak i rosyjskiej, do wojny hybrydowej.
 • Wilno rozczarowane planem wyjazdów Andrzeja Dudy

  Wilno rozczarowane planem wyjazdów Andrzeja Dudy

  Litewscy politycy i obserwatorzy nie kryją rozczarowania, z powodu pominięcia Wilna na trasie pierwszych wizyt zagranicznych prezydenta Andrzeja Dudy. Pierwszym celem prezydenta jest Estonia, którą odwiedzi 23 sierpnia.
 • 19 kwietnia 1919 r. Polskie wojsko zajmuje Wilno

  19 kwietnia 1919 r. Polskie wojsko zajmuje Wilno

  Po błyskawicznej ofensywie polskie oddziały wkroczyły do zajętego przez bolszewików Wilna. Józef Piłsudski wciąż liczył na realizacje planów federacyjnych z Litwą, dlatego wstrzymywała się z podejmowaniem definitywnych decyzji, przesądzających o przyszłości Wilna.
 • Defence24: Moskwa przygotowuje konflikt hybrydowy z Wilnem. Wykorzysta litewskich Polaków?

  Defence24: Moskwa przygotowuje konflikt hybrydowy z Wilnem. Wykorzysta litewskich Polaków?

  Fala prowokacji rosyjskich wobec państw bałtyckich mająca związek z wojną toczącą się na Ukrainie sprawia, że coraz bardziej realny staje się scenariusz dokonania na ich terytorium działań o charakterze tzw. wojny hybrydowej. Dotychczasowe incydenty jakie miały miejsce, w tym np. internetowy żywot "Wileńskiej Republiki Ludowej", czy chuligańskie ataki na ambasadę RP w Wilnie, sugerują, że "osią narracyjną" działań podejmowanych przez Kreml będzie wykorzystywanie kwestii mniejszości polskiej na Litwie oraz trudnej historii polsko-litewskiej do destabilizowania całego regionu.
 • 11 października 1919 r. W Wilnie otwarto Uniwersytet Stefana Batorego

  11 października 1919 r. W Wilnie otwarto Uniwersytet Stefana Batorego

  Uniwersytet w Wilnie został wskrzeszony dekretem Wodza Naczelnego Józefa Piłsudskiego z sierpnia 1919. Napisano w nim: "Sławną uczelnię wileńską, przez Jezuitów w roku 1570 założoną, przez Stefana Batorego w roku 1578 do godności Uniwersytetu podniesioną, przez Komisję Edukacji Narodowej zreformowaną, staraniem Adama Czartoryskiego odnowioną, a brutalną przemocą despoty rosyjskiego bezprawnie w swych czynnościach zawieszoną, powołuje po kilkudziesięcioletniej przerwie do wznowienia wiekopomnej działalności, a czynię to, by w imię prawdziwej swobody nawiązać odwieczną złotą nić cnoty, wiedzy i kultury, zerwaną dzikim gwałtem".

Filmy - Wilno (1)

 • W Wilnie doszło do skandalu!

  Prezes Legii Warszawa Leszek Miklas komentuje wydarzenia w Wilnie, gdzie pseudokibice stołecznego klubu zdemolowali stadion.