Wigilia

Synonimy:
wieczerza wigilijna, wieczór wigilijny
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Wigilia (175)

 • Czy w wigilię można pić alkohol i jeść mięso?

  Czy w wigilię można pić alkohol i jeść mięso?

  Pytanie to powraca przed każdymi świętami jak bumerang. Wiele osób zastanawia się, czy w ten wyjątkowy dzień obowiązuje post, ponieważ kwestia ta nie jest dla nich jasna. Okazuje się, że odpowiedź jest zaskakująco prosta.
 • Świąteczne stylizacje, czyli w co się ubrać na Wigilię

  Świąteczne stylizacje, czyli w co się ubrać na Wigilię

  Każdego roku zadajemy sobie pytanie: jak się ubrać w wigilijny wieczór? Elegancko, jak na co dzień, czy może z przymrużeniem oka, na wesoło? Oto kilka pomysłów na świąteczne stylizacje.
 • Sklepy tłumaczą, dlaczego na święta nie będzie żywych karpi. Tylko jedna sieć się wyłamała

  Sklepy tłumaczą, dlaczego na święta nie będzie żywych karpi. Tylko jedna sieć się wyłamała

  Sieci handlowe, które dotąd nie oferowały żywych karpi, trzymają się swoich dotychczasowych strategii. Pozostałe w większości zaczynają stawiać wyłącznie na artykuły chłodzone i mrożone. Tłumaczą, że nie chcą eskalować cierpienia zwierząt. Z tego trendu wyłamuje się tylko Carrefour, który wciąż będzie sprzedawać żywe ryby. Wyjaśnia to potrzebami swoich klientów. Tymczasem karp staje się coraz mniej istotnym zakupem dla Polaków. W niektórych sklepach śledź i łosoś szybciej schodzą przed świętami.
 • W tym roku Wigilia będzie droższa. Większość produktów mocno poszła w górę

  W tym roku Wigilia będzie droższa. Większość produktów mocno poszła w górę

  Od ub. roku zdrożało 21 z 41 porównywanych produktów na Wigilię. Największy wzrost ceny - i to o 50 proc. - zanotował mak. Cebula podrożała o 39 proc., a mąka pszenna - o 32 proc. Z drugiej strony 19 artykułów jest tańszych, m.in. jabłka - o 38 proc., a także wybrane jajka - o 15 proc. Między sieciami są też duże rozbieżności w cenach grzybów.
 • Czy trzeba będzie pracować w Wigilię?

  Czy trzeba będzie pracować w Wigilię?

  Posłowie PSL-UED złożyli w Sejmie projekt ustanawiający dni wolne od pracy w Wielki Piątek i Wigilię Bożego Narodzenia.
 • Wigilia i Boże Narodzenie dla dzieci

  Wigilia i Boże Narodzenie dla dzieci

  Często zdarza nam się wspominać dzieciństwo – a te najwyraźniejsze wspomnienia często dotyczą świąt Bożego Narodzenia. Charakterystyczny zapach pomarańczy, niezapomniany smak barszczu z uszkami, wujek przebrany za Mikołaja… Nic więc dziwnego, że wszyscy chcielibyśmy, by i nasze dzieci mogły za kilkadziesiąt lat wracać pamięcią do takich wspomnień. Aby jednak święta z dziećmi przebiegły zdrowo i spokojnie, warto zwrócić uwagę na podawane im wigilijne i świąteczne potrawy – niektóre z nich mogą bowiem zawierać nieodpowiednie dla maluchów składniki lub zwyczajnie być dla nich zbyt ciężkostrawne. Sprawdź, o czym trzeba pamiętać!
 • Szybka Wigilia – krok po kroku

  Szybka Wigilia – krok po kroku

  W dzisiejszym zabieganym trybie życia wielu osobom coraz trudniej cieszyć się świętami – oznaczają one bowiem jeszcze więcej obowiązków niż zwykle i konieczność magicznego wydłużenia doby o kilka dobrych godzin... Co więcej, wielu z nas wciąż pracuje w Wigilię – czasem może nieco krócej, ale jest to nadal dzień roboczy. Jak wobec tego poradzić sobie z przygotowaniem wigilijnej wieczerzy na szybko? W jaki sposób możemy sobie pomóc i co uda się przygotować wcześniej? Zanim wpadniesz w panikę, zapoznaj się z naszym poradnikiem – pomożemy Ci się z tym uporać!
 • Karp najbardziej ekologicznym produktem spożywczym?

  Karp najbardziej ekologicznym produktem spożywczym?

  Królujący na świątecznym stole Polaków karp to najbardziej ekologiczny produkt spożywczy w Polsce - przekonują naukowcy z Polskiej Akademii Nauk (PAN) w Gołyszu na Śląsku. Żywi się naturalnym pokarmem, dokarmiany jest jedynie paszami zbożowymi.
 • Rodzinna wigilia kosztuje 1082 zł

  Rodzinna wigilia kosztuje 1082 zł

  Sprzątanie, gotowanie, zakupy - przedświąteczny szał jest w pełni, a wraz z nim okres "żniw" dla sklepikarzy, hodowców karpi czy producentów świątecznych drzewek. Tradycyjnie sprzedaż detaliczna w ostatnim miesiącu roku szybuje.
 • Marian Kasprzyk - bokser, który przeszedł duchową przemianę

  Marian Kasprzyk - bokser, który przeszedł duchową przemianę

  - Nie wiem, gdzie iść na Wigilię. Do Kielc do siebie zaprosiła mnie siostra, do Sosnowca bratowa, a do Bielska szwagierka. Do tego jeszcze są zaproszenia od znajomych. Chyba jednak w domu zostanę - mówi z uśmiechem dwukrotny medalista olimpijski, jeden z naszych najlepszych bokserów w historii, 76-letni Marian Kasprzyk.

Filmy - Wigilia (26)

 • Czy zwierzęta mówią tylko w Wigilię?

  Według przekazywanej od pokoleń legendy, jeden raz w roku w wigilijną noc zwierzęta przemawiają ludzkim głosem. Czy możliwa jest komunikacja z naszymi pupilami? W dzisiejszym studiu Marcin Kostrzyński wyjaśniał, jak słuchać naszych czworonożnych przyjaciół. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Wyprawa po karpia

  Dania z karpia są tradycyjnymi, polskimi potrawami, które powinny znaleźć się na wigilijnym stole. Mikołaj Rey odwiedził więc stawy w Polańcu, by zobaczyć w jakich warunkach są hodowane. Dlaczego ich mięso jest wyjątkowe? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Oryginalne potrawy z karpia. Jak je przygotować?

  W kuchni programu "Dzień Dobry TVN" podróżnik kulinarny, Mikołaj Rey, wraz ze swoim synem przygotowali z pyszne potrawy wigilijne z karpia. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Prawosławna Wigilia. Jak wyglądają jej obchody?

  Według kalendarza juliańskiego 6 stycznia w wierze grekokatolickiej przypada Wigilia. Jak jest obchodzona? Mikołaj Rey wybrał się w odwiedziny do domu prawosławnej rodziny, by wziąć udział w tradycyjnych obchodach tego specjalnego dnia. Jakie potrawy pojawiły się na stole? – Prawidłowo nie powinno się jajka przy potrawach postnych używać – wyjaśniła specjalistka kuchni regionalnej Barbara Andrejuk. (Dzień Dobry TVN/x-news)