Wigilia

Synonimy:
wieczerza wigilijna, wieczór wigilijny
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Wigilia (292)

 • W tym roku Wigilia będzie droższa. Większość produktów mocno poszła w górę

  W tym roku Wigilia będzie droższa. Większość produktów mocno poszła w górę

  Od ub. roku zdrożało 21 z 41 porównywanych produktów na Wigilię. Największy wzrost ceny - i to o 50 proc. - zanotował mak. Cebula podrożała o 39 proc., a mąka pszenna - o 32 proc. Z drugiej strony 19 artykułów jest tańszych, m.in. jabłka - o 38 proc., a także wybrane jajka - o 15 proc. Między sieciami są też duże rozbieżności w cenach grzybów.
 • Czy trzeba będzie pracować w Wigilię?

  Czy trzeba będzie pracować w Wigilię?

  Posłowie PSL-UED złożyli w Sejmie projekt ustanawiający dni wolne od pracy w Wielki Piątek i Wigilię Bożego Narodzenia.
 • Wigilia i Boże Narodzenie dla dzieci

  Wigilia i Boże Narodzenie dla dzieci

  Często zdarza nam się wspominać dzieciństwo – a te najwyraźniejsze wspomnienia często dotyczą świąt Bożego Narodzenia. Charakterystyczny zapach pomarańczy, niezapomniany smak barszczu z uszkami, wujek przebrany za Mikołaja… Nic więc dziwnego, że wszyscy chcielibyśmy, by i nasze dzieci mogły za kilkadziesiąt lat wracać pamięcią do takich wspomnień. Aby jednak święta z dziećmi przebiegły zdrowo i spokojnie, warto zwrócić uwagę na podawane im wigilijne i świąteczne potrawy – niektóre z nich mogą bowiem zawierać nieodpowiednie dla maluchów składniki lub zwyczajnie być dla nich zbyt ciężkostrawne. Sprawdź, o czym trzeba pamiętać!
 • Szybka Wigilia – krok po kroku

  Szybka Wigilia – krok po kroku

  W dzisiejszym zabieganym trybie życia wielu osobom coraz trudniej cieszyć się świętami – oznaczają one bowiem jeszcze więcej obowiązków niż zwykle i konieczność magicznego wydłużenia doby o kilka dobrych godzin... Co więcej, wielu z nas wciąż pracuje w Wigilię – czasem może nieco krócej, ale jest to nadal dzień roboczy. Jak wobec tego poradzić sobie z przygotowaniem wigilijnej wieczerzy na szybko? W jaki sposób możemy sobie pomóc i co uda się przygotować wcześniej? Zanim wpadniesz w panikę, zapoznaj się z naszym poradnikiem – pomożemy Ci się z tym uporać!
 • Karp najbardziej ekologicznym produktem spożywczym?

  Karp najbardziej ekologicznym produktem spożywczym?

  Królujący na świątecznym stole Polaków karp to najbardziej ekologiczny produkt spożywczy w Polsce - przekonują naukowcy z Polskiej Akademii Nauk (PAN) w Gołyszu na Śląsku. Żywi się naturalnym pokarmem, dokarmiany jest jedynie paszami zbożowymi.
 • Rodzinna wigilia kosztuje 1082 zł

  Rodzinna wigilia kosztuje 1082 zł

  Sprzątanie, gotowanie, zakupy - przedświąteczny szał jest w pełni, a wraz z nim okres "żniw" dla sklepikarzy, hodowców karpi czy producentów świątecznych drzewek. Tradycyjnie sprzedaż detaliczna w ostatnim miesiącu roku szybuje.
 • Marian Kasprzyk - bokser, który przeszedł duchową przemianę

