Wigilia

Synonimy:
wieczerza wigilijna, wieczór wigilijny
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Wigilia (292)

 • Czy trzeba będzie pracować w Wigilię?

  Czy trzeba będzie pracować w Wigilię?

  Posłowie PSL-UED złożyli w Sejmie projekt ustanawiający dni wolne od pracy w Wielki Piątek i Wigilię Bożego Narodzenia.
 • Wigilia i Boże Narodzenie dla dzieci

  Wigilia i Boże Narodzenie dla dzieci

  Często zdarza nam się wspominać dzieciństwo – a te najwyraźniejsze wspomnienia często dotyczą świąt Bożego Narodzenia. Charakterystyczny zapach pomarańczy, niezapomniany smak barszczu z uszkami, wujek przebrany za Mikołaja… Nic więc dziwnego, że wszyscy chcielibyśmy, by i nasze dzieci mogły za kilkadziesiąt lat wracać pamięcią do takich wspomnień. Aby jednak święta z dziećmi przebiegły zdrowo i spokojnie, warto zwrócić uwagę na podawane im wigilijne i świąteczne potrawy – niektóre z nich mogą bowiem zawierać nieodpowiednie dla maluchów składniki lub zwyczajnie być dla nich zbyt ciężkostrawne. Sprawdź, o czym trzeba pamiętać!
 • Szybka Wigilia – krok po kroku

  Szybka Wigilia – krok po kroku

  W dzisiejszym zabieganym trybie życia wielu osobom coraz trudniej cieszyć się świętami – oznaczają one bowiem jeszcze więcej obowiązków niż zwykle i konieczność magicznego wydłużenia doby o kilka dobrych godzin... Co więcej, wielu z nas wciąż pracuje w Wigilię – czasem może nieco krócej, ale jest to nadal dzień roboczy. Jak wobec tego poradzić sobie z przygotowaniem wigilijnej wieczerzy na szybko? W jaki sposób możemy sobie pomóc i co uda się przygotować wcześniej? Zanim wpadniesz w panikę, zapoznaj się z naszym poradnikiem – pomożemy Ci się z tym uporać!
 • Karp najbardziej ekologicznym produktem spożywczym?

  Karp najbardziej ekologicznym produktem spożywczym?

  Królujący na świątecznym stole Polaków karp to najbardziej ekologiczny produkt spożywczy w Polsce - przekonują naukowcy z Polskiej Akademii Nauk (PAN) w Gołyszu na Śląsku. Żywi się naturalnym pokarmem, dokarmiany jest jedynie paszami zbożowymi.
 • Rodzinna wigilia kosztuje 1082 zł

  Rodzinna wigilia kosztuje 1082 zł

  Sprzątanie, gotowanie, zakupy - przedświąteczny szał jest w pełni, a wraz z nim okres "żniw" dla sklepikarzy, hodowców karpi czy producentów świątecznych drzewek. Tradycyjnie sprzedaż detaliczna w ostatnim miesiącu roku szybuje.
 • Marian Kasprzyk - bokser, który przeszedł duchową przemianę

  Marian Kasprzyk - bokser, który przeszedł duchową przemianę

  - Nie wiem, gdzie iść na Wigilię. Do Kielc do siebie zaprosiła mnie siostra, do Sosnowca bratowa, a do Bielska szwagierka. Do tego jeszcze są zaproszenia od znajomych. Chyba jednak w domu zostanę - mówi z uśmiechem dwukrotny medalista olimpijski, jeden z naszych najlepszych bokserów w historii, 76-letni Marian Kasprzyk.
 • Sejm odrzucił projekt PSL dotyczący skrócenia czasu pracy w Wielki Piątek i wigilię

  Sejm odrzucił projekt PSL dotyczący skrócenia czasu pracy w Wielki Piątek i wigilię

  Sejm odrzucił w piątek projekt autorstwa PSL dotyczący skrócenia czasu pracy w Wielki Piątek i Wigilię do czterech godzin. Wniosek o odrzucenie projektu zgłosiły PO oraz Nowoczesna, Sejm zgodził się na to.
 • Sejm zajmie się projektem PSL o skróceniu czasu pracy w Wielki Piątek i Wigilię

  Sejm zajmie się projektem PSL o skróceniu czasu pracy w Wielki Piątek i Wigilię

  Skrócenie maksymalnego czasu pracy w Wielki Piątek i Wigilię do czterech godzin zakłada projekt ustawy autorstwa posłów PSL. Sejm zajmie się nim na posiedzeniu w tym tygodniu.
 • Wigilie dla potrzebujących w całym kraju

  Wigilie dla potrzebujących w całym kraju

  W polskich miastach zorganizowane zostały wigilijne stoły dla biednych, bezdomnych, schorowanych, starszych, a także dla rodzin wielodzietnych.
 • Wigilia. Opowieść codzienna

  Wigilia. Opowieść codzienna

  Zamiast dodatkowego nakrycia dla niespodziewanego gościa, w mieszkaniu Marty Sawickiej stoi prawie czterdzieści garnków. Małych i dużych. Aluminiowych i pociągniętych emalią. Widać, że często używanych. To z nich ubodzy, zagubieni wędrowcy, dostają ciepły posiłek. Codziennie, już od 35 lat.

Filmy - Wigilia (20)

 • A czy ty przed świętami czujesz się na stoisku rybnym jak ryba w wodzie?

  Jak wynika z prezentacji „Rynek ryb i spożycie w 2016 roku”, statystyczny Polak zjadł w ubiegłym roku 12,69 kg ryb. Najczęściej wybieraliśmy mintaja (2,72 kg). Kolejne miejsca zajęły śledź (2,70 kg), dorsz (1,05 kg) i łosoś (0,87 kg). Królujący na naszych wigilijnych stołach karp zajął siódmą pozycję, ex aequo z tuńczykiem (0,58 kg). Niezależnie od tego, jakie ryby kupujemy, zwracajmy uwagę, aby były one świeże.
 • Ciekawe przesądy i zwyczaje wigilijne

  Pusty talerz dla głodnego wędrowca, siano pod obrusem czy wypatrywanie pierwszej gwiazdki - te tradycje wigilijne zna chyba każdy z nas. Niektóre mniej popularne zwyczaje i przesądy często wywodzą się jeszcze z przedchrześcijańskich obchodów przesilenia zimowego – na przykład krojenie cebuli na 12 kawałków odpowiadających miesiącom. Jeśli kawałek zwilgotniał i spleśniał, znaczyło to, że miesiąc będzie deszczowy.
 • Klasyczny przepis na karpia wigilijnego

  Tradycyjna polska wigilia nie może obejść się bez karpia! Kiedyś była jedną z niewielu ryb, którą można było dostać w sklepie, dziś - z przyzwyczajenia - nadal cieszy się popularnością. Królewski karp to smaczna ryba, która - odpowiednio przygotowana - idealnie nadaje się do przyrządzania w wersji smażonej. Wigilijny karp to dosyć proste danie, które można zrobić w kilkanaście minut - zobaczcie nasz przepis.
 • Kluski z makiem - jak je zrobić?

  Kluski z makiem to jedno z najprostszych dań. Kiedyś przygotowanie tego tradycyjnego polskiego dania zabierało mnóstwo czasu - osobno trzeba było poświęcić czas na przygotowanie klusek, wiele czasu zajmowała również obróbka maku. Dziś możemy kupić nie tylko gotowy makaron, ale i gotowy mak. Zobaczcie ekspresowy przepis na kluski z makiem.