  Marian Kasprzyk - bokser, który przeszedł duchową przemianę

  - Nie wiem, gdzie iść na Wigilię. Do Kielc do siebie zaprosiła mnie siostra, do Sosnowca bratowa, a do Bielska szwagierka. Do tego jeszcze są zaproszenia od znajomych. Chyba jednak w domu zostanę - mówi z uśmiechem dwukrotny medalista olimpijski, jeden z naszych najlepszych bokserów w historii, 76-letni Marian Kasprzyk.
 • Sejm odrzucił projekt PSL dotyczący skrócenia czasu pracy w Wielki Piątek i wigilię

  Sejm odrzucił projekt PSL dotyczący skrócenia czasu pracy w Wielki Piątek i wigilię

  Sejm odrzucił w piątek projekt autorstwa PSL dotyczący skrócenia czasu pracy w Wielki Piątek i Wigilię do czterech godzin. Wniosek o odrzucenie projektu zgłosiły PO oraz Nowoczesna, Sejm zgodził się na to.
 • Sejm zajmie się projektem PSL o skróceniu czasu pracy w Wielki Piątek i Wigilię

  Sejm zajmie się projektem PSL o skróceniu czasu pracy w Wielki Piątek i Wigilię

  Skrócenie maksymalnego czasu pracy w Wielki Piątek i Wigilię do czterech godzin zakłada projekt ustawy autorstwa posłów PSL. Sejm zajmie się nim na posiedzeniu w tym tygodniu.
 • Wigilie dla potrzebujących w całym kraju

  Wigilie dla potrzebujących w całym kraju

  W polskich miastach zorganizowane zostały wigilijne stoły dla biednych, bezdomnych, schorowanych, starszych, a także dla rodzin wielodzietnych.

Filmy - Wigilia (23)

 • Prawosławna Wigilia. Jak wyglądają jej obchody?

  Według kalendarza juliańskiego 6 stycznia w wierze grekokatolickiej przypada Wigilia. Jak jest obchodzona? Mikołaj Rey wybrał się w odwiedziny do domu prawosławnej rodziny, by wziąć udział w tradycyjnych obchodach tego specjalnego dnia. Jakie potrawy pojawiły się na stole? – Prawidłowo nie powinno się jajka przy potrawach postnych używać – wyjaśniła specjalistka kuchni regionalnej Barbara Andrejuk. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Bigos i kapusta wigilijna, czyli świąteczne przepisy

  Bigos to jedno z dań, które najczęściej gości na świątecznym stole. Jakie są tajniki jego przygotowywania? Katarzyna Bukowska pokazała swój przepis na idealny bigos. – Tradycyjnie to danie bardzo mięsne, więc zaczynamy od boczku – wyjaśniła. Jakie przyprawy należy dodać? Blogerka podzieliła się również swoim przepisem na kapustę wigilijną i paszteciki z bigosem. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Filetowanie karpia i lepienie uszek, czyli wigilijne triki kuchenne

  Nie wszyscy potrafią odpowiednio zająć się świątecznym karpiem. Jak wydzielić z całej ryby piękne filety? Piotr Kucharski w kuchni zaprezentował swoje sposoby na filetowanie karpia. – Dobry, sztywny i cienki nóż zrobi robotę - zdradził. Kucharz pokazał również, jak ulepić idealne i pyszne uszka. Dlaczego używa w tym celu ciasta makaronowego? – Ono o wiele cieniej można rozwałkować, jest łatwiejsze w pracy – wyjaśnił. Kucharz podzielił się również swoim przepisem na idealny farsz. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • A czy ty przed świętami czujesz się na stoisku rybnym jak ryba w wodzie?

  Jak wynika z prezentacji „Rynek ryb i spożycie w 2016 roku”, statystyczny Polak zjadł w ubiegłym roku 12,69 kg ryb. Najczęściej wybieraliśmy mintaja (2,72 kg). Kolejne miejsca zajęły śledź (2,70 kg), dorsz (1,05 kg) i łosoś (0,87 kg). Królujący na naszych wigilijnych stołach karp zajął siódmą pozycję, ex aequo z tuńczykiem (0,58 kg). Niezależnie od tego, jakie ryby kupujemy, zwracajmy uwagę, aby były one świeże